Ogród wertykalny to prawdziwy hit ostatnich sezonów. Zwany także zieloną ścianą jest doskonałym sposobem na optymalne wykorzystanie przestrzeni na tarasie lub balkonie. Mówiąc najprościej, jest to niezwykle efektowna dekoracja, która składa się z ramy oraz specjalnych doniczek, które są do niej mocowane. Dzięki temu otrzymujemy ścianę pokrytą roślinnością, która może być elementem wolnostojącym lub przymocowanym do ściany. To nie tylko wyjątkowa dekoracja, ale również sposób na oczyszczenie i nawilżenie powietrza przy maksymalnym wykorzystaniu miejsca. Jak jednak stworzyć ogród wertykalny? Pora odpowiedzieć na to pytanie.
Ogród wertykalny to innowacyjna forma aranżacji zieleni ciesząca się coraz większą popularnością. Wykorzystuje on pionową płaszczyznę do uprawy roślin. Zamiast tradycyjnego układu poziomego, rośliny są umieszczone w pionowych strukturach, tworząc efektowną „ścianę” z zieleni. Ogród wertykalny buduje się przy użyciu różnych konstrukcji, takich jak specjalne panele, donice, czy systemy modułowe, umożliwiające roślinom rozwijanie się w pionie. To nie tylko efektowna ozdoba ale również szansa na zaoszczędzenie cennego miejsca oraz stworzenie ochrony np. od wiatru czy niskich temperatur. Z tego powodu bardzo często wykorzystywany jest w aranżacji tarasów.
Planowanie i wybór miejsca
Jeśli zielona ściana w ogrodzie wydaje się być dla nas atrakcyjnym rozwiązaniem musimy zacząć od znalezienia odpowiedniego miejsca, w którym mogłaby być postawiona. Kluczowe znaczenie ma nasłonecznienie. Większość roślin, aby prawidłowo się rozwijać potrzebuje sporej dawki słońca, dlatego też najczęściej ogrody wertykalne kieruje się w południową stronę. Warto upewnić się, że w pobliżu nie ma elementów, które mogłyby zaciemniać naszą ścianę. Dodatkowo, jeśli miejsce, w którym chcemy ją wykonać jest tylko częściowo mocno nasłonecznione możemy zdecydować się na dobór roślin o różnych wymaganiach tak, by móc wykorzystać również miejsca, które znajdują się w półcieniu. Ponadto bardzo ważnym aspektem jest działanie warunków atmosferycznych. Pionowy ogród często pełni rolę ochrony przed wiatrem, musimy mieć jednak świadomość, że większość gatunków roślin źle znosi silne przeciągi czy narażenie na niskie temperatury.
Jak zacząć budowę zielonej ściany z roślin?
Wiele osób, które zastanawiają się jak zrobić zieloną ścianę myśli, że będzie to zadaniem trudnym, z którym nie poradzą sobie samodzielnie. Tymczasem nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiednich materiałów, które spełnią funkcję nośną dla doniczek lub paneli z podłożem dla roślin. W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć gotowe konstrukcje wykonane z tworzyw sztucznych. Możemy również wykonać je na wymiar z drewna. Kolejny krok to wybór rozwiązania, w którym posadzimy nasze rośliny. Możemy zdecydować się na plastikowe panele lub korytka, jak również na zawieszane na haczykach niewielkie doniczki. Niezależnie od tego jakie rozwiązanie wybierzemy pamiętajmy o otworach w dnie, które zapobiegają zaleganiu wody i gniciu korzeni. Następnie przechodzimy do podłoża. Znacząca większość roślin preferuje gleby dobrze przepuszczalne o dużej zawartości składników odżywczych. Warto jednak zapoznać się bardziej szczegółowo z potrzebami każdego gatunku, który zamierzamy posadzić na swojej ścianie. Doniczki lub korytka wypełniamy warstwą kamieni lub keramzytu, która zapewni dobry drenaż. Następnie zasypujemy wybranym podłożem i sadzimy roślinki w odpowiednich miejscach na zielonej ścianie. Przemyślane ułożenie roślin pod względem wzrostu i kolorów pozwoli nam stworzyć efektowną kompozycję.
Wybór roślin do ogrodu wertykalnego
Gdy posiadamy już odpowiednią konstrukcję oraz przygotowane podłoże czas na sadzenie roślin. Jakie rośliny na ścianie posadzić? Wiele zależy od efektu jaki zamierzamy osiągnąć, niemniej jednak istnieją gatunki, które doskonale sprawdzają się w ogrodach wertykalnych. Wśród nich warto wymienić:
- sukulenty: rozchodniki, rojniki, aloes i kaktusy;
- zioła: bazylia: mięta, tymianek i oregano;
- kwiaty ozdobne: bratki, fuksje, niecierpki, petunie i werbeny,
- paprocie;
- bluszcz;
- pnące róże;
- storczyki.
Wybierając rośliny do ogrodu wertykalnego warto stawiać na co najmniej kilka różnych gatunków o innych kolorach, kształtach i teksturach kwiatów oraz liści. Sprawi to, że pionowy ogród będzie przestrzenią różnorodną, która stanowić będzie prawdziwą ozdobę naszego ogrodu, balkonu lub tarasu.
Ogród wertykalny na balkonie
Ogród wertykalny to świetny pomysł, aby wykorzystać przestrzeń w sposób efektywny i estetyczny. Co więcej, możemy stworzyć go nawet na stosunkowo niewielkiej przestrzeni np. na balkonie. Może stanowić boczną ścianę naszego balkonu, jak również stać się elementem przymocowanym np. do przedniej balustrady. Wybierając rośliny na balkon stawiajmy na niewielkie gatunki.W tej roli doskonale sprawdzą się więc np. różnego rodzaju sukulenty czy nieduże odmiany roślin kwitnących i pnących. Pamiętajmy również, że ogród wertykalny na balkonie posiadać będzie elementy, które przez większość część dnia pozostaną w cieniu. Dlatego też w tych miejscach wykorzystujmy rośliny, które dobrze czują się w półcieniu i nie potrzebują dużej ilości słońca. Kolejnym ważnym krokiem jest zainstalowanie systemu nawadniania, który pomoże nam monitorować ogród wertykalny oraz zapotrzebowanie roślin na wodę. Wiele osób decyduje się także na umieszczeniu w nim elementów dekoracyjnych np. podświetlenia. Nie jest to jednak element konieczny.
Pielęgnacja i utrzymanie zielonej ściany
Odpowiednia pielęgnacja zielonej ściany może sprawić, że ogród wertykalny przetrwa trudne zimowe warunki i odpłaci się nam swoim pięknem w kolejnym sezonie. Warto więc pamiętać o przestrzeganiu kilku prostych zasad. Przede wszystkim należy zapoznać się z wymaganiami każdej rośliny dotyczącymi stanowiska, podłoża, nawożenia oraz polewania a następnie starać się je spełniać. Równie ważną rolę monitorowanie wilgotności podłoża i unikanie przelewania roślin. W sezonie jesiennym i zimowym, kiedy pogoda jest niekorzystna należy zabezpieczyć rośliny przed działaniem chłodu. Wiele osób zabezpiecza swoje zielone ściany poprzez zastosowanie specjalnych osłon. Wiosna i jesienią musimy pamiętać o przycinaniu roślin by nadać im właściwy kształt. Regularnie usuwamy również martwe liście i pędy.
Wśród błędów, które często popełniane są przez posiadaczy ogrodów wertykalnych wymienić możemy:
- nieznajomość potrzeb i wymagań roślin,
- wybór stanowiska zbyt nasłonecznionego lub przeciwnie, zbyt zacienionego,
- nadmierne lub niedostateczne podlewanie,
- stosowanie zbyt dużych ilości nawozów,
- zaniedbywanie regularnego przycinania roślin i innych zabiegów pielęgnacyjnych.
Jeśli chcemy, by nasza zielona ściana jak najdłużej wyglądała dobrze warto wystrzegać się ich popełniania.
Podsumowując, wertykalny ogród to ciekawa propozycja, dzięki której nawet w środku miasta możemy cieszyć się pięknem roślin i korzyściami zdrowotnymi, które daje obcowanie z nimi. Co więcej tworzenie ogrodu na ścianie i późniejsze pielęgnowanie go jest również zajęciem, które daje sporo satysfakcji.