Wrzosy to rośliny należące do rodziny wrzosowatych, które rosną w niemal całej Europie jak również w niektórych rejonach Azji i Afryki. Naturalnie rośliny te rosły na torfowiskach, łąkach i w lasach. Doceniane za swój piękny kolor stały się jednak popularnymi roślinami ogrodowymi. Wrzosy potrzebują żyznej, kwaśnej ziemi, dlatego też aby móc cieszyć się ich pięknem w ogrodzie musimy zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację. Jej bardzo ważnym aspektem jest nawożenie. Dlatego też chcąc uprawiać je warto wiedzieć czym nawozić wrzosy oraz kiedy to robić. Przygotowaliśmy więc krótki poradnik, w którym wyjaśniamy te kwestie.
Najlepszy czas na nawożenie wrzosów?
Wrzosy to rośliny, które zachwycają swoim urokiem i kolorami, zwłaszcza jesienią. Aby cieszyć się ich pięknem przez cały sezon, należy zadbać o odpowiednie nawożenie. Jak i kiedy to robić? Podpowiadamy!
Nawożenie wrzosów powinno rozpocząć się na początku wegetacji, czyli pod koniec marca lub na początku kwietnia. Wtedy wrzosy potrzebują dawki energii, aby wykształcić pąki kwiatowe. Należy używać nawozów mineralnych, przeznaczonych dla roślin kwasolubnych lub wrzosowatych, które dostarczą im niezbędnych składników pokarmowych. Wrzosy należą do roślin, które wymagają stałego nawożenia podczas okresu wegetacji, dlatego też aż do połowy sierpnia należy powtarzać podawanie wybranego nawozu w odstępach wynoszących 2-3 tygodnie. Od drugiej połowy sierpnia wrzosów nie nawozimy, aby nie zakłócić procesu drewnienia pędów i przygotowania roślin do zimy.
W jaki sposób nawozić wrzosy?
Czas stosowania nawozów jest równie istotny jak metoda podawania oraz rodzaj stosowanych nawozów. W przypadku wrzosów możemy zdecydować się na kilka sprawdzonych rozwiązań. Wśród nich wymienić możemy:
- nawożenie wrzosów obornikiem: to organiczny nawóz, który warto przemieszać z glebą jeszcze przed posadzeniem sadzonek, w kolejnych latach możemy kontynuować nawożenie wrzosów obornikiem granulowanym, który nie wymaga przemieszania z glebą;
- nawożenie w formie granulatu: nawóz mineralny rozsypujemy cienką warstwą w pobliżu korzeni rośliny a następnie podlewamy ją by nawóz mógł się rozpuścić i wniknąć w glebę,
- nawożenie w formie płynnej: nawóz mineralny rozcieńczamy w wodą do podlewania lub mieszanki, którą stosujemy w formie dolistnej.
Sprawdzone nawozy do wrzosów
Wiemy już kiedy warto nawozić wrzosy oraz w jaki sposób powinno się to robić. Pora jednak odpowiedzieć na pytanie: czym nawozić wrzosy? Do wyboru mamy szeroki wybór różnorodnych nawozów naturalnych oraz syntetycznych. Pierwszą grupą nawozów są nawozy organiczne. Wśród nich wymienić możemy rozdrobnione igły sosnowe, torf, obornik, kompost, kora, trociny czy liście. Nawozy naturalne można podawać razem z nawozami mineralnymi lub osobno, np. przy sadzeniu lub przesadzaniu roślin.
Nawozy mineralne to druga grupa nawozów, które możemy stosować w przypadku wrzosów. Zaleca się stosowanie specjalnych mieszanek przeznaczonych dla roślin kwasolubnych i wrzosowatych. Unikamy zaś nawożenia roślin preparatami azotowymi. Błędem będzie więc nawożenie wrzosów siarczanem amonu, który spowoduje rozwój pędów i liści kosztem kwitnienia. Nie oznacza to jednak, że wrzosy nie potrzebują azotu. Jest on niezbędny, jednak w umiarkowanej dawce. Poza nim rośliny te wymagają nawożenia zawierającego pierwiastki takie jak:
- fosfor,
- potas,
- magnez,
- siarka.
Dlatego też wieloskładnikowe mieszanki są najlepszym wyborem. Dają nam bowiem pewność, że dostarczamy roślinie wszystkich niezbędnych składników.
Częstotliwość nawożenia wrzosów?
Jak wspominaliśmy na wstępie wrzosy należą do roślin dość wymagających i potrzebujących różnorodnych składników odżywczych. W przypadku uprawy w ogrodzie, gdzie nie rosną w podmokłej, kwaśnej glebie, która stanowi dla nich idealne podłoże nawożenie musimy powtarzać co 2-3 tygodnie przez prawie cały okres wegetacyjny. Zaprzestajemy nawożenia dopiero w drugiej połowie sierpnia by dać roślinie czas na przygotowanie się do zimy. Oczywiście częstotliwość nawożenia zależy od odmiany oraz rodzaju gleby, w której rosną wrzosy. Dlatego też niezwykle ważne jest obserwowanie swoich upraw. Częstym problemem wrzosów jest bowiem chloroza wynikająca z niedoboru mikroelementów.
Nawożenie wrzosów wiosną
Wiosna to bardzo ważny czas dla rozwoju roślin, dotyczy to także wrzosów. Dlatego też powinniśmy pamiętać o tym, że wrzosy potrzebują energii, aby wznowić wzrost po zimie i przygotować się do kwitnienia. Przeprowadzając nawożenie wrzosów wiosną należy używać nawozów mineralnych, przeznaczonych dla roślin kwasolubnych lub wrzosowatych, które dostarczą im niezbędnych składników, takich jak azot, fosfor, potas, magnez, siarka, żelazo i wapń.
Czy zimą należy nawozić wrzosy?
Wiele osób, które nie są doświadczone w uprawie wrzosów zastanawiają się czy nawożenie wrzosów zimą jest konieczne ze względu na fakt, że są to rośliny wieloletnie. Warto jednak mieć świadomość, że nie należy się tym sugerować. Zimą nie powinno się nawozić wrzosów. Nie tylko nie pomoże to roślinie w przetrwaniu mroźnych, zimowych miesięcy ale wręcz może jej zaszkodzić. Nawozy podawane jesienią i zimą mogą doprowadzić do przemarznięcia rośliny, której pędy nie zdążą zdrewnieć oraz rozwoju schorzeń takich jak zgorzel