Drzewo orzecha włoskiego to duże drzewo liściaste z rodziny orzechowatych. Pochodzi z południowo-zachodniej Azji, ale jest uprawiane i dziczejące w wielu krajach o ciepłym klimacie umiarkowanym. Owoce tego drzewa to nie tylko smaczna i zdrowa przekąska, ale także cenny składnik wielu potraw i kosmetyków. Orzechy włoskie zawierają dużo białka, błonnika, kwasów tłuszczowych omega-3, witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na nasze serce, mózg, skórę i włosy. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na uprawę tego orzecha. Aby jednak mogła się ona powieść niezbędne jest odpowiednie nawożenie orzecha włoskiego. Jak powinno wyglądać? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Kiedy nawozić orzech włoski?
Nawożenie orzecha włoskiego jest więc kluczowym czynnikiem wpływającym na jego zdrowie i plonowanie. Powinno rozpocząć się już na dwa lata przed posadzeniem drzewka, a następnie być kontynuowane co roku, zgodnie z poniższymi zasadami:
- Wczesną wiosną (kwiecień) należy zastosować nawozy organiczne, takie jak obornik, kompost, kurzak, czy gnojówka. Nawozy te poprawiają żyzność i strukturę gleby, a także dostarczają drzewu niezbędnych składników pokarmowych. Nawozy organiczne należy rozsypać lub rozlać wokół pnia, trzymając się w odległości co najmniej 0,5 metra od niego.
- W maju lub czerwcu należy zasilić drzewo azotem, stosując od 3 kg do 5 kg nawozu zawierającego siarczan amonu. Nawóz ten pobudza wzrost i rozwój liści, a także zapobiega chlorozie. Nawóz azotowy należy rozsypać pod koroną drzewa i dobrze podlać.
- Jesienią, przed opadnięciem liści, należy dostarczyć drzewu pierwiastki śladowe, takie jak bor, cynk, magnez i żelazo. Pierwiastki te są szczególnie ważne dla prawidłowego wytworzenia jądra owocu i zapobiegania chorobom i zaburzeniom fizjologicznym.
Nawożenie orzecha włoskiego – o czym warto wiedzieć?
Sposób podawania nawozów w przypadku orzecha włoskiego powinien być dostosowany do rodzaju nawozu, który stosujemy. Warto jednak pamiętać, że nawóz nie powinien mieć styczności bezpośrednio z pniem drzewa, szczególnie młodego. Może bowiem wówczas doprowadzić do poparzeń. Z tego samego powodu stosując nawozy dolistne robimy to w pochmurny dzień. Kropelki mogłyby bowiem skupiać promienie słoneczne doprowadzając do poparzenia liści.
Idealne nawozy dla orzecha włoskiego
Orzech włoski to drzewo o wysokich wymaganiach pokarmowych, dlatego należy regularnie dostarczać mu odpowiednich nawozów. W zależności od fazy wzrostu i stanu gleby, można stosować różne rodzaje nawozów, takie jak:
- Nawozy organiczne: Są to nawozy pochodzenia naturalnego, takie jak obornik, kompost, torf, czy wermikompost. Zawierają one wiele składników odżywczych, takich jak azot, fosfor, potas, wapń, magnez, czy mikroelementy. Nawozy organiczne poprawiają również strukturę i żyzność gleby, zwiększając jej zdolność do zatrzymywania wody i powietrza. Nawozy organiczne należy stosować co najmniej raz w roku, najlepiej jesienią lub wczesną wiosną, rozsypując je równomiernie pod koroną drzewa. Zalecana dawka to około 10 kg na drzewo.
- Nawozy mineralne: Są to nawozy sztucznie wytworzone, zawierające określone ilości składników odżywczych. Można je podzielić na nawozy azotowe, fosforowe, potasowe, wapniowe, magnezowe, i mikroelementowe. Nawozy mineralne stosuje się głównie w okresie wegetacji, czyli od marca do sierpnia, podlewając roztworem nawozowym glebę pod drzewem. Zalecana dawka to około 100 g azotu, 50 g fosforu, 150 g potasu, 50 g wapnia, 25 g magnezu, i 10 g mikroelementów na drzewo. Należy jednak dostosować dawkę do potrzeb drzewa i wyników analizy gleby, ponieważ nadmiar lub niedobór składników odżywczych może być szkodliwy dla orzecha włoskiego.
- Nawozy dolistne: Są to nawozy w formie ciekłej, które rozpyla się na liście drzewa. Zawierają one głównie mikroelementy, takie jak żelazo, mangan, cynk, miedź, bor, czy molibden. Nawozy dolistne stosuje się w celu uzupełnienia niedoborów pokarmowych, które mogą objawiać się żółknieniem, plamistością, czy zniekształceniem liści. Nawozy dolistne należy stosować co 2-3 tygodnie, od kwietnia do lipca, w godzinach porannych lub wieczornych, unikając bezpośredniego nasłonecznienia. Zalecana dawka to około 1-2 ml na litr wody.
Jak powinno wyglądać nawożenie orzecha włoskiego?
Osoby, które nie posiadają doświadczenia w uprawie orzecha włoskiego często zastanawiają się nad tym, czy nawożenie orzecha włoskiego powinno być regularnie powtarzane. Odpowiedź brzmi: nie, nie ma takiej konieczności. Nawozy podajemy jednokrotnie o każdej porze roku z wyłączeniem zimy, kiedy drzewo nie potrzebuje składników odżywczych. Jednokrotne podanie nawozu wiosną, na początku lata oraz wczesną jesienią jest wystarczające.
Wiosenne nawożenie orzecha włoskiego
Wiosną orzech włoski budzi się z zimowego spoczynku i potrzebuje dużej ilości składników odżywczych. Warto mieć świadomość, że nawożenie orzecha włoskiego wiosną ma duży wpływ na jego zdrowie i plonowanie. Dzięki niemu drzewo lepiej znosi suszę, choroby i szkodniki, a także wydaje większe i smaczniejsze orzechy. W tym czasie powinniśmy zdecydować się na stosowanie nawozów organicznych, takich jak obornik, kompost czy gnojówka. Nawozy te poprawiają żyzność i strukturę gleby, a także dostarczają drzewu niezbędnych składników pokarmowych, takich jak azot, fosfor, potas, wapń i magnez.
Zimowe nawożenie orzecha włoskiego
Wiele osób, które nie mają doświadczenia w uprawie tego typu drzew zastanawia się, czy należy przeprowadzać nawożenie orzecha włoskiego zimą. Odpowiedź brzmi: nie. Zimowe nawożenie może spowodować nadmierne wyciekanie soku z drzewa, co osłabia jego kondycję i zwiększa ryzyko chorób i szkodników. Zimą drzewo znajduje się w stanie spoczynku i nie potrzebuje dodatkowych składników pokarmowych. O wiele ważniejsze jest stosowanie nawozów w trakcie okresu wegetacyjnego rośliny.