trawnik

Pielęgnacja trawnika – [PORADNIK] krok po kroku

Trawnik to ozdoba naszego ogrodu. Dlatego odpowiednia pielęgnacja naszej murawy jest równie ważna tak, jak naszych roślin ogrodowych. Owszem trawa jest byliną, która potrafi rosnąć, nawet gdy o nią za bardzo się nie troszczymy. Niemniej jednak jakość naszej murawy decyduje o walorach estetycznych naszego ogrodu. Zatem jeżeli zależy ci, aby twój trawnik był prawdziwie zielonym dywanem i ozdobą twojej posesji, to zobacz jakie zabiegi pielęgnacyjne warto przeprowadzić w swoim ogrodzie.

Pielęgnacja trawnika kalendarz – kiedy wykonać zabiegi pielęgnacyjne?

Większość zabiegów pielęgnacyjnych związanych z utrzymaniem w dobrej kondycji naszego trawnika, zaczynamy na wiosnę. Do tych zabiegów należą: wapnowanie, wałowanie, wertykulacja, aeracja, piaskowanie. Dosiewanie możemy wykonać wiosną i ponowić zabieg latem lub wczesną jesienią.

Nawożenie trawnika zaczynamy wiosną i trwa ono przez cały sezon. Przez cały okres wegetatywny podlewamy nasz trawnik, regularnie kosimy i zwalczamy chwasty.

Pielęgnacja trawnika na wiosnę

Pielęgnacja trawy na wiosnę, to ważny element, który pozwoli nam cieszyć się miękkim i zdrowym trawnikiem przez cały sezon wegetatywny. Pielęgnację trawnika zaczyna się w ostatnim okresie zimy, czyli już nawet w lutym. Pierwszym zabiegiem, który wykonujemy na przełomie lutego i marca jest wapnowanie trawnika.

Zabiegi wałowania i wertykulacji możemy wykonać marcu lub kwietniu, zaś aeracji między kwietniem a majem. Po pracach mających na celu polepszenie przepuszczalności gleby oraz ukorzenienia się młodej trawy wykonujemy napowietrzanie trawnika (aeracja) i jego piaskowanie, przy okazji możemy dosiać nieco trawy w miejscach, gdzie jej ubyło. Czym są poszczególne zabiegi, omówimy w dalszej części artykułu.

Pielęgnacja trawnika po zimie

W okresie zimowym nasza murawa pozostaje sama sobie, często przy tym przykryta jest śniegiem i lodem. Po tym okresie należy ją wzbudzić do życia. Gdy nie będziemy mieli na to wystarczającą ilość czasu, aby zająć się trawnikiem, to on zamieni się bardzo szybko w chwastowisko. Trawa w bardzo szybkim tempie zostanie zdominowana przez szybkorosnące chwasty. I zamiast pięknej murawy będziemy cieszyć się pięknie rozkrzewiającą się pokrzywą, skrzypem, ciężkim do usunięcia perzem i jeszcze innymi dominującymi gatunkami polnych roślin. Trawa wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, które szczegółowo opiszemy w tym artykule. Zatem kiedy się zabrać za pielęgnacje naszego trawnika.

Pielęgnacja trawnika – krok po kroku

1. Wapnowanie

Co 2-3 lata należy sprawdzić pH podłoża trawnika. Wykonuje się to przy pomocy specjalnego urządzenia pH-metru lub oddajemy próbkę gleby do analizy w Okręgowej Stacji Chemiczno- Rolniczej. Trawa potrzebuje podłoże lekko kwaśne, najlepiej gdy ono ma pH od 6,0 do 6,5. Jeżeli pH gleby jest niższe, czyli zbyt kwaśne, to należy nawieść ją granulowanym wapnem do odkwaszania trawników. Ten zabieg nazywamy odkwaszaniem podłoża trawnika. Do odkwaszania trawnika można też użyć dolomitu, czyli nawóz wapniowo- magnezowy.

  Drzewa szybko rosnące - jakie gatunki wybrać do ogrodu?

Niemniej jednak może się zdarzyć, że nasze podłoże ma pH 7 i wyższe, czyli wtedy jest zbyt zasadowe. W takim układzie stosujemy nawozy zakwaszające np. siarczan amonu.

Zabiegi przywracania właściwego pH gleby wykonuje się wczesną wiosną lub na jesień (październik, listopad). Proces przyswajania wapna przez glebę jest dość powolnym i wymaga dużej wilgotności podłoża. W okresie wczesno wiosennym oraz jesienią mamy najwięcej opadów deszczu.

2. Wałowanie

Wałowanie trawnika jest zabiegiem, który wykonujemy na wiosnę i często jest wymagany przy młodym trawniku. Zabieg ten polega na wyrównaniu powierzchni i dociśnięciu korzeni murawy do gleby, a tym samym pobudzenie trawy do wzrostu. Wałowanie wykonujemy walcem ogrodowym (ciężar ok. 75kg). Zabieg wykonujemy po pierwszym koszeniu trawy.

