Izolacje z piany poliuretanowej z roku na rok zyskują na popularności. Polska to kraj, w którym późna jesień i zima wymagają ocieplenia domu. Ponadto latem bywa naprawdę upalnie. Bez dobrej izolacji termicznej nie można wyobrazić sobie komfortowego do mieszkania domu. Pianka PUR to także specjalista w dziedzinie izolowania akustycznego. Prawidłowe utrzymanie wygłuszenia pomieszczeń mieszkalnych jest bardzo ważne dla wygody mieszkania. Piana poliuretanowa charakteryzuje się wysoką jakością, czas nakładania i prac jest stosunkowo krótki, dlatego stała się ogromną konkurencją dla styropianu i wełny.
Co to jest pianka poliuretanowa?
Pianka poliuretanowa to materiał termoizolacyjny, który składa się żywicy utwardzacza. Nanosi się go metodą natrysku lub z rolki. Można nią ocieplać zarówno nowo wybudowane budynki, jak i te zrealizowane nawet kilkanaście lat wcześniej. Pianki poliuretanowe pochłaniające w rolce stosuje się do wygłuszania ścian, sufitów i maszyn. Gąbki poliuretanowe charakteryzują się bardzo wysoką gęstością, dzięki czemu jest to doskonałe narzędzie do tłumienia hałasu.
Piana PUR i jej właściwości
Pianką poliuretanową można stosować w zakresie temperatur od -60 stopni C do +130 stopni C. Jest łatwa w transporcie i montażu, odporna na grzyby i pleśnie, nie lubią jej gryzonie i owady. Mimo upływu czasu nie zmienia swoich właściwości i parametrów. Piana PUR nie jest szkodliwa dla zdrowia, zapewnia izolację akustyczną, jest paroprzepuszczalna, jest odporna na dyfuzję pary wodnej. Gąbka poliuretanowa jest lekka, elastyczna, trudnopalna.
Zastosowanie piany poliuretanowej
Pianki pochłaniające poliuretanowe w gąbce stosowane do wyciszania ścian i sufitów, do mebli tapicerowanych czy jako izolacja termiczna. W przemyśle pianą PUR wygłusza się maszyny, kompresory, agregatory, w sporcie używa się jej jako maty sportowe, a w motoryzacji stosowana jest jako część dystansująca. Pianka PUR może być stosowana jako podkład pod panele czy do izolacji studia nagraniowego. Możemy wykonać z niej poduszki naramienne – branża odzieżowa, gąbki, myjki i zmywaki – branża kosmetyczno-chemiczna oraz wiele innych.
Rodzaje pianki poliuretanowej
Przede wszystkim na rynku mamy dwa sposoby aplikacji pianki PUR. Po pierwsze pianki aplikowane natryskowo, po drugie pianki w postaci gąbki. Możemy wyróżnić dwa rodzaje pianki poliuretanowej: otwartokomórkowe, które są elastyczne i zakniętokomórkowe sztywne. Różnią się zawartością pęcherzyków powietrza w swojej objętości. Oprócz dwóch głównych podziałów na otwarto i zamkniętokomórkowa mamy mniej formalny podział: pianki zwykłe, zimowe, niskorozprężne, dwuskładnikowe, o podwyższonej odporności ogniowej, o zwiększonej wydajności i ekologiczne.
Piana otwartokomórkowa
Pianka otwartokomórkowa przypomina gąbkę, jest elastyczna, lekka, paroprzepuszczalna, wykazuje dobrą izolacyjność termiczną. Można stosować ją w miejscach, w których zazwyczaj kładzie się wełnę. Dzięki jej elastyczności możemy wykorzystywać ją w miejscach, które z czasem zmieniają kształt, np. elementy drewniane.
Piana zamkniętokomórkowa
Pianka zamkniętokomórkowa składa się z mikroskopijnych i zamkniętych pęcherzyków. Wykorzystuje się ją w miejscach, w które zazwyczaj kładzie się styropian. Jest lekka, stanowi dobrą termoizolację, jest odporna na wodę, absorbuje ją w około 1%. Decydując się na pianę poliuretanową zamkniętokomórkową należy zwrócić uwagę na wytrzymałość mechaniczną i dobrać odpowiednią gęstość produktu.
Sposób montażu pianki poliuretanowej pochłaniającej
Ten materiał tłumiący powinien być odpowiedniej grubości i nie pozostawiać pustych przestrzeni wewnątrz ściany – osłabiają one izolację akustyczną. Warto zwrócić uwagę na rodzaj i grubość gąbki. Piankę przykleja się do ściany na klej cementowy, jeśli używamy stelaży, to wkładamy pod niego. Pianka poliuretanowa wygłuszająca do ścian, sufitów i maszyn jest z rolki, dzięki czemu ma mniej łączeń, a to przekłada się na redukcję mostków akustycznych. Na rynku dostępne są różne grubości pianek, jednym z nich jest typ R, który posiada 20 mm grubości i jest bardzo gęsty, idealnie nadaje się do tłumienia hałasu.
Zalety ocieplania pianką PUR
Największą zaletą pianki jest jej trwałość, szczelność wypełnienia przestrzeni oraz brak reakcji na zmiany fizyczne i chemiczne. Pianka nie odkształca się, nie osiada, nie zostawia pustych przestrzeni w ścianie. Technologia produkcji pianki umożliwia wykonanie jej w różnej grubości i kolorystyce. Izolacja wykonana taką pianką chroni przed utratą ciepła zimą, ale latem przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń. Jej trwałość sięga przynajmniej 25 lat, jest bezpieczna dla ludzi i otoczenia, nie wydziela zapachów, płynów, substancji toksycznych. Pianka PUR jest bezspoinowa, paroprzepuszczalna, oddycha, zapewnia lepszą jakość powietrza. Jej aplikacja jest szybka, większość pianek jest samogasnąca i trudnopalna. Pianka poliuretanowa nie gnije, nie butwieje, jest przyjazna dla astmatyków i alergików.