Nawożenie winogron – czym i kiedy to robić?

Winogrona należą do niezwykle pysznych owoców, które z powodzeniem możemy uprawiać również w swoich ogrodach. Winorośl to roślina pienna, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca. Nie jest również bardzo wymagająca w uprawie. Niemniej jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Bardzo ważnym aspektem, o którym nie możemy zapominać jest nawożenie winogrona. Niestety, wiele osób nie wie jakie składniki pokarmowe są niezbędne dla winorośli, jakie nawozy wybrać i jak je dawkować. Z myślą o nich przygotowaliśmy więc krótki poradnik, w którym zawarliśmy najważniejsze informacje na temat nawożenia winogron.

Najlepszy czas na nawożenie winogron?

Nawożenie winogrona ma ogromny wpływ nie tylko na prawidłowy wzrost roślin, ale również intensywność owocowania. Chcąc otrzymać duże plony musimy więc o nim pamiętać. Kiedy nawozić winorośle? To pytanie zadaje sobie wielu ogrodników, którzy chcą cieszyć się smacznymi i zdrowymi winogronami. Nawożenie winorośli jest bardzo ważne dla jej wzrostu, rozwoju i owocowania, musimy jednak wykonywać je w odpowiednich terminach i z uwzględnieniem potrzeb pokarmowych roślin.

Nawożenie winorośli powinno być oparte na wynikach analizy chemicznej gleby, która określi poziom składników pokarmowych i odczyn pH. Winorośl najlepiej rośnie na glebach lekko kwaśnych lub obojętnych (pH 6,5 – 7,2). Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, należy ją odkwasić poprzez wapnowanie, które wykonuje się wiosną lub jesienią, z zachowaniem co najmniej trzech tygodni odstępu od stosowania innych nawozów.

Zaleca się trzy terminy nawożenia winorośli w sezonie: wczesną wiosną, przed kwitnieniem, w czasie kwitnienia i jesienią, po zbiorze owoców. W pierwszym terminie, winorośl potrzebuje głównie azotu, który pobudza wzrost i rozwój pędów i liści. W drugim terminie, winorośl wymaga dużych ilości potasu i fosforu, które wpływają na obfitość i jakość owoców. W trzecim terminie, winorośl potrzebuje nawozów zwiększających jej odporność na niskie temperatury i choroby.

Sprawdzone nawozy do winogron

Poza terminami nawożenia bardzo ważnym aspektem jest również to, czym nawozić będziemy winogrona. Jeśli chodzi o przydomowe uprawy z powodzeniem możemy postawić na nawozy naturalne, które również są dobrym źródłem cennych minerałów niezbędnych roślinom. Wielu ogrodników decyduje się na nawożenie winogron obornikiem. Pamiętać jednak należy, że powinien być to obornik kompostowany, który nie będzie działał zbyt agresywnie i nie poparzy roślin.

Alternatywą może być nawożenie winogron obornikiem granulowanym – taki nawóz ma już odpowiednie parametry a przy tym jest łatwy w użyciu. Alternatywą dla naturalnych nawozów są syntetyczne nawozy mineralne. Możemy wybrać dedykowane dla winogron mieszanki lub też zdecydować się na nawożenie winogron siarczanem amonu. Substancja ta sprawdzi się szczególnie wiosną, ze względu na dużą zawartość azotu.

W jaki sposób nawozić winogrona?

Sposób nawożenia winogron uzależniony jest od tego, jaki rodzaj nawozu wybieramy. Nawozy mineralne oraz granulowany obornik po prostu rozsypujemy na glebie w ilości wskazanej przez producenta. Aby usprawnić wnikanie składników mineralnych w glebę rośliny warto następnie podlać. Jeśli wykorzystujemy kompost lub obornik warto przemieszać go z warstwą gleby. W przypadku nawozów płynnych wykorzystujemy je do podlewania winogron – roślin tych raczej nie nawozimy dolistnie.

kiscie winogron

Częstotliwość nawożenia winogron

Pierwsze, niezwykle ważne nawożenie powinno mieć miejsce przed posadzeniem krzewów. Mieszamy wówczas glebę z kompostem, obornikiem lub nawozami mineralnymi. Po posadzeniu winogrona przez pierwszy rok, dwa nie potrzebują dodatkowego wsparcia w postaci nawozów. Po upływie tego czasu krzewy nawozimy we wkazanych wyżej terminach. Zazwyczaj wystarczy jednokrotne podanie nawozu, choć niektórzy ogrodnicy ponawiają je po upływie 1-2 tygodni.

Nawożenie winogron wiosną

Nawożenie winogron wiosną jest kluczowym czynnikiem wpływającym na plon oraz wzrost rośliny. Jeśli musimy przeprowadzić wapnowanie robimy to gdy tylko ziemia odmarznie, jeszcze przed rozpoczęciem wzrostu rośliny. W tym czasie nie używamy innych nawozów, które powinny być zastosowane dopiero po upływie dwóch/trzech tygodni. Jeśli stosowanie wapna nie jest konieczne pierwsze nawożenie winogron wiosną powinno mieć miejsce w momencie pojawienia się pąków liści oraz zalążków nowych pędów. Dostarczy to roślinom niezbędnych do rozwoju minerałów.

Czy zimą należy nawozić winogrona?

Wiele osób zastanawia się nad tym czy nawożenie winogron zimą jest konieczne. Śpieszymy z odpowiedzią. Winorośle podobnie jak inne rośliny w naszym klimacie nie wymagają nawożenia zimą, kiedy ich okres wegetacyjny się zakończył. Aby wzmocnić rośliny przed chłodnymi, zimowymi miesiącami pamiętać należy o nawożeniu winorośli jesienią po zakończonych zbiorach. O wiele ważniejsze od nawożenia zimą jest zapewnienie krzewom odpowiedniej osłony przed mrozem. Stosuje się w tym przypadku różnego rodzaju okrywy – ze słomy lub agrowłókniny. Pozwala to skutecznie ochronić nowe pędy winorośli przed przemarznięciem, często nie są one bowiem odpowiednio zdrewniałe by poradzić sobie z niskimi temperaturami.

Podziel się swoją opinią