3. Wertykulacja

Celem tego zabiegu jest usunięcie obumarłych części roślin i nadmiaru filcu, który utrudnia dostęp do wody, składników odżywczych i powietrza. Trawnik wyczesuje się oraz nacina pionowo darń na głębokość ok. 5-7 cm. W ten sposób przewietrza się strefę krzewienia. Wertykulacja zapewnia trawie lepszy dostęp do wody, światła, tlenu, a także przy okazji usuwamy niepotrzebne chwasty oraz mech. Zabieg ten powinien być przeprowadzany raz w roku najlepiej wczesną wiosną, zaraz po pierwszym koszeniu trawy. Wertykulację przeprowadza się specjalnym urządzeniem, zwanym wertykulatorem, który z wyglądu przypomina grabie.

4. Aeracja

Aerację przeprowadza się po wertykulacji i służy ona napowietrzeniu trawnika i rozluźnieniu gleby, tym samym poprawieniu jej struktury. Aero, czyli powietrze, oznacza nic innego jak napowietrzanie. Zabieg ten pobudza trawę do wzrostu i lepszego jej  w glebie  się ukorzenienia. Aeracja polega na nakłuwaniu  trawnika na głębokość ok. 10 cm. Wykonuje się to przy pomocy wideł lub specjalnego aeratora. Po aeracji warto wykonać zabieg piaskowania.

5. Piaskowanie

Piaskowanie jest zabiegiem, który wykonuje się po wertykulacji i aeracji trawnika. Na murawę trawnika jest rozrzucany piasek. Taki zabieg przyczynia się do powstawania nowych korzeni, a także rozłogów i pędów trawy. Piaskowanie również poprawia przepuszczalność gleby i jej strukturę. Trawnik staje się bardziej elastyczny, a także uzupełnia nierówności w murawie.

Do zabiegu stosujemy piasek średnioziarnisty. Nie stosujemy w tym wypadku piasku rzecznego, ponieważ jest on za drobny. Na 100 m2 trawnika wysypujemy ok. 0,1- 0,15 m3 piasku. Piasek rozrzucamy łopatą, a potem rozgarniamy grabiami. Do piaskowania używamy piasek dobrze wysuszony, aby można go było równomiernie rozprowadzić po trawniku.

  Jaka ziemia do skrzydłokwiatu jest odpowiednia? Praktyczne porady

6. Dosiewanie

Po wiosennych zabiegach pielęgnacyjnych możemy uzupełnić ubytki w naszej murawie. Jeżeli na naszym trawniku powstały tzw. łyse miejsca, czyli tam, gdzie brakuje trawy, to będziemy musieli ją dosiać. Przed wysianiem nasion należy dobrze przekopać i rozgrabić glebę. Do wysiewania nasion trawy warto zaopatrzyć się w tę samą mieszankę traw, którą zakładaliśmy nasz trawnik.

Niemniej jednak gdy nie znamy dokładnie gatunku traw wysianych na naszej murawie, to w tym wypadku możemy kupić tzw. mieszankę regeneracyjną  lub renowacyjną. Trawa, która wyrośnie z tej mieszanki, może różnić się kolorem trawnika i tempem wzrostu. Na miejscach tzw. łysych placków pojawiają się ciemnozielone kępki trawy. Dzieje się tak, ponieważ często mieszanki renowacyjne składają się głównie z tzw. rajgrasu, czyli życicy trwałej. Ten gatunek traw charakteryzuje się szybkim wzrostem.

7. Nawożenie

Nawożenie trawnika wykonujemy regularnie. Ten zabieg jest niezbędny, aby nasz murawa była soczyście zielona i prawidłowo się rozwijała. W sezonie wegetatywnym trawnik nawozimy 3 lub 4 razy. Pierwsze nawożenie wykonujemy po powyższych zabiegach pielęgnacyjnych oraz po pierwszym koszeniu. Zatem pierwsze nawożenie wypada gdzieś pod koniec marca lub w kwietniu. Do nawożenia stosujemy tzw. nawozy startowe lub wiosenne nawozy do trawników.

Kolejne nawożenie trawnika wykonujemy w maju lub czerwcu, najpóźniej do połowy lipca. Od połowy sierpnia stosuje się nawozy jesienne.

8. Podlewanie trawnika

Wydaje się dość prostym zabiegiem, ale właśnie tutaj najczęściej dokonujemy błędów. Przy podlewaniu kierujemy się zasadą, że lepiej podlewać rzadziej, a więcej niż często i mało. Częstotliwość podlewania trawnika w okresie letnim, kiedy to jest mniej opadów, jest dość ważna. W tym okresie trawnik podlewamy co 2 lub 3 dni, ale intensywnie, mniej więcej 8-12 litrów wody na m2. Codzienne lekkie zwilżanie murawy nie przyniesie zamierzonego skutku. Dzięki intensywnemu podlewaniu woda ma szansę przeniknąć do głębszych warstw gleby. Trawa zaś przyzwyczajona do rzadszego podlewania, lepiej rozbudowuje swój system korzeniowy.

Przy częstym i lekkim zwilżaniu trawy, woda gromadzi się w wierzchniej warstwie podłoża, a trawa nie ma szans rozbudować swojego systemu korzeniowego. Trawnik należy podlewać wczesnym rankiem, żeby woda mogła przeniknąć w głębsze warstwy gleby. Nie podlewamy trawy w południe, ponieważ promienie słoneczne mogłyby sparzyć liście trawy. Wieczorne podlewanie jest mniej korzystne, ponieważ nadmiar wilgoci nie zdąży odparować i nasza trawa jest bardziej podatna na choroby grzybowe.

  Jak i kiedy sadzić bób? Sadzenie bobu krok po kroku

Jak sprawdzić, czy podłoże jest odpowiednio nawilżone ? W ziemię wbijamy długi pręt i po jego wyjęciu sprawdzamy wilgotność. Woda powinna stopniowo wniknąć w ziemię na głębokość ok. 15 cm.

Świeżo rozłożony trawnik oraz młodą murawę podlewamy nawet dwa razy w ciągu dnia, przed wschodem słońca i po jego zachodzie. Duża ilość wody wspomaga prawidłowe ukorzenianie się trawy. Dojrzałe trawniki podlewamy według potrzeb. Na ogół zabieg ten należy wykonywać dwa razy w tygodniu, a gdy temperatura na dworze jest ok. 30 st. C, to podlewamy go nawet trzy razy w tygodniu. W tym celu obserwujemy kolor trawy szczególnie u nasady.

Trawnik podlewamy zraszaczami różnego typu. Przy czym pamiętajmy, aby strumień nie był zbyt intensywny. Małe trawniki można podlewać wężem ogrodowym z odpowiednią końcówką lub  niewielkim zraszaczem ogrodowym.

9. Koszenie trawy

W ciągu całego okresu wegetatywnego trawnik musi być regularnie koszony, mniej więcej co 7-10 dni. Pierwsze koszenie trawnika po zimie przeprowadzamy na przełomie marca i kwietnia. Konkretny termin uzależniony jest od pogody. W tym wypadku należy obserwować trawę i gdy źdźbła osiągnął wysokość 8 cm, to przeprowadzamy zabieg koszenia. W okresie wegetatywnym utrzymujemy trawnik mniej więcej na wysokości ok. 4 cm. Ostatnie koszenie trawnika ma miejsce gdzieś w połowie października. Jeżeli jesienią na dworze jest jeszcze w miarę ciepło (nie ma przymrozków), to ostatnie koszenie wykonujemy nawet na początku listopada. Na zimę trawę musimy przyciąć na około 4 cm, aby pod śniegiem nie ulegała załamaniu.

Kosiarka jest niezbędnym sprzętem ogrodniczym nawet przy małym przydomowym ogródku. Zależnie od wielkości ogrodu i jego kształtu musimy dobrać odpowiedni sprzęt do przycinania trawy. Urządzeniem, które również przyda się w naszym ogrodzie, jest podkaszarka, którą zetniemy trawę w miejscach trudno dostępnych dla kosiarki. Zarówno kosiarki, jak i podkaszarki występują w wielu modelach, o różnych parametrach technicznych. Mamy urządzenia elektryczne, jak i spalinowe, a także samobieżne maszyny o dużej wydajności.

10. Zwalczanie chwastów

Chwasty praktycznie rosną wszędzie w naszym ogrodzie i są prawdziwym utrapieniem ogrodników i amatorów  uprawiania ogródków oraz trawników. Niestety wojnę z chwastami będziemy prowadzili tak długo, jak będziemy mieli trawnik. Chwasty można niszczyć podczas regularnego koszenia. Niemniej jednak niektóre ich gatunki, które tworzą niską rozetę liści, są bardzo trudne do zniszczenia. Chwasty dwuliścienne takie jak: mniszek lekarski, koniczyna, babka, stokrotka, gwiazdnica, czy powój, możemy usuwać herbicydami do chwastów dwuliściennych.

Trudniej jest z takimi chwastami jak perz, chwastnica i niektórymi  gatunkami traw, ponieważ nie ma na nie skutecznego środka. Tego typu chwasty często musimy usuwać ręcznie i to do samych korzeni, aby się nie rozwijały poprzez system korzeniowy.