Nawożenie bukszpanu - czym i kiedy to robić? Praktyczny poradnik

Bukszpan to rodzaj zimozielonych krzewów i drzew z rodziny bukszpanowatych. Występuje w Europie, Afryce, Azji i Ameryce. Jest uprawiany jako roślina ozdobna, zwłaszcza do tworzenia niskich żywopłotów i formowanych kształtów. Ma małe, skórzaste, ciemnozielone liście i drobne, żółtawe kwiaty. Roślina ta cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na jej uprawę we własnym ogródku. Bukszpan nie jest bardzo wymagającą rośliną, jednak jej nawożenie jest konieczne. W jaki sposób robić je prawidłowo? Dowiesz się tego, z naszego poradnika.

Kiedy nawozić bukszpan?

Prawidłowe nawożenie bukszpanu to nie tylko zastosowanie odpowiednich nawozów, ale również korzystanie z nich w konkretnych terminach. Od tego, czy dostarczymy krzewom niezbędnych składników w konkretnej fazie okresu wegetatywnego zależy bowiem ich rozwój. Kiedy należy nawozić bukszpan? Mówiąc najkrócej, jest to roślina, która wymaga jednego obowiązkowego nawożenia. Wykonuje się je wiosną, od końca marca do początku maja. W tym czasie bukszpany intensywnie rosną i potrzebują dużo azotu, który odpowiada za tworzenie masy zieleni. Nawożenie wiosenne zapewnia roślinom dobry start i uzupełnia braki składników pokarmowych w glebie.

Drugie nawożenie jest opcjonalne i wykonuje się je latem, w czerwcu lub lipcu. Jest ono zalecane, jeśli bukszpany rosną na ubogiej ziemi, są posadzone gęsto lub są często przycinane. Warto jednak pamiętać, że nawozy z dużą zawartością azotu można stosować tylko do końca lipca, ponieważ późniejsze zasilanie może spowodować, że nowe pędy nie zdrewnieją przed zimą i będą podatne na mróz. Zamiast nawożenia letniego można zastosować nawożenie jesiennie, od początku sierpnia do końca września. Polega ono na podaniu specjalnych nawozów jesiennych, które zawierają niewiele azotu, ale dużo fosforu i potasu. Te pierwiastki wzmacniają system korzeniowy i przygotowują rośliny na nadejście zimy.

  Nawożenie pszenicy ozimej - czym i kiedy to robić?

Jak nawozić bukszpan?

Mówiąc o nawożeniu bukszpanu nie sposób nie wspomnieć o tym, jak duże znaczenie ma prawidłowe stosowanie wybranych przez nas nawozów. Jeśli chodzi o nawożenie bukszpanu obornikiem możemy przeprowadzać je na dwa sposoby: przed posadzeniem rośliny możemy wymieszać obornik z glebą by rozłożył się nie tylko dostarczając sadzonkom niezbędnych składników odżywczych ale również poprawiając strukturę podłoża.

W przypadku już rosnących roślin możemy zdecydować się na nawożenie bukszpanu obornikiem granulowanym. W tym przypadku podsypujemy krzewy niewielką ilością nawozu a następnie podlewamy je by składniki odżywcze mogły wsiąknąć w glebę. Na rynku znajdziemy również nawozy płynne, które należy rozcieńczyć w wodą, którą będziemy podlewać nasze krzewy bukszpanu.

Czym nawozić bukszpan?

Przejdźmy jednak do najważniejszej kwestii, czyli odpowiedzi na pytanie czym nawozić bukszpan. Jak każda roślina tak również ten krzew ma zróżnicowane zapotrzebowanie na składniki odżywcze, które zależy od fazy wzrostu. Niemniej jednak wiosną bukszpan wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na azot.

W tym okresie możemy postawić na nawożenie bukszpanu siarczanem amonu, który jest doskonałym źródłem tego pierwiastka. Jeśli decydujemy się na dodatkowe nawożenie latem lub wczesną jesienią warto używać specjalnych nawozów dedykowanych temu gatunkowi, które mają optymalny skład i długie działanie. Można je kupić w sklepach ogrodniczych lub przez internet.

bukszpan w donicach

Jak często nawozić bukszpan?

Bukszpan nie jest wymagającą rośliną, która wymaga częstego nawożenia i powtarzania go w krótkich odstępach czasu. Uprawiając te ozdobne krzewy możemy więc ograniczyć się do dwóch nawożeń w sezonie. Co więcej, nadmiar nawozów nie będzie miał wcale korzystnego wpływu na nasze krzewy, dlatego też warto zastosować się nie tylko do wskazanych terminów ale również do nie przekraczania dawki nawozu, która wskazana jest przez producenta.

  Nawożenie pomidorów w doniczce - czym i kiedy to robić?

Nawożenie bukszpanu wiosną

Wiosna to ważny okres dla rozwoju wielu roślin. Nie inaczej jest w przypadku bukszpanu. Dlatego też nawożenie bukszpanu wiosną jest obowiązkowym elementem pielęgnacji, którego nie możemy pomijać. Jak wspominaliśmy, powinno mieć ono miejsce od końca marca do początku maja. Nawożenie wiosenne nie wymaga powtórzenia po kilku dniach.

Nawożenie bukszpanu zimą

Nie da się ukryć, że wiele osób, które nie mają doświadczenia w uprawie bukszpanu wiedząc o tym, że jest to roślina, która pozostaje zielona w czasie zimowych miesięcy zastanawia się nad tym, czy nawożenie bukszpanu zimą jest konieczne. Pragniemy więc wyjaśnić, że pomimo zielonych listków krzewy nie pobierają składników odżywczych ze zmrożonej ziemi lub robią to w bardzo minimalnym stopniu. Dlatego też nie musimy martwić się o podawanie nawozu zimą.

Jeśli chcemy wspomóc nasze krzewy o wiele lepszym rozwiązaniem będzie nawożenie nawożenie bukszpanu obornikiem granulowanym wczesną jesienią. To rozwiązanie pozwoli roślinie zgromadzić dostateczną ilość niezbędnych składników mineralnych a jednocześnie nie doprowadzi do zbytniego rozrostu nowych pędów, które mogłyby nie zdążyć zdrewnