Nawożenie cukinii – czym i kiedy to robić? Sprawdzone porady!

Cukinia to bardzo popularne warzywo z gatunku dyniowatych. Choć nie jest sycąca jest źródłem wielu cennych minerałów i witamin. Do tego znajduje bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na uprawę jej we własnych ogródkach. Cukinia nie jest wymagającym warzywem, niemniej jednak, aby cieszyć się obfitymi zbiorami musimy zadbać o kilka ważnych aspektów. Jednym z nich jest nawożenie. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, który odpowie ci na pytania czym nawozić cukinię i jak to robić.

Kiedy nawozić cukinię?

Cukinie są warzywami łatwymi w uprawie, jednakże nawożenie jest w ich przypadku niezwykle ważne. Ze względu na to, że owoce cukinii są duże i zawierają sporo cennych składników zapotrzebowanie tych roślin ma makro oraz mikroelementy jest naprawdę duże. Zacznijmy więc od wyjaśnienia kiedy warto nawozić cukinię. Zasadniczo nawożenie cukinii można podzielić na trzy etapy: przed siewem, w trakcie wzrostu i w okresie owocowania. Przed siewem cukinii warto wzbogacić glebę kompostem lub obornikiem, które zapewnią podstawowe nawożenie organiczne. W początkowej fazie wzrostu cukinie potrzebują dużej dawki azotu. Nawozy o takim składzie zaczynamy podawać od pojawienia się pierwszych liści do kwitnienia. Sposób nawożenia zmieniamy gdy pojawią się owoce – wówczas nawóz powinien zawierać fosfor oraz potas. W tym przypadku również warto ponawiać podawanie nawozu co kilka tygodni. Cukinie nawozimy do sierpnia.

Nawożenie cukinii – o czym warto wiedzieć?

Aby nawożenie cukinii przyniosło oczekiwane efekty trzeba stosować metody, które dobrane będą do rodzaju używanego przez nas nawozu. W przypadku nawozów organicznych takich jak kompost czy obornik należy przemieszać je dokładnie z glebą jeszcze przed posadzeniem roślin. W późniejszym czasie możemy stosować nawożenie cukinii obornikiem granulowanym, który rozsypujemy na ziemi w pobliżu rośliny i podlewamy. W ten sam sposób postępujemy w przypadku syntetycznych nawozów mineralnych w formie granulatu. Możemy również wykorzystać nawozy płynne. Najczęściej mają one formę koncentratu, który należy rozrobić z wodą według instrukcji, którą znajdziemy na opakowaniu. W przypadku gotowych nawozów warto zapoznać się z ich dawkowaniem i nie przekraczać zalecanej ilości. Wbrew pozorom, nadmiar składników odżywczych wcale nie ma dobrego wpływu na kondycję cukinii oraz późniejsze plony.

Idealne nawozy dla cukinii

Wiele osób uważa, że nawożenie cukinii to proces, podczas którego możemy używać tylko jednego nawozu przez cały okres wegetatywny rośliny, co niestety nie jest prawdą. Musimy zdać sobie sprawę, że zapotrzebowanie na poszczególne składniki różni się w zależności od fazy rozwoju rośliny. Dopasowując się do niego jesteśmy w stanie osiągnąć o wiele większe plony. W trakcie wzrostu cukinie potrzebują nawozów bogatych w azot, który stymuluje rozwój liści i pędów. Oprócz azotowych nawozów mineralnych możemy wówczas stosować także gnojówki roślinne, np. z pokrzywy lub żywokostu. W okresie owocowania cukinie wymagają nawozów zwiększających zawartość fosforu i potasu, które wpływają na zawiązywanie i dojrzewanie owoców. W tym czasie z powodzeniem możemy używać gotowych nawozów do warzyw, które mają odpowiednio zbilansowane składniki pokarmowe.

cukinie

Jak często powtarzać nawożenie cukinii?

Cukinia to roślina, która ma naprawdę spore zapotrzebowanie na wodę oraz składniki mineralne, dlatego też nawożenie należy regularnie powtarzać, by dostarczyć je w odpowiedniej ilości. Jak wspominaliśmy nawożenie zaczynamy gdy pojawią się widoczne liście rośliny i kontynuujemy je prawie do końca zbioru owoców. Jak często należy je powtarzać? Doświadczeni ogrodnicy mówią o nawożeniu roślin co 2-3 tygodnie. Jeśli jednak zauważymy, że liście cukinii więdną lub żółkną możemy w tym czasie nieco skrócić czas między kolejnymi dawkami nawozu.

Wiosenne nawożenie cukinii

Wiosna to najważniejszy okres dla rozwoju roślin. To wówczas wykształcają się pędy, liście oraz pąki kwiatowe. Nawożenie cukinii w tym okresie jest więc niezwykle ważne nawet jeśli poprzednią jesienią nawoziliśmy glebę nawozami organicznymi. Wiosną możemy zastosować nawożenie cukinii siarczanem amonu, który jest doskonałym źródłem azotu. W tym okresie roślina wykazuje bowiem zwiększone zapotrzebowanie na azot, który jest niezbędny do wykształcenia się zielonych części roślin. Pamiętajmy, że nawożenie należy zacząć nie od momentu wykiełkowania cukinii lecz gdy pojawią się pierwsze liście.

Zimowe nawożenie cukinii

Wiele osób, które nie mają doświadczenia w uprawie cukinii zastanawia się czy konieczne jest nawożenie cukinii zimą. Wynika to z mylnych informacji, na które możemy natrafić w sieci. Cukinia jest bowiem rośliną jednoroczną, która po zakończeniu swojego okresu wegetatywnego obumiera. Dlatego też jesienią konieczne jest usunięcie zwiędłych krzewów cukinii i przygotowanie gleby na kolejny sezon. Wówczas stosujemy nawożenie obornikiem, który doskonale poprawia także strukturę gleby. Tak przygotowane podłoże sprawi, że w przyszłym sezonie cukinię ponownie wydadzą pokaźny plon.

 

Podziel się swoją opinią