Oleander to roślina z Azji, która stała się niezwykle popularna ze względu na na swoje duże, różnobarwne i pachnące kwiaty, które kwitną od wiosny do jesieni. Oleander jest zimozielony i osiąga wysokość od 0,5 do 7 m. Stanowi częstą ozdobę naszych ogrodów. Aby jednak mógł nią być należy zadbać o zapewnienie mu odpowiednich warunków. Warto bowiem wiedzieć, że oleander wymaga nie tylko słonecznego oraz wilgotnego stanowiska ale również odpowiedniego nawożenia. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się czym nawozić oleandra oraz w jakich terminach to robić by cieszyć się pięknym wyglądem tej rośliny.
Kiedy nawozić oleander?
Mówiąc o nawożeniu oleandra warto brać pod uwagę nie tylko rodzaje nawozów ale również terminy nawożenia krzewów. Są one bowiem niezwykle istotne la prawidłowego wzrostu tej rośliny. Przed posadzeniem oleandra stosujemy nawozy organiczne, takie jak kompost lub obornik. Glebę warto przygotować już jesienią aby nawóz ten mógł rozłożyć się i wzbogacić strukturę gleby.
Jeśli zaś chodzi o nawozy mineralne w postaci płynnej lub też granulatu – stosujemy je w okresie od marca do wczesnej jesieni. Nie należy przedłużać tego terminu, ponieważ nowe pędy, które mogą rosnąć w wyniku długotrwałego nawożenia nie będą w stanie przeżyć zimowych miesięcy, ponieważ nie zdążą odpowiednio zdrewnieć. Dlatego też nawozy do oleandra stosujemy wyłącznie w okresie wzrostu i kwitnienia tej rośliny.
Nawożenie oleandra – o czym warto wiedzieć?
Decydując się na uprawę oleandra musimy mieć świadomość, że jest to jedna z roślin o dość sporym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze. Dlatego też w okresie wzrostu i kwitnienia krzewu nawożenie należy cyklicznie powtarzać. Optymalny czas pomiędzy nawożeniem to ok 1-2 tygodnie. Jednocześnie jednak warto podkreślić, że pd żadnym pozorem nie należy przekraczać zalecanych przez producenta dawek nawozu. Jego nadmiar może bowiem doprowadzić do powstawania zbyt wybujałych a jednocześnie osłabionych pędów.
Idealne nawozy dla oleandra
Oleander jest rośliną o sporym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze, jednakże są one nieco inne niż większości krzewów ogrodowych. Poza głównymi składniami mineralnymi czyli azotem, fosforem i potasem roślina ta potrzebuje również sporych dawek mikroelementów.
Dlatego też nawożenie oleandra siarczanem amonu nie do końca się sprawdzi. nawóz tego typu jest bowiem jedynie źródłem azotu. O wiele lepiej sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe, szczególnie te, które stworzone zostały z myślą o oleandrach i oliwkach. W okresie kwitnienia doskonałym wsparciem dla rośliny będą nawozy dla roślin kwitnących. Możemy również wykorzystać domowe metody takie jak np. podlewanie oleandra wyciągiem ze skorupek jaj, który stanowi bardzo dobre źródło wapnia.
Jak powinno wyglądać nawożenie oleandra?
Sposób nawożenia oleandra powinien być dostosowany do rodzaju nawozu, który wykorzystujemy, aby wesprzeć naszą roślinę. Przed posadzeniem możemy zastosować nawożenie oleandra obornikiem lub kompostem poprzez wymieszanie naturalnego, organicznego nawozu z glebą. Jeśli nadal zamierzamy nawozić swoje krzewy w sposób ekologiczny możemy postawić na nawożenie oleandra obornikiem granulowanym.
Wówczas podobnie jak w przypadku mieszanek mineralnych rozsypujemy niewielką ilość nawozu na podłożu w pobliżu oleandra a następnie podlewamy roślinę, by składniki mineralne mogły wchłonąć się w glebę. W przypadku oleandrów bardzo popularne są również nawozy w płynie, które należy rozcieńczyć z wodą według proporcji podanych przez producenta.
Wiosenne nawożenie oleandra
Wiosna to zdecydowanie najważniejszy czas dla rozwoju oleandra. Roślina budzi się po zimie i wykazuje wówczas wzmożone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego też nawożenie oleandra wiosną jest aspektem, którego nie wolno pomijać. Wiosną, gdy oleander zaczyna wypuszczać nowe pędy i pąki, warto podać mu nawóz bogaty w azot, fosfor i potas. Te składniki wspomagają wzrost i kwitnienie rośliny, a także poprawiają jej odporność na choroby i szkodniki. Nawóz należy rozpuszczać w wodzie i podlewać nim oleander raz na dwa tygodnie, od kwietnia do czerwca.
Zimowe nawożenie oleandra
Początkujący ogrodnicy, którzy chcą ozdobić swój ogród tym wyjątkowo pięknym krzewem często zadają pytania o nawożenie oleandra zimą. Pomimo tego, że oleander jest rośliną zimozieloną podobnie jak w przypadku wielu innych roślin ozdobnych, tak również w przypadku tej rośliny nie ma konieczności nawożenia jej zimą. Krzewy kończą swój okres wegetatywny jesienią, co oznacza, że ich zapotrzebowanie na składniki mineralne podczas zimowych miesięcy jest praktycznie zerowe. Zimą oleander wymaga jedynie podlewania. Dlatego też zamiast martwić się o nawożenie oleandra zimą lepiej zatroszczyć się o wzmocnienie rośliny jesienią oraz zapewnienie jej odpowiedniej ochrony przed mrozem np. poprzez zastosowanie otuliny ze słomy i agrowłókniny. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych roślin.