Nawożenie gwiazdy betlejemskiej - czym i kiedy to robić? Podpowiadamy

Gwiazda betlejemska to popularna roślina doniczkowa, która kojarzy się z okresem świątecznym. Jej nazwa gatunkowa to Euphorbia pulcherrima, znana jest również pod nazwą poisencja lub wilczomlecz nadobny. Gwiazda betlejemska pochodzi z Meksyku i Gwatemali. Roślina ma charakterystyczne, czerwone, różowe lub białe podsadki, które otaczają małe, żółte kwiaty. Gwiazda betlejemska lubi jasne stanowiska, ale niezbyt intensywne światło. Wymaga także umiarkowanej temperatury i wilgotnego podłoża. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji tej rośliny doniczkowej jest również nawożenie. Sprawdźmy więc kiedy nawozić gwiazdę betlejemską i jak robić to prawidłowo.

Kiedy nawozić gwiazdę betlejemską?

Gwiazda betlejemska to piękna roślina, która kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Aby cieszyć się jej urodą przez cały rok, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację, w tym nawożenie. Liczy się nie tylko to jakich nawozów będziemy używać ale również stosowanie ich w odpowiednim terminie. Kiedy więc nawozić gwiazdę betlejemską, by dobrze radziła sobie przez cały rok? Oto odpowiedź:

  • Zimą gdy gwiazda betlejemska kwitnie, należy stosować nawóz bez azotu lub z niewielką jego ilością, raz na dwa tygodnie.
  • Wiosną w czasie gdy roślina wypuszcza nowe pędy, można zacząć używać nawozu uniwersalnego z azotem, co dwa tygodnie.
  • Latem, gdy roślina przebarwia się, najlepszy będzie nawóz do roślin kwitnących, co tydzień.
  • Jesienią, gdy roślina przechodzi okres spoczynku, należy zaprzestać nawożenia.

Pamiętajmy, żeby nie przesadzać z ilością nawozu, gdyż może to spowodować opadanie liści lub choroby rośliny.

Jak nawozić gwiazdę betlejemską?

Gwiazda betlejemska jest rośliną wrażliwą na nadmiar wody i soli, dlatego należy nawozić ją ostrożnie i umiarkowanie. Najlepszą metodą jest nawożenie dolistne, czyli rozpylanie roztworu nawozu na liście rośliny. Dzięki temu roślina szybko wchłonie składniki odżywcze, unikniemy też gromadzenia się ich w podłożu. Nawożenie dolistne należy wykonywać rano lub wieczorem, kiedy słońce nie jest zbyt mocne. Drobinki nawozu skupiają bowiem promienie słoneczne, co może doprowadzić do poparzenia liści. Inną metodą jest nawożenie podkorzeniowe, czyli podlewanie rośliny roztworem nawozu. W tym przypadku należy pamiętać, żeby nie przelać rośliny i nie zalać jej doniczki. Nawożenie podkorzeniowe należy wykonywać co drugie podlewanie, pamiętajmy także aby podłoże było lekko wilgotne, a nie suche. Niezależnie od metody nawożenia, ważne jest, aby stosować się do zaleceń producenta nawozu i nie przekraczać dawki. Gwiazda betlejemska doceni naszą troskę i odwdzięczy się nam pięknym kwitnieniem.

  Czy warto zainwestować w domek letniskowy?

Czym nawozić gwiazdę betlejemską?

Gwiazda betlejemska, znana też jako poinsecja, to popularna roślina ozdobna, która zachwyca swoimi kolorowymi przykwiatkami. Aby jednak móc cieszyć się jej pięknem musimy pamiętać, że roślina ta wykazuje różne zapotrzebowanie w zależności od pory roku. Mówiąc jednak najprościej, gwiazda betlejemska potrzebuje nawozów, które są bogate w potas i fosfor które wspomagają kwitnienie i wybarwianie się przykwiatków. Z kolei nadmiar azotu może pobudzić wzrost liści kosztem kwiatów. Unikamy za to nadmiaru azotu. W zależności od pory roku stosujemy:

  • zimą: nawozy do roślin kwitnących,
  • wiosną i latem: nawozów uniwersalnych
  • jesienią nie stosujemy żadnych nawozów.

gwiazda betlejemska roślina w doniczce

Jak często nawozić gwiazdę betlejemską?

Gwiazda betlejemska jest jedną z tych roślin, które są dość wymagające jeśli chodzi o zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego też warto zadbać o to, by regularnie dostarczać odpowiedniego dla niej nawozu. Zimą i wiosną nawożenie należy powtarzać co dwa tygodnie. Latem, kiedy gwiazda betlejemska zaczyna przebarwiać się nawożenie powinno być częstsze. Większość doświadczonych ogrodników decyduje się wówcza na podawanie nawozu co tydzień.

Nawożenie gwiazdy betlejemskiej wiosną

Wiosna to czas, kiedy gwiazda betlejemska wypuszcza nowe pędy i dynamicznie się rozwija. Warto wspomóc ją wówczas dostarczając niezbędnych składników mineralnych. W tym okresie roślina wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na azot, którego nie potrzebuje zimą. Dlatego też możemy postawić na uniwersalne mieszanki lub nawożenie gwiazdy betlejemskiej obornikiem granulowanym, co jest naturalną, ekologiczną metodą nawożenia tej rośliny. Nawożenie gwiazdy betlejemskiej wiosną należy powtarzać co ok 14 dni.

Nawożenie gwiazdy betlejemskiej zimą

Nawożenie gwiazdy betlejemskiej zimą to jedna z tych kwestii, która budzi spore wątpliwości. Jest to związane z faktem, że większość roślin ozdobnych, które znamy nie potrzebuje nawożenia w trakcie zimowych miesięcy. Okres wegetacyjny poinsecji jest jednak nieco inny. Dlatego też przypominamy - gwiazda betlejemska potrzebuje nawożenia zimą. Jest to czas kwitnienia, kiedy ma spore zapotrzebowanie na składniki mineralne. Jeśli chcemy aby była pięknie wybarwiona używamy w tym czasie nawozu o niewielkiej ilości azotu. Jego nadmiar może bowiem powodować zbyt szybki rozrost liści i pędów kosztem pięknych kwiatów i barwnych podsadek. Dlatego też odpuszczamy sobie nawożenie gwiazdy betlejemskiej siarczanem amonu, który choć jest popularnym nawozem, nie sprawdzi się w jej przypadku.

  Cięcie budlei - jak i kiedy przycinać budleję Dawida?