Nawożenie lubczyku - czym i kiedy to robić?

Lubczyk to roślina z rodziny selerowatych, która pochodzi z Azji Południowo-Zachodniej. Obecnie uprawiana jest jednak na całym świecie, w tym również w naszym kraju. Jest to bowiem zioło, które znajduje wiele  zastosowań w kuchni, medycynie i kosmetyce. Lubczyk ma duże, ciemnozielone liście, które są aromatyczne i nadają się do przyprawiania zup, sosów, sałatek i mięs. Korzeń lubczyku jest jadalny i ma właściwości moczopędne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Ziele to jest wieloletnie, lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste, gleby żyzne i wilgotne, oraz regularne podlewanie. Bardzo ważną kwestią w uprawie tej rośliny jest również prawidłowe nawożenie lubczyku. Sprawdźmy więc, jak powinno wyglądać.

Nawożenie lubczyku - kiedy warto je przeprowadzać?

Lubczyk to roślina, która potrzebuje dużej ilości składników odżywczych, dlatego należy ją regularnie nawozić. Najlepszy czas na nawożenie lubczyku to wiosna i lato, kiedy roślina intensywnie rośnie i kwitnie. Wiosną, przed rozwojem liści, można zastosować nawóz organiczny, np. kompost, obornik, wermikompost lub nawóz z pokrzyw. Nawóz należy rozsypać wokół rośliny i delikatnie wymieszać z glebą. W lecie, co 2-3 tygodnie, można podlewać lubczyk roztworem nawozu mineralnego, np. wieloskładnikowego, azotowego lub potasowego. Nawóz mineralny należy rozcieńczyć z wodą zgodnie z zaleceniami producenta i podawać roślinie w chłodne dni, najlepiej wieczorem

Prawidłowe nawożenie lubczyku - jak powinno wyglądać?

Odpowiednie nawożenie lubczyku to nie tylko pamiętanie o terminach nawożenia, ale również stosowanie nawozu w prawidłowy sposób. O tym, jak wykorzystywać nawóz organiczny napisaliśmy powyżej. W przypadku nawozów mineralnych należy zaś pamiętać o jednym - nie przekraczamy zalecanych przez producenta dawek nawozów. Przenawożony lubczyk nie będzie aromatyczny - zbyt wybujałe pędy mogą łamać się i plątać a w konsekwencji osłabiać roślinę. Pamiętajmy również, że nawóz granulowany należy podlać po zastosowaniu by mógł bezpiecznie rozpuścić się i wchłonąć w ziemię.

  Kiedy i jak sadzić cukinię? Sadzenie cukinii krok po kroku

Jakich nawozów potrzebuje lubczyk?

Mówiąc o tym jak powinno wyglądać nawożenie lubczyku warto zaznaczyć, że nie ma jednego, uniwersalnego nawozu specjalnie przeznaczonego dla lubczyku, ale można stosować różne rodzaje nawozów naturalnych lub mineralnych, które dostarczają roślinie potrzebnych składników odżywczych. Wiele osób stawia na nawożenie lubczyku obornikiem lub obornikiem granulowanym co jest doskonałym, ekologicznym rozwiązaniem, które nie tylko poprawia skład, ale również strukturę gleby.

Z innych ekologicznych nawozów możemy polecić także nawóz z odchodów dżdżownic czyli tak zwany biohumus - jest to nawóz organiczny, który poprawia strukturę i żyzność gleby, a także dostarcza azotu, fosforu i potasu. Można go przygotować samodzielnie lub kupić gotowy w sklepie ogrodniczym. Należy go stosować wiosną, przed rozwojem liści lubczyku, rozsypując wokół rośliny i delikatnie mieszając z glebą. Z powodzeniem sprawdzą się również wieloskładnikowe nawozy mineralne. Nie należy jednak decydować się na nawożenie lubczyku siarczanem amonu, który jest co prawda dobrym źródłem azotu, jednakże nie dostarcza żadnych innych niezbędnych tej roślinie minerałów. O wiele lepiej sprawdzi się nawóz do warzyw i owoców lub mieszanka nawozów do ziół.

lubczyk ogrodowy

Co ile nawozić lubczyk?

Wiosenne i jesienne nawożenie lubczyku nie wymaga powtarzania. To zastrzyk cennych składników, który ma pobudzić roślinę po zimie lub też zapewnić jej odpowiednie zapasy na zimowe miesiące. Nie oznacza to jednak, że w sezonie nie musimy powtarzać nawożenia lubczyku. Jest to roślina, która intensywnie rośnie, co więcej, często ścinamy jej gałązki w trakcie trwania okresu wegetacyjnego. Dlatego też lubczyk warto nawozić co 2-3 tygodnie stosując nawozy wieloskładnikowe. Szczególnie wygodne są te, którymi możemy podlewać roślinę a więc rozpuszczalne granulaty i koncentraty mineralne.

Nawożenie lubczyku wiosną

Wiosna to bardzo ważny okres dla większości roślin, które budzą się po zimie i rozpoczynają okres intensywnego wzrostu. Nie inaczej jest w przypadku lubczyku, który znacznie zwiększa wówczas swoje zapotrzebowanie na składniki mineralne. W początkowej fazie wykształcania nowych pędów i listków lubczyk potrzebuje dużej ilosci azotu ale również innych pierwiastków. Dlatego też nawożenie lubczyku wiosną warto zacząć od nawozów organicznych, które stanowią dobre, bezpieczne źródło większości z nich. Pamiętajmy, że nawożenie obornikiem przeprowadzamy raz. W późniejszym terminie możemy korzystać z mieszanek mineralnych lub przygotowywać domowe “gnojówki” np. z pokrzyw.

  Kiedy i jak sadzić lawendę? Praktyczne porady

Nawożenie lubczyku zimą - czy jest konieczne?

Ponieważ lubczyk jest rośliną wieloletnią wiele osób zastanawia się jak pomóc roślinie przetrwać zimę. W sieci możemy znaleźć zapytania o nawożenie lubczyku zimą. Dlatego też pragniemy wyjaśnić - nie jest to konieczne. Okres wegetacyjny lubczyku kończy się jesienią, co oznacza, że zimą nie pobiera on z gleby składników odżywczych i mineralnych w takiej ilości, by niezbędne było ich dostarczanie w formie nawozu. Zamiast tego o wiele lepiej zatroszczyć się o naturalne wsparcie wczesną wiosną, kiedy lubczyk budzi się do życia.