Ogrzewanie podłogowe bez wylewki - co to jest i ile kosztuje?

Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejsze rozwiązanie, które stosowane jest zarówno w nowym, jak i starym budownictwie. Nie ma w tym nic dziwnego. To nie tylko niższe koszty ogrzewania, ale również brak widocznych grzejników. Obecnie możemy korzystać z wielu różnych rozwiązań. Jednym z tych, które cieszy się coraz większą popularnością jest ogrzewanie podłogowe bez wylewki. Opinie o takim sposobie ogrzewania mieszkania są bardzo dobre. Czy słusznie? Czym właściwie jest ogrzewanie podłogowe bez wylewki? Przekonajmy się.

Ogrzewanie podłogowe bez wylewki - co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest podłogówka bez wylewki. Mówiąc najprościej, jest to tak zwane suche ogrzewanie podłogowe, co oznacza, że nie mamy do czynienia z metalowymi rurami wypełnionymi wodą. Zamiast tego, ogrzewanie podłogowe ma postać lekkich paneli grzewczych, które mogą być położone bezpośrednio na posadzce pomiędzy nią a wykończeniem podłogi. W przypadku ogrzewania podłogowego bez wylewki najczęściej wykorzystuje się drewniane legary, które tworzą przestrzeń pomiędzy posadzką a deskami podłogowymi.

Ogrzewanie podłogowe bez wylewki - ile kosztuje? Cena za metr

Nie da się ukryć, że podczas podejmowania decyzji o wyborze ogrzewania ogromne znaczenie ma również jego cena. Sprawdźmy więc ile kosztuje ogrzewanie podłogowe bez wylewki. Za panel do ogrzewania podłogowego zapłacimy najczęściej od 400 do 500 złotych. Ma on wymiary ok 150 x 100 cm. Do tego musimy doliczyć koszty podłoża styropianowego oraz płyt wzmacniających. Dodatkowo musimy liczyć się z kosztami robocizny, które są różne w zależności od miejsca naszego zamieszkania. Koszt jest więc porównywalny z tradycyjnym, wodnym ogrzewaniem podłogowym. Nie zaoszczędzimy wiele, ale również nie wydamy więcej niż na inne ogrzewania podłogowe.

  Jaka wełna na ocieplenie poddasza? Co wybrać?

Podsumowując, podłogówka bez wylewki to nowoczesne i skuteczne rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania tradycyjnego, mokrego ogrzewania podłogowego. Stare budownictwo, słaba konstrukcja stropów, niskie lub niewielkie pomieszczenia - wszędzie tam sprawdzi się doskonale. Jest więc propozycją, którą naprawdę warto rozważyć.

instalacja ogrzewanie podlogowego

Ogrzewanie podłogowe bez wylewki - opinie

Opinie o ogrzewaniu podłogowym bez wylewki są bardzo pozytywne. Wynika to z szeregu czynników. Pierwszym z nich jest z całą pewnością szerokość zastosowania. Ogrzewanie podłogowe bez wylewki jest bowiem metodą, którą możemy wykorzystać nie tylko w nowym budownictwie, ale również w istniejących już budynkach. W przeciwieństwie od tradycyjnej podłogówki zajmuje o wiele mniej miejsca, jest również znacznie lżejsze. Oznacza to, że może być zastosowane np. w pomieszczeniach, które nie mają dużej wysokości. Co więcej, z powodzeniem możemy wykorzystać je również w przypadku piętrowych pomieszczeń gdzie strop mógłby nie unieść ciężaru tradycyjnego mokrego ogrzewania podłogowego. Kolejnym czynnikiem, który wpływa pozytywnie na opinie o ogrzewaniu podłogowym bez wylewki jest fakt, że pozwala ono na układanie stałych elementów wyposażenia bezpośrednio na podłodze. Meble nie muszą więc mieć nóżek zapewniających przestrzeń. Niewątpliwą zaletą podłogówki bez wylewki jest również jej efektywność oraz łatwość montażu.

Warto powiedzieć nieco więcej na jego temat. Jak wygląda montaż ogrzewania podłogowego bez wylewki? W przypadku starego budownictwa zaczynamy od usunięcia podłogi tak, by otrzymać gotową posadzkę. Następnie układa się na niej specjalne styropianowe panele pokryte warstwą aluminium, które zapewniają optymalne rozprowadzenia ciepła. Kolejnym elementem instalacji są rury kompozytowe z aluminiowym rdzeniem, które wolne są również od rdzewienia. Na rozłożone rury nakłada się płytę wzmacniającą. Bardzo często w jej składzie również znajdują się aluminiowe elementy lub wiórki, które także przyczyniają się do efektywniejszego przekazywania energii cieplnej. Na płytach tych możemy wykonać już wykończenie podłogi. Mogą być to płytki ceramiczne, deski podłogowe, panele a nawet wykładziny czy dywany co stanowi kolejną zaletę wpływającą na pozytywne opinie o ogrzewaniu podłogowym bez wylewki.