Pierwsze koszenie trawnika po zimie – o czym pamiętać

Pierwsze koszenie trawnika po zimie jest niezwykle ważnym zabiegiem, który pomaga przywrócić trawie dobrą kondycję i intensywnie zieloną barwę. Aby praca przebiegała sprawnie, warto wybrać odpowiednią kosiarkę. Sprawdź, jaki model jest dla Ciebie odpowiedni.

Wiosenna regeneracja trawnika – wertykulacja, aeracja, nawożenie

Po zimie trawnik zwykle nie jest w najlepszej kondycji. Dlatego musimy zadbać o jego regenerację. Podstawowym zabiegiem jest wertykulacja, która polega na usunięciu filcu, czyli resztek zeschniętej trawy, mchu i innych obumarłych roślin. Warstwa filcu sprawia, że do korzeni nie dociera odpowiednia ilość wody i powietrza, co utrudnia wzrost nowych pędów trawy. Dodatkowo filc stanowi doskonałe środowisko do rozwoju grzybów i patogenów chorobotwórczych. Wertykulację wykonujemy po 2-3 wiosennych koszeniach trawnika.

Zabieg wertykulacji polega na nacinaniu darni pionowo ostrymi nożami, z jednoczesnym usuwaniem powierzchniowej warstwy filcu. W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenia – wertykulatory. Godne polecenia są zwłaszcza sprzęty marki Husqvarna. W zależności od potrzeb można wybrać model akumulatorowy, elektryczny lub spalinowy.

Wertykulacja przygotowuje trawnik na kolejne zabiegi pielęgnacyjne, czyli aerację i nawożenie. Zwiększa także ich skuteczność. Aerację, czyli nakłuwanie darni na głębokość 3-12 cm w głąb podłoża przeprowadzamy w celu poprawy struktury gleby. Dzięki temu korzenie trawy zyskują lepszy dostęp do wody i powietrza.

Wertykulacja trawy to ważna czynność pielęgnacyjna

Wiosenną regenerację przyspiesza także nawożenie trawnika, które najczęściej przeprowadzamy na przełomie marca i kwietnia. Termin ten zależy jednak od warunków pogodowych – temperatura w nocy nie powinna spadać poniżej 5℃. Do wiosennego nawożenia stosujemy nawozy bogate w azot, który przyspiesza wzrost trawy i nadaje jej intensywnie zielony kolor. Możemy też sięgnąć po preparaty wieloskładnikowe. Fosfor jest korzystny dla systemu korzeniowego, potas podnosi odporność na choroby, suszę i przymrozki, zaś żelazo bierze udział w produkcji chlorofilu, przez co trawa się zazieleni.

  Jaka ziemia pod winogrona jest odpowiednia? Poradnik ogrodnika

Do nawożenia możemy zastosować nawóz w postaci granulek lub płynu. Do wyboru mamy także środki o działaniu krótko- lub długoterminowym. Pamiętajmy, aby rozsiewać nawóz równomiernie, a po zakończeniu zabiegu, podlać trawnik.

Termin pierwszego koszenia trawnika po zimie

Termin pierwszego koszenia trawy na wiosnę nie jest jasno określony. Zależy od warunków pogodowych i wegetacji trawnika. Czasem pierwsze koszenie przeprowadzamy pod koniec marca, ale zdarza się także, że jest to przełom kwietnia i maja. Najlepiej sugerować się stanem trawnika. Sygnałem jest odpowiednia długość źdźbeł. Gdy mają 6-8 cm, wówczas sięgamy po kosiarkę. W przypadku nowo założonych trawników czy wykonywania dosiewki, trawa powinna mieć ok 10 cm.

Koszenie trawy na wiosnę – jaka wysokość?

Wysokość pierwszego koszenia trawy po zimie zależy od cięcia przeprowadzonego jesienią oraz od kondycji murawy. Jeżeli trawnik jest w złym stanie, dostrzegamy objawy pleśni śniegowej, charakterystyczny biały nalot oraz brunatne plamy, wówczas kosimy go bardzo nisko (najniższe ustawienia w kosiarce). Dzięki temu trawa szybko odrośnie i stanie się gęściejsza.

Należy pamiętać, by kosić suchy trawnik i podlać go dopiero po wykonaniu przycinania. Bardzo ważne jest także właściwa ostrość noży kosiarki. Tępe ostrza szarpią trawę, co źle wpływa na jej kondycję.

Jaką kosiarkę do trawy wybrać?

Wybór kosiarki ma duże znaczenie dla efektów ścinania trawy, kondycji trawnika oraz naszego komfortu pracy. Imponująco szeroką ofertę maszyn posiada Husqvarna. Wśród asortymentu każdy znajdzie kosiarkę dostosowaną do swoich oczekiwań i potrzeb trawnika. Do wyboru mamy zarówno tradycyjne urządzenia akumulatorowe, elektryczne, jak i spalinowe. Do dużych trawników dedykowane są Ridery oraz traktorki ogrodowe. Nowoczesna pielęgnacja trawnika to inteligentne roboty koszące Automower®.

Tradycyjne kosiarki do trawy

Do małych i średnich trawników najczęściej wybierane są kosiarki spalinowe, elektryczne i akumulatorowe Husqvarna. Wszystkie stworzono z myślą o najwyższej wydajności i skuteczności cięcia trawy. Wyposażone są w przemyślane ergonomiczne rozwiązania, które maksymalnie ułatwiają pracę. Kosiarki Husqvarna wyróżniają się niezawodnością, prostym uruchamianiem i niezwykle ostrym układem tnącym. Wyposażone są także w praktyczne funkcje. Jedną z nich jest BioClip, czyli mulczowanie. W czasie koszenia trawa jest rozdrabniana, a następnie trafia na trawnik. Dzięki temu nie musimy utylizować pokosu, a murawa jest nawożona przez rozkładające się źdźbła.

  Seler naciowy - kiedy i jak go sadzić? Uprawa krok po kroku

Tradycyjna kosiarka do trawy Husqvarna

Kosiarki samojezdne i traktorki ogrodowe

Jeżeli posiadasz duży ogród, to najlepszym rozwiązaniem jest kosiarka samojezdna lub traktorek ogrodowy. Niezwykle zwrotne Ridery Husqvarna wyposażone są w urządzenie tnące umieszczone z przodu, dzięki czemu docierają nawet w trudno dostępne miejsca. Posiadają wiele opcji koszenia i szeroki wybór osprzętu, co sprawia, że są maszynami wielofunkcyjnymi. Dają także przyjemność z jazdy.

Uniwersalnością wyróżniają się także traktorki ogrodowe Husqvarna. Mogą służyć do wydajnej pielęgnacji trawnika (3 systemy koszenia), jak i wykonywania innych prac wokół domu przez cały rok. Dostępny osprzęt to m.in. przyczepa, rozsiewacz, pług, wertykulator i wiele innych. Warto też podkreślić łatwość obsługi i wygodne sterowanie.

Rider Husqvarna - wiosenne koszenie trawy

Roboty koszące – inteligentna pielęgnacja trawnika

W ofercie Husqvarna znajdziemy także inteligentne roboty koszące Automower®, które nadają się do koszenia zarówno małych, jak i rozległych trawników. Dodatkowo radzą sobie na wzniesieniach, w wąskich przejściach czy z przeszkodami. To, co je wyróżnia to automatyczna praca. Każdego dnia, niezależnie od pogody ścinają dobowy przyrost trawy, a pokos pozostawiony na trawniku zamienia się w nawóz. Efektem jest równo skoszony trawnik o pięknym wyglądzie i dobrej kondycji. Zyskujemy także wolny czas.

Robot koszący Husqvarna Automower - proste i szybkie koszenie trawy

Kosiarki automatyczne Automower® posiadają wiele inteligentnych funkcji, które wpływają na poprawę kondycji trawnika, a dodatkowo ułatwiają kontrolę nad robotem. Możemy, np. obsługiwać maszynę zdalnie z każdego miejsca na świecie, a nawet zintegrować z systemami Smart Home. Roboty koszące Husqvarna są także bezpieczne, ciche i pracują niezawodnie przez wiele lat.

Koszenie trawy to uciążliwy i czasochłonny obowiązek, ale możemy ułatwić sobie pracę dzięki kosiarkom Husqvarna, a nawet całkowicie zapomnieć o tym zajęciu.