Nawożenie jagody kamczackiej – czym i kiedy to robić? Poradnik ogrodnika

Jagoda kamczacka to krzew jagodowy, który ma smaczne i zdrowe owoce. Jest rośliną długowieczną, może bowiem wydawać plon przez nawet 35 lat. Ze względu na swoje pyszne i wartościowe owoce, które doskonale nadają się nie tylko do spożywania na surowo ale również do przygotowywania przetworów jagoda kamczacka cieszy się rosnącym zainteresowaniem w naszym kraju. Jest rośliną, która nie jest zbyt wymagająca – dobrze znosi niskie temperatury czy gorszą jakość gleby. Niemniej jednak nawożenie jagody kamczackiej jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji tego krzewu. Jak powinno wyglądać? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Najlepszy czas na nawożenie jagody kamczackiej?

Nawożenie jagody kamczackiej to nie tylko używanie odpowiednich rodzajów nawozu, ale również przestrzeganie terminów nawożenia. Są one uzależnione od wieku roślin – młode krzewy należy nawozić częściej niż wieloletnie by stymulować ich wzrost. Niemniej jednak określić możemy, iż nawożenie jagód kamczackich powinno odbywać się w kilku terminach w ciągu roku. Pierwsze nawożenie wykonuje się wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. Wtedy stosuje się nawozy bogate w azot, który pobudza wzrost pędów i liści.

Drugie nawożenie wykonuje się w okresie kwitnienia, kiedy rośliny potrzebują fosforu i potasu, które wpływają na jakość i ilość owoców. Trzecie nawożenie wykonuje się po zbiorach, kiedy rośliny potrzebują wapnia, magnezu i siarki, które poprawiają odporność na choroby i mrozy. Ponadto wielu sadowników decyduje się na nawożenie jagody kamczackiej obornikiem – powinno mieć ono miejsce wczesną wiosną przed rozpoczęciem okresu wegetatywnego. Ponieważ obornik przez długi czas uwalnia składniki odżywcze stosujemy go co ok 2-3 lata.

W jaki sposób nawozić jagodę kamczacką?

Sposób nawożenia jagody kamczackiej uzależniony jest od tego, jaki rodzaj nawozu stosujemy. Istnieje kilka metod podawania nawozów tej roślinie, które można dostosować do warunków glebowych i uprawowych. Wśród nich wymienić możemy:

  • mieszanie nawozów organicznych z glebą, jest to metoda stosowana przed posadzeniem jagód kamczackich;
  • rozsypanie nawozu w okolicach korzeni rośliny, to metoda jaką możemy zastosować w przypadku nawozów mineralnych oraz obornika granulowanego,
  • rozpuszczanie nawozu lub rozcieńczanie koncentratu z wodą do podlewania jagód.

Każda z tych metod pozwala na skuteczne dostarczenie roślinom niezbędnych składników odżywczych. Musimy jednak pamiętać, że nawozy należy stosować z umiarem i zgodnie z zaleceniami producentów, ponieważ nadmiar może być szkodliwy dla roślin i gleby.

Sprawdzone nawozy do jagody kamczackiej

Prawidłowe nawożenie jagody kamczackiej to również wybór odpowiednich nawozów. Na jakie z dostępnych opcji warto więc stawiać? W przypadku jagody kamczackiej najlepszym rozwiązaniem są nawozy naturalne, czyli organiczne. Nawożenie jagody kamczackiej obornikiem lub kompostem szczególnie na krótko przed posadzeniem krzewów ma wiele zalet.

Nawozy organiczne poprawiają strukturę i żyzność gleby, zwiększają jej zawartość próchnicy, wpływają na aktywność mikroorganizmów i długofalowo zaspokajają zapotrzebowanie roślin na składniki mineralne. Możemy oczywiście zdecydować się na stosowanie nawozów mineralnych jednakże nie każdy z nich sprawdzi się w przypadku jagód kamczackich. Przykładowo, nawożenie jagody kamczackiej siarczanem amonu może doprowadzić do zbyt intensywnego wzrostu pędów i liści kosztem owoców. Dlatego też należy wybierać nawozy mineralne przeznaczone dla roślin kwasolubnych, takich jak borówki, rododendrony czy azalie. Takie nawozy mają odpowiednio niskie pH i zawierają wapń w formie łatwo przyswajalnej dla roślin.

jagody kamczackie

Częstotliwość nawożenia jagody kamczackiej?

Wiele osób zastanawia się, czy nawożenie jagody kamczackiej powinno być procesem ciągłym, który powtarzamy co kilka dni. Odpowiedź brzmi – nie ma takiej konieczności. Jagoda kamczacka jest rośliną dość wytrzymałą i odporną a jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze nie jest bardzo wysokie. Dlatego też wystarczy jedno nawożenie wiosną, jedno letnie i po zakończeniu zbiorów. Nie musimy podawać nawozów w kilkudniowych odstępach jak to ma miejsce w przypadku wielu innych roślin.

Nawożenie jagody kamczackiej wiosną

Nawożenie jagody kamczackiej wiosną jest ważnym zabiegiem, który wpływa na jej wzrost i plonowanie. Wiosną rośliny potrzebują nawozów bogatych w azot, który pobudza wzrost pędów i liści. Można stosować nawozy organiczne, takie jak obornik, kompost, gnojówka czy popiół drzewny, rozsypując je wokół krzewów przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego krzewów. Możemy również wykorzystać nawóz mineralny – ¾ zalecanej dawki podajemy zanim roślina wypuści pąki, pozostałą gdy liście są już wykształcone i pojawiają się kwiaty.

Czy zimą należy nawozić jagodę kamczacką?

Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą jagody kamczackiej zastanawia się w jaki sposób postępować z krzewami zimą. Czy nawożenie jagody kamczackiej zimą jest dobrym pomysłem? Okazuje się, że nie ma takiej konieczności. Zimą roślina pobiera znikome ilości składników mineralnych, ponieważ jej okres wegetacyjny się zakończył. Nie musimy więc dostarczać ich do gleby. Poza tym jagoda kamczacka jest rośliną mrozoodporną, której nie szkodzą nawet niskie temperatury powietrza. Nie potrzebuje więc naszego dodatkowego wsparcia zimą.

 

Podziel się swoją opinią