Marchew to jedno z najbardziej pospolitych a jednocześnie popularnych warzyw w naszym kraju, które znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Korzeń tej rośliny zawiera dużo beta-karotenu, który jest prowitaminą A i pomaga w utrzymaniu zdrowego wzroku, skóry i odporności. Marchew jest także źródłem witamin z grupy B, C, E i K, a także minerałów, takich jak potas, wapń, magnez i żelazo. Jest to również roślina stosunkowo łatwa w uprawie. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce mieć ją w swoich ogródkach. Aby jednak rosła prawidłowo warto zadbać o odpowiednie nawożenie marchwi. Jak powinno wyglądać? Kiedy nawozimy marchew? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.
Kiedy nawozić marchew?
Nawożenie marchwi jest ważnym elementem pielęgnacji tego warzywa, ponieważ wpływa na jego jakość, smak i plon. Marchew należy nawozić w trzech etapach: przed siewem, po wschodach i w trakcie wegetacji. Musimy również wiedzieć, że marchew najlepiej rośnie w glebie zrównoważonej, nie kwaśnej i dobrze zdrenowanej.
Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, należy zmieszać ją z wapnem jesienią lub na początku wiosny. Poza tym warto dostarczyć również odpowiedniej dawki składników odżywczych np. poprzez nawożenie obornikiem – je także możemy przeprowadzić już jesienią lub na kilka tygodni przed planowanym siewem marchwi. Kolejne nawożenie przeprowadzamy gdy zauważymy, że rośliny zaczęły wschodzić. W tym czasie można dokonać pierwszego nawożenia dolistnego, które polega na rozpylaniu roślin nawozem rozpuszczonym w wodzie. W fazie intensywnego wzrostu korzeni wspomagamy marchew poprzez podawanie nawozów potasowych co 2-3 tygodnie.
Jak nawozić marchew?
To w jaki sposób nawozimy marchew powinno być uzależnione od tego jaki rodzaj nawozu stosujemy. W obecnych czasach mamy bowiem możliwość skorzystania z różnego rodzaju produktów. Przyjrzyjmy się więc jak powinno wyglądać nawożenie w przypadku:
- nawozów organicznych (kompost, obornik): nawóz orzemy razem z warstwą gleby, tak by mógł się z nią przemieszać;
- nawozy mineralne granulowane: po posypaniu gleby wskazaną dawką nawozu należy ją podlać by nawozóz rozpuścił się i wchłonął w podłoże;
- nawozy płynne: mogą być stosowane do podlewania lub nawożenia dolistnego, należy rozrzedzać je wodą według proporcji wskazanych przez producenta.
Czym nawozić marchew?
Wiele osób, kiedy myśli o nawożeniu marchwi ma na myśli stosowanie jednego typu nawozu przez cały okres wegetacyjny rośliny. To poważny błąd. Musimy bowiem zrozumieć, że nawożenie marchwi powinno być dostosowane do jej etapu wzrostu oraz pory roku. Zapotrzebowanie roślin na składniki odżywcze zmienia się. I tak:
- Nawożenie przed siewem: wczesną wiosną stosujemy nawozy organiczne, takie jak obornik, kompost lub torf. Należy unikać nadmiernego nawożenia azotem. Zaleca się stosowanie nawozów wieloskładnikowych z mikroelementami.
- Nawożenie po wzejściu nasion: w tym czasie można dokonać pierwszego nawożenia dolistnego, np. roztworem nawozu uniwersalnego lub nawozu do warzyw korzeniowych.
- Nawożenie w trakcie wegetacji: w fazie intensywnego wzrostu korzeni, marchew potrzebuje dużo potasu, który poprawia jej smak, barwę i trwałość. Można zastosować nawozy potasowe, np. siarczan potasu lub chlorek potasu .Należy unikać nadmiernego nawożenia azotem, ponieważ może to spowodować pęknięcie korzeni lub zwiększyć podatność na choroby grzybowe.
Jak często nawozić marchew?
Nawożenie marchwi obornikiem przeprowadzamy jedynie raz, wczesną wiosną. Natomiast pozostałe dwa rodzaje nawożenia warto powtarzać dla lepszych efektów. W przypadku nawożenia wieloskładnikowego po wzejściu nasion należy powtarzać je co 2-3 tygodnie. Gdy korzeń marchwi zaczyna rosnąć, a więc w okresie wegetacji i stosowania nawozów potasowych zmniejszamy częstotliwość nawożenia. Powinno się ono odbywać co 4-5 tygodni.
Nawożenie marchwi wiosną
Wiosna to niezwykle ważny czas dla rozwoju większości roślin. Nie inaczej jest w przypadku marchwi. Jej nawożenie w tym okresie zapewni nam satysfakcjonujące plony. Zaczynamy od stosowania nawozów organicznych takich jak obornik czy kompost, które powinny być przemieszane z glebą na kilka tygodni przed siewem nasion. Dzięki temu zdążą się rozłożyć nie tylko poprawiając skład ale również strukturę gleby. Wiosną stosujemy także nawozy mineralne, które mają przyspieszyć wzrost roślin. W przypadku marchwi musimy jednak pamiętać, że nie powinny zawierać zbyt dużo azotu. Pierwiastek ten odpowiedzialny jest za wzrost zielonych części rośliny, przez co może spowodować nadmierny rozrost liści kosztem korzeni.
Nawożenie marchwi zimą
Początkujący ogrodnicy często pytają o nawożenie marchwi zimą, co wynika z braku wiedzy i doświadczenia. Musimy bowiem zdawać sobie świadomość, że jadalną częścią marchwi jest jej korzeń a zbiory plonów polegają na wyrywaniu rośliny z ziemi. Co za tym idzie jest to roślina jednoroczna, która nie wymaga nawożenia zimą, ponieważ zwyczajnie nie zostaje w glebie na ten okres. Możemy natomiast jesienią zatroszczyć się o poprawę stanu gleby pod kolejne zasiewy stosując w tym celu nawozy organiczne. Wiele osób przeprowadza wówczas nawożenie obornikiem granulowanym co daje bardzo dobre efekty.