Nawożenie cebuli dymki - czym i kiedy to robić? Poradnik krok po kroku

Cebula dymka to mała, młoda cebula. Jest spożywana na surowo, stanowi składnik wielu potraw, wykorzystywana jest również do sadzenia. W kuchni wykorzystuje się zarówno niewielkie cebulki, jak i liście rośliny, czyli szczypior. Cebula dymka ma delikatny smak i jest bogata w witaminy A, B i C. Możemy uprawiać ją zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce, przez co cieszy się dużym zainteresowaniem nawet u początkujących ogrodników. Jak każda roślina, tak również cebula dymka ma swoje wymagania. Roślina ta potrzebuje żyznej, przepuszczalnej gleby oraz nawożenia. Sprawdźmy więc jak powinno wyglądać nawożenie cebuli dymki, by rozwijała się prawidłowo.

Najlepszy czas na nawożenie cebuli dymki?

Nawożenie cebuli dymki zależy od terminu i sposobu jej sadzenia. Jeśli sadzimy cebulę dymkę wiosną, zaleca się zastosować nawóz podstawowy przed sadzeniem, a następnie nawóz dolistny co 2-3 tygodnie w czasie wegetacji. Jeśli sadzimy cebulę dymkę jesienią, należy zrezygnować z nawożenia podstawowego, aby nie pobudzać wzrostu roślin przed zimą, a nawożenie dolistne rozpocząć dopiero na wiosnę, gdy wznawia się wegetacja. Jeśli uprawiamy cebulę dymkę z nasion, należy zastosować nawóz podstawowy przed siewem, a nawóz dolistny co 2-3 tygodnie po wschodzie sadzonek. Jeśli uprawiamy cebulę dymkę w szklarni lub w doniczkach, należy nawozić ją regularnie, co 2-3 tygodnie, przez cały okres wegetacji.

W jaki sposób nawozić cebulę dymkę?

Cebulę dymkę można nawozić na dwa sposoby: podstawowy i dolistny. Nawożenie podstawowe polega na wymieszaniu nawozu z glebą przed sadzeniem lub siewem cebuli dymki. Nawożenie dolistne to nic innego jak rozpylanie nawozu na liście cebuli dymki w czasie wegetacji. Stosując tę metodę nawóz dolistny należy rozpylać na liście cebuli dymki, najlepiej rano lub wieczorem, unikając bezpośredniego nasłonecznienia. Oba sposoby nawożenia mają na celu dostarczenie cebuli dymki niezbędnych składników pokarmowych, takich jak azot, fosfor, potas i mikroelementy.

  Róże okrywowe: Sadzenie, Uprawa i Pielęgnacja

Sprawdzone nawozy do cebuli dymki

Osoby uprawiające cebulę dymkę mogą korzystać z szerokiej gamy nawozów, które możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: nawozy organiczne i mineralne.
Wśród nawozów organicznych możemy wymienić:

  • nawozy podstawowe: kompost, obornik, popiół drzewny;
  • nawozy dolistne: wyciągi z pokrzywy, skrzypu lub łopianu - rośliny moczymy w wodzie przez kilka dni a następnie skrapiamy nimi rośliny.

Nawozy mineralne to:

  • nawozy podstawowe: mieszanki wieloskładnikowe w formie granulatu, nawozy NPK;
  • nawozy dolistne: koncentraty nawozów uniwersalnych, roztwory saletry amonowej.

sadzenie cebuli dymki

Częstotliwość nawożenia cebuli dymki

Wiele osób, które nie mają doświadczenia w uprawie cebuli dymki zastanawia się czy nawożenie należy powtarzać. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju nawozu, który stosujemy oraz metody uprawy. Niemniej jednak są uniwersalne zasady, o których warto pamiętać. Przede wszystkim, nawożenia podstawowego w przypadku uprawy cebuli dymki nie powtarza się. Wystarczy jednokrotne nawożenie przeprowadzane przed sadzeniem lub siewem cebuli dymki. Jeśli zaś chodzi o nawożenie dolistne, należy powtarzać je przez cały okres wegetacyjny. Jak wspominaliśmy wyżej, częstotliwość podawania nawozów dolistnych wynosi 2-3 tygodnie.

Nawożenie cebuli dymki wiosną

Wiosna to intensywny czas rozwoju cebuli dymki, podczas którego nie tylko wschodzi ona ale również szybko rozwija swoje liście. Z tego właśnie powodu nawożenie cebuli dymki wiosną jest niezwykle ważne i wpływa na cały okres wegetacyjny roślin. Pamiętajmy, że cebula dymka w okresie intensywnego wzrostu potrzebuje przede wszystkim azotu, dlatego też jako nawóz podstawowy w tym okresie należy stosować mieszanki, które zawierają dość spore ilości tego pierwiastka. Wiosną przeprowadzamy zarówno pierwsze nawożenie podstawowe, jak i kilka nawożeń dolistnych.

Czy zimą należy nawozić cebulę dymkę?

Kolejnym ważnym aspektem, który należy poruszyć jest nawożenie cebuli dymki zimą. Wiele osób ma wątpliwości co do tego, czy należy je stosować. Dlatego też pragniemy wyjaśnić - zimą nie nawozimy cebulki dymki. Wyjątkiem jest uprawa cebuli dymki w doniczce w mieszkaniu, wówczas możemy dowolnie sterować wzrostem roślin i warto zastosować nawożenie podstawowe, jeśli sadzimy cebulki późną jesienią lub zimą. Wróćmy jednak do uprawy w ogrodzie - jeśli sadzimy cebulę dymkę wiosną jej okres wegetacyjny kończy się późnym latem. Jest to roślina jednoroczna, przez co zimą zwyczajnie nie mamy czego nawozić. Jeśli zaś sadzimy dymkę jesienią, nie należy pobudzać wzrostu cebulek przed nadejściem mrozów, dlatego rezygnujemy z nawożenia podstawowego i nawozimy rośliny dopiero na wiosnę.