Groch to jedna z najstarszych roślin uprawnych, która występuje obecnie w wielu odmianach. Nasiona tej rośliny mogą być spożywane na wiele różnych sposobów – na surowo jako groszek zielony, składnik zup, kremów, sałatek czy hummusu. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na samodzielną uprawę grochu w swoich ogródkach. Nie jest to bowiem roślina wymagająca. Niemniej, jak każda inna wymaga odpowiedniego nawożenia, od którego zależy wielkość plonu. Wiedząc o tym przygotowaliśmy krótki poradnik, który podpowie ci czym nawozić groch oraz jak to robić by cieszyć się dobrymi zbiorami.
Kiedy nawozić groch?
Nawożenie grochu jest ważnym elementem pielęgnacji tej rośliny, która potrzebuje odpowiedniej ilości składników pokarmowych do wytworzenia bujnych liści i dorodnych strąków. Poza wyborem odpowiedniego nawozu warto również przestrzegać terminów nawożenia grochu i dostosowywać rodzaj nawozu do zapotrzebowania rośliny w danym okresie. Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie: kiedy nawozić groch?
Większość doświadczonych ogrodników decyduje się na to już jesienią. Możemy wówczas zdecydować się na nawożenie grochu (a dokładnie ziemi pod jego uprawę) obornikiem. Mieszanie gleby z tym nawozem organicznym nie tylko zapewni roślinom odpowiednią ilość składników mineralnych, ale również poprawi strukturę podłoża.
Następne nawożenie przeprowadzamy wiosną przed siewem grochu, kiedy to warto zastosować nawóz wieloskładnikowy wspomagający rozwój pędów i liści. W okresie kwitnienia możemy stosować nawożenie dolistne, które stanowi dodatkowe wsparcie dla rozwoju roślin. W czasie gdy zawiązują się strąki zaprzestajemy nawożenia, jednak możemy je kontynuować w okresie ich rozwoju. Wówczas najczęściej stosuje się nawożenie dolistne w formie oprysków.
Jak nawozić groch?
Metoda nawożenia grochu powinna być uzależniona od rodzaju nawozu, z którego zamierzamy skorzystać. Istnieje kilka podstawowych metod wykorzystywanych w nawożeniu grochu. Wśród nich wymienić możemy:
- Nawożenie przedplonowe: polega na wymieszaniu nawozu z glebą przed siewem grochu.
- Nawożenie dolistne: polega na rozpylaniu nawozu na liście roślin w trakcie wegetacji. Jest to skuteczny sposób na szybkie uzupełnienie braków pokarmowych, zwłaszcza w przypadku niedoboru magnezu, boru czy miedzi.
- Nawożenie ściółkowe: polega na rozkładaniu nawozu organicznego, np. obornika, kompostu lub słomy, wokół podstawy roślin. Jest to metoda przyjazna dla środowiska, która poprawia strukturę i wilgotność gleby, zapobiega chwastom i chorobom oraz dostarcza roślinom składniki odżywcze.
- Nawożenie korzeniowe: polega na rozsypaniu nawozu mineralnego w pobliżu korzeni rośliny i podlaniu jej. To szybki sposób na dostarczenie niezbędnych składników odżywczych.
Czym nawozić groch?
Wiemy już w jaki sposób stosować nawozy do grochu. Czym jednak należy nawozić te rośliny? Okazuje się, że sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Groch należy bowiem do roślin wiążących azot z powietrza, dzięki czemu nie wymaga dużych dawek tego pierwiastka. Dlatego też nawożenie grochu siarczanem amonu nie jest zalecane, ponieważ może spowodować on nadmierny wzrost roślin oraz zahamować kwitnienie i owocowanie.
Groch potrzebuje jednak fosforu i potasu, które wpływają na jakość i ilość nasion. Do nawożenia grochu można użyć nawozów mineralnych lub organicznych, w zależności od rodzaju gleby i uprawianej odmiany. Najbardziej polecanymi produktami są nawozy wieloskładnikowe o równych proporcjach pierwiastków takich jak azot, potas i fosfor oraz specjalistyczne nawozy dla roślin strączkowych. W nawożeniu grochu możemy wykorzystywać także nawozy organiczne. Nie tylko obornik i kompost ale również roztwory popiołu drzewnego lub gnojówkę z pokrzyw.
Jak często nawozić groch?
Częstotliwość nawożenia grochu zależy od rodzaju gleby, odmiany rośliny i warunków pogodowych. Ogólna zasada mówi, że groch należy nawozić w fazie aktywnego wzrostu, czyli wczesną wiosną, zanim zakwitnie oraz późnym latem, po zakończeniu kwitnienia. Jeśli stosujemy nawozy mineralne wieloskładnikowe nie musimy powtarzać nawożenia po upływie kilku dni lub tygodni. Wprost przeciwnie, nadmiar nawozu może okazać się szkodliwy i przyczynić się do nadmiernego rozwoju liści kosztem kwiatów i strąków.
Nawożenie grochu wiosną
Wiosna to czas intensywnego rozwoju. Groch wykształca wówczas pędy i liście, dlatego też potrzebuje wsparcia w formie nawozu mineralnego. Jak wspominaliśmy, nie powinny być to typowe nawozy azotowe, ponieważ mogą one zaburzyć symbiozę grochu z bakteriami wiążącymi azot i spowodować niedobór tego pierwiastka na późniejszym etapie rozwoju rośliny. O wiele lepiej sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe. Po ich zastosowaniu rośliny należy obficie podlać by składniki odżywcze mogły wniknąć w glebę.
Nawożenie grochu zimą
Osoby, które nie mają doświadczenia w uprawie grochu często zastanawiają się, czy o rośliny te należy dbać zimą. Pragniemy więc wyjaśnić, że groch jest rośliną jednoroczną, która po wydaniu plonu usycha. Dlatego też nawożenie grochu zimą nie tylko nie jest konieczne, ale wręcz niemożliwe, ponieważ stare rośliny należy usunąć po zbiorze ziarna. Jeśli chcemy cieszyć się obfitymi zbiorami grochu w przyszłym roku możemy jednak zadbać o jakość ziemi jesienią. Wystarczy zmieszać ją z obornikiem lub kompostem, który rozłoży się przez zimę wzbogacając glebę o cenne składniki mineralne.