Oświetlenie boho do modnego salonu - co wybrać?

Jak stworzyć wygodny pokój dzienny w stylu boho? Trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie wnętrza. Niebagatelną rolę w budowaniu nastroju wnętrza odgrywają właściwe produkty oświetleniowe, dopasowane do typu przestrzeni oraz wybranego stylu.

Czym się kierować podczas poszukiwań opraw oświetleniowych do pomieszczeń boho? Czym się wyróżniają takie produkty? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Styl boho – wygoda nie tylko w domowych wnętrzach

Styl boho towarzyszy nam od dłuższego czasu. Na dobre rozgościł się już chyba w naszych domowych przestrzeniach, wprowadzając do nich nietuzinkowy i artystyczny nieład cyganerii. To bowiem od francuskiego terminu określającego grupę artystów, zamieszkujących Paryż na początku XX wieku, wziął swoją nazwę ten niezmiernie lubiany styl aranżacyjny.

Zwykło się stosować go przede wszystkim do planowania wygodnych i swobodnych przestrzeni mieszkalnych, a zwłaszcza salonów i sypialni. Tak naprawdę jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by w ten sposób urządzić przydomowy balkon lub taras. Boho pozwala bowiem stworzyć naprawdę nastrojowe miejsce do wygodnego odpoczynku o każdej porze dnia i nocy, zwłaszcza gdy wybierze się właściwe produkty oświetleniowe.

Oświetlenie boho – najważniejsze cechy produktów

Boho to styl aranżacyjny, odznaczający się sporą swobodą dobierania elementów, które nie muszą być perfekcyjnie dopasowane pod względem kolorów i formy. Dopuszczalna jest duża doza eklektyczności i artystycznego nieładu.

Można wykorzystywać minimalistyczne wyposażenie, połączone z elementami retro i prywatnymi drobiazgami (np. pamiątkami z podróży). Należy dążyć do stworzenia przestrzeni przytulnej, zacisznej i w pełni komfortowej dla wszystkich użytkowników.

W oświetleniu boho nie może zabraknąć naturalnych materiałów, jak choćby drewno i tekstylia, pojawiających się również oczywiście w konstrukcjach opraw oświetleniowych. Prym wiodą zwłaszcza modele z prostą, drewnianą konstrukcją oraz tkaninowym abażurem. Są wygodne w użytkowaniu, a przy tym zapewniają przyjemnie rozproszone światło. Inną opcją bywają lampy metalowe o ciepłym odcieniu (np. brąz, mosiądz) wyposażone w delikatne szklane klosze lub zupełnie pozbawione osłon źródeł światła. Zamiast nich można zdecydować się na efektowne żarówki dekoracyjne LED.

  Praktyczny stół do małej kuchni - czyli jaki?

W jakich kolorach powinny być utrzymane oprawy boho? Najlepiej zachować naturalne odcienie poszczególnych materiałów, a zwłaszcza drewna z oryginalną fakturą i dekoracyjnym rysunkiem słojów. Oprócz tego stawia się na neutralne, ciepłe odcienie beżów, biel, szarość, a także kontrastowe wzory geometryczne w wariantach czarno-białych. W aranżacjach boho warto też wykorzystać rozmaite motywy etno, pochodzące z wielu krajów i zakątków świata.

Jakie lampy wybrać do salonu boho?

W salonie boho należy dobrać lampy tak, by zapewniały swobodę korzystania z przestrzeni, a przy tym zbudowały nastrojowy klimat miejsca.

Do tego celu przydają się praktyczne lampy wiszące i sufitowe, stosowane przede wszystkim jako oświetlenie główne i strefowe. Spory ich wybór można znaleźć na stronie: Azzardo.com.pl. Umieszcza się je w centralnym miejscu pomieszczenia lub bezpośrednio nad zestawem mebli wypoczynkowych. Zazwyczaj są to proste konstrukcje geometryczne z tekstylnymi osłonami źródeł światła.

Jako oświetlenie zadaniowe lub uzupełniające można wykorzystać praktyczne lampy stojące. Modele podłogowe ustawia się w pobliżu fotela lub sofy, by stworzyć wygodne warunki do zagłębienia się w lekturze bądź wykonywania innych czynności wymagających większego natężenia światła. Chętnie stawia się na modele boho na trójnogu lub z łukowo wygiętymi ramionami, które pozwalają na łatwe regulowanie wysokości i kąta świecenia lampy. Do oświetlenia kącika telewizyjnego można natomiast wykorzystać oprawy stojące stołowe, umieszczone w pobliżu ekranu na komodzie lub stoliku.

W salonach boho przydaje się oświetlenie dekoracyjne, które dopełnia aranżację, buduje klimat, a także doświetla szczególnie ozdobne elementy wystroju. Mogą to być kinkiety z abażurami lub niewielkie oczka wpustowe. Ciekawą opcją są też ozdobne girlandy lampek LED, które dodają swobodnego charakteru i przytulności.

Stylowe i modne oświetlenie boho do pokoju dziennego

Modne oświetlenie w stylu boho idealnie sprawdza się, jeśli chce się zbudować nastrojowy klimat w pomieszczeniu do wypoczynku i rekreacji. Wystarczy tylko dobrać lampy o odpowiedniej funkcjonalności i walorach estetycznych, by odmienić salon i stworzyć w nim miejsce, gdzie każdy będzie się czuł naprawdę dobrze.