O czym trzeba pamiętać wybierając projekt ogrodu?

Ogród to integralna część nieruchomości. Latem wiele osób lubi w nim odpoczywać, biesiadować oraz hodować rośliny ozdobne. Jak wybrać najlepszy projekt ogrodu?

Czego nie może zabraknąć w naszym ogrodzie?

Każdy ogród jest indywidualny i musi zaspokajać potrzeby właścicieli nieruchomości. Wybierając projekty ogrodów Warszawa koniecznie trzeba pamiętać, że pomoc specjalisty jest bezcenna dla osób, które nigdy wcześniej nie planowały swojego kawałka zieleni.

Specjalistyczna firma zadba, by w ogrodzie znalazło się wszystko to, na czym zależy mieszkańcom. Inaczej będzie wyglądał ogród osoby, która lubi pielęgnować kwiaty, a zupełnie inny będzie ogród osoby, która nie ma czasu, by się nimi zajmować.

Projekty ogrodów Warszawa biorą pod uwagę potrzeby wszystkich członków rodziny. Plac zabaw dla małych dzieci, leżaki, na których można poczytać i się poopalać oraz miejsce do grillowania to wszystko elementy, które muszą zostać uwzględnione w projekcie ogrodu.

Funkcjonalna przestrzeń

Właściwie zaprojektowany ogród jest nie tylko piękny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Trzeba pamiętać, że projekty ogrodów Warszawa zawierają nie tylko rozplanowanie roślin, ale również wyznaczone ścieżki, podjazd czy strefę rekreacyjną.

Planując ogród należy pamiętać, że musi się w nim znaleźć również miejsce na kompostownik, który jest bardzo pożyteczny, ale nie wygląda atrakcyjnie. Może mieć również uciążliwy zapach. Warto o tym pamiętać i umieścić go na tyłach domu, by nie przeszkadzał w odpoczynku czy w trakcie spożywania posiłków.

Ważnym elementem funkcjonalnego ogrodu są również dobrze rozplanowane ścieżki. Poruszanie się po posesji nie może być uciążliwe. Warto również pamiętać, by już na etapie budowy domu zadbać o rozmieszczenie instalacji elektrycznej, która pomoże ładnie oświetlić posesję. Dobre oświetlenie to nie tylko element dekoracyjny, ale przede wszystkim rozwiązanie, które pozwala wygodnie funkcjonować po zmroku.

  Jak i kiedy sadzić begonie na balkon? Sadzenie do doniczek i gruntu

Styl ma znaczenie

Wybierając projekty ogrodów Warszawa warto również pamiętać, że styl ogrodu powinien być spójny z architekturą domu. Nowoczesny dom nie będzie komponował się dobrze z wiejskim ogrodem. Ogród rustykalny nie będzie pasował do prostej bryły domu. Tylko ogród, który będzie współgrał z architekturą domu pozwoli na stworzenie harmonijnej przestrzeni.

Stylu ogrodu zależy w dużej mierze od gustu właścicieli nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać, że wybierając projekt ogrodu należy pamiętać o dopasowaniu go do wielkości działki, którą można zagospodarować.

Wybierając styl, który ma panować w naszym ogrodzie, trzeba również pamiętać, że niektóre ogrody wymagają więcej pracy i uwagi. Ogród w stylu japońskim jest wyjątkowo uporządkowany. Dominują w nim formy geometryczne, które wymagają uwagi i umiejętności w kształtowaniu roślin. Nowoczesne ogrody również lubią geometryczne kształty i proste formy. Nie są jednak tak wymagające jak japońskie.

W ogrodzie w stylu wiejskim oraz angielskim panuje większa swoboda w wyborze roślin i planowaniu przestrzeni. Są to ogrody, w których dobrze będą się czuły osoby ceniące sobie dzikie zakątki, w których przyroda rządzi się swoimi prawami.