Rabarbar to bylina, która jest często wykorzystywana w kuchni. Jest źródłem witamin C, E oraz A. Ponadto, zawiera fosfor i potas, a także błonnik. Przez pewien czas nieco zapomniany obecnie wraca do łask pod postacią pysznych kompotów i ciast. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na uprawę rabarbaru we własnych ogródkach. Nie jest to trudne, jednak istnieje kilka kwestii, o których nie możemy zapominać. Jedną z nich jest nawożenie rabarbaru. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się czym nawozić rabarbar oraz kiedy to robić, by cieszyć się dorodnymi okazami.
Najlepszy czas na nawożenie rabarbaru?
Rabarbar to roślina, która daje smaczne i soczyste ogonki liściowe, wykorzystywane w kuchni do przygotowywania kompotów, ciast, dżemów i innych deserów. Aby cieszyć się obfitymi i wczesnymi zbiorami, należy zadbać o odpowiednie nawożenie rabarbaru. Kiedy i jak często to robić?.
Nawożenie rabarbaru powinno być przeprowadzane regularnie, co najmniej raz w roku. Najlepszym terminem jest wczesna wiosna, kiedy roślina zaczyna wypuszczać pierwsze pąki. Wtedy należy zastosować nawóz organiczny. Wiele osób stawia na nawożenie rabarbaru obornikiem granulowanym, doskonale sprawdzi się też kompost. Jeśli jednak zależy nam na tym, by zbiory rabarbaru były obfite warto nie ograniczać się do jednego nawożenia. Kolejne możemy przeprowadzić gdy roślina ma już dobrze rozwinięte liście. Wówczas doskonale sprawdzą się nawozy azotowe. Ostatnie nawożenie przeprowadzamy jesienią po zakończeniu zbiorów. Pozwala to wzmocnić roślinę przed zimą.
W jaki sposób nawozić rabarbar?
Aby nawożenie rabarbaru przyniosło oczekiwane efekty warto zadbać o to, by wykonywać je w sposób skuteczny i bezpieczny dla rośliny. Istnieje kilka metod nawożenia rabarbaru. Wybór odpowiedniej powinien być związany z tym, jaki nawóz stosujemy. Nawozy organiczne takie jak obornik czy kompost równomiernie rozkładamy cienką warstwą wokół rośliny. Możemy lekko przykryć je ziemia lub wymieszać z zewnętrzną warstwą gleby.
Nawozy mineralne w formie granulatu rozsypujemy w pobliżu rośliny dbając, by nie dotykały liści i łodyg, ponieważ mogą doprowadzić do ich poparzenia. Następnie podlewamy rabarbar by nawóz lepiej rozpuścił się i wniknął w glebę. Możemy również nawozić rabarbar podczas podlewania. Wówczas wystarczy rozpuścić nawóz w wodzie w proporcjach podanych przez producenta. Rabarbar jest jedną z tych roślin, których raczej nie nawozimy dolistnie. Zależy nam bowiem na tym, aby składniki mineralne były pobierane przez spożywane przez nas ogonki, nie liście.
Sprawdzone nawozy do rabarbaru
Wiemy już jak często nawozić rabarbar jednak to za mało by cieszyć się dużymi plonami. Równie ważne jest również to, czym nawozić rabarbar. Musimy mieć świadomość, że nie ma jednego uniwersalnego nawozu, który możemy stosować przez cały okres wegetatywny rośliny. W zależności od rozwoju rabarbaru ma bowiem on inne zapotrzebowanie na składniki mineralne. Wiosną najważniejszym pierwiastkiem jest azot. Dlatego też warto stosować nawozy organiczne.
Dobrze sprawdzą się także nawozy mineralne o dużej zawartości azotu. Z tego powodu wielu ogrodników decyduje się na nawożenie rabarbaru siarczanem amonu, który jest bardzo dobrym źródłem tego minerału. Nawet wówczas należy jednak pamiętać o umiarze, ponieważ nadmiar azotu w glebie może powodować on nadmierny rozwój liści kosztem ogonków. Jesienią nie podajemy już nawozów z azotem, ponieważ nie zależy nam na nowych liściach, które nie przetrwają mrozów. Stosujemy nawozy mineralne bogate w fosfor i potas, które poprawią odporność rośliny.
Częstotliwość nawożenia rabarbaru
Wielu początkujących ogrodników zastanawia się czy nawożenie rabarbaru należy często powtarzać. Odpowiedź brzmi – nie jest to konieczne. Wystarczy jednokrotne nawożenie wczesną i późną wiosną oraz jesienią. Nadmiar składników odżywczych w glebie wcale nie służy roślinie, dlatego też o wiele lepiej jest przeprowadzać tylko jednokrotne nawożenie o danej porze roku. Pamiętajmy również aby korzystając z nawozów mineralnych stosować się do zaleceń producenta i nie przekraczać zalecanych dawek.
Nawożenie rabarbaru wiosną
Wiosna to zdecydowanie najważniejszy czas dla wzrostu wszystkich roślin, w tym również rabarbaru. Dlatego też nawożenie rabarbaru wiosną jest obowiązkowe. Dla osiągnięcia jak najbardziej satysfakcjonujących plonów warto przeprowadzić je dwukrotnie – wczesną wiosną (w marcu) stosując nawozy organiczne oraz u jej schyłku z wykorzystaniem azotowych nawozów mineralnych.
Czy zimą należy nawozić rabarbar?
Ze względu na to, że rabarbar jest rośliną wieloletnią welu początkujących ogrodników zastanawia się, czy konieczne jest nawożenie rabarbaru zimą. Odpowiedź brzmi: nie jest ono konieczne. Musimy mieć świadomość, że okres wegetatywny rabarbaru kończy się jesienią. Zimą roślina “odpoczywa” i praktycznie nie pobiera z gleby składników odżywczych. Jeśli zależy nam na tym, by przetrwała zimę bez szwanku należy więc zadbać o nawożenie jesienne, które powinno być bogate w fosfor i potas.