Lilie to piękne i eleganckie kwiaty, które mogą ozdobić każdy ogród. Nic więc dziwnego, że cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością i są chętnie uprawiane, nawet przez początkujące osoby. Mają piękne, kolorowe i pachnące kwiaty, które mogą być pojedyncze lub zebrane w grona lub baldachy. Lilie lubią stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Bardzo ważnym elementem ich pielęgnacji jest nawożenie lilii. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się czym nawozić lilię oraz jak robić to skutecznie.
Kiedy nawozić lilię?
Nawożenie lilii powinno rozpocząć się wczesną wiosną, gdy rośliny zaczynają wypuszczać nowe pędy. Jest to okres, w którym lilie potrzebują dodatkowych składników odżywczych, aby rozwijać się silnie i zdrowo. Najlepszym nawozem dla lilii jest taki, który zawiera równowagę azotu, fosforu i potasu, oraz mikroelementy, takie jak żelazo, miedź i cynk. Pierwsze nawożenie powinno być wykonane, gdy łodygi przebijają się nad powierzchnię ziemi, a drugie, gdy pojawiają się pąki. To jednak nie jedyne nawożenie, które należy przeprowadzić. Warto bowiem zdecydować się także na nawożenie jesienne, po zakończeniu kwitnienia lilii. Nawóz jesienią pomoże roślinie zgromadzić wystarczającą ilość składników odżywczych przed zimą i przygotować się do kolejnego sezonu wzrostu. Możemy użyć tego samego nawozu, co wiosną, lub wybrać nawóz o przedłużonym działaniu, który będzie uwalniał składniki stopniowo przez kilka miesięcy
Jak nawozić lilie?
Sposób w jaki nawozimy lilie powinien być uzależniony od rodzaju nawozu, który stosujemy. W przypadku pierwszego nawożenia przed posadzeniem cebulek możemy zdecydować się na nawożenie lilii obornikiem lub kompostem. Aby było skuteczne nawóz organiczny warto wymieszać z glebą. Dzięki temu nie tylko dostarczymy roślinie składników odżywczych ale również pozytywnie wpłyniemy na przepuszczalność podłoża, co w przypadku lilii ma ogromne znaczenie.
Nawóz mineralny w formie granulatu należy rozsypać wokół rośliny, na odległość około 15-20 cm od łodygi, a następnie delikatnie wymieszać z glebą i obficie podlać roślinę. Należy unikać kontaktu nawozu z liśćmi lilii, ponieważ może to prowadzić do ich poparzenia.
Nawozy w formie płynnej rozcieńczamy według zaleceń producenta a następnie podlewamy rośliny. W przypadku lilii nie stosuje się nawożenia dolistnego.
Czym nawozić lilie?
Czym nawozić lilie? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą cieszyć się pięknem i zapachem tych kwiatów w swoim ogrodzie. Lilie są roślinami cebulowymi, które wymagają odpowiedniego nawożenia, aby rosnąć zdrowo i obficie kwitnąć. Nawozy do lilii powinny zawierać trzy podstawowe składniki odżywcze: azot (N), fosfor (P) i potas (K). Azot odpowiada za wzrost i zielony kolor liści, fosfor stymuluje rozwój korzeni i kwiatów, a potas poprawia odporność roślin na choroby i suszę. Nawozy do lilii powinny mieć zrównoważony stosunek tych składników, np. 10-10-10 lub 5-10-10. Dodatkowo, nawozy do lilii powinny zawierać mikroelementy, takie jak żelazo, miedź, cynk, magnez, bor, molibden i mangan, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania rośliny.
Nawozy do lilii można podzielić na dwa rodzaje: nawozy mineralne i nawozy organiczne.
- Nawozy mineralne: powstają w sposób syntetyczny, mają precyzyjnie określony skład i działają szybko, niestety, stosowane w nadmiarze mogą wyjaławiać glebę.
- Nawozy naturalne to np. kompost lub obornik, są naturalne i przyjazne dla środowiska. Niestety działają wolniej i mogą być trudniejsze w zastosowaniu.
Jak często nawozić lilie?
To pytanie, które zadaje sobie wielu początkujących ogrodników. W sieci możemy bowiem znaleźć sprzeczne informacje dotyczące nawożenia lili a dokładniej powtarzania tej czynności. Jak często nawozimy lilię? Wszystko zależy oczywiście od produktu, który wybierzemy – warto zapoznać się z zaleceniami producenta, Niemniej jednak ogólna zasada jest taka, że powtarzamy jedynie nawożenie wiosenne – po wzejściu rośliny oraz po nawiązaniu się pąków. Jesienią zaś nawóz podajemy jedynie raz.
Nawożenie lilii wiosną
Wiosna to okres intensywnego wzrostu, w czasie którym rośliny mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki mineralne. Nie inaczej jest w przypadku lilii. Rośliny te w tym czasie potrzebują nie tylko azotu, ale również potasu i fosforu. Dlatego też nawożenie lilli wiosną powinno opierać się na nawozach wieloskładnikowych. Nie zaleca się nawożenia lilii siarczanem amonu, który nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych substancji.
Nawożenie lilii zimą
Lilia należy do roślin wieloletnich. Po posadzeniu cebulek możemy cieszyć się pięknymi kwiatami przez kilka lat. Czy jednak należy przeprowadzać nawożenie lilii zimą, by roślina przetrwała ciężkie, mroźne miesiące? Odpowiedź brzmi – nie. Cebula lilii ma zdolność do magazynowania składników odżywczych, dlatego też zimą, po zakończeniu okresu wegetacyjnego roślina nie potrzebuje ich dostarczania, ponieważ w tym czasie wykorzystuje je w minimalnym stopniu. O wiele ważniejsze jest więc nawożenie jesienne, które ma na celu wzmocnić lilie po okresie intensywnego kwitnienia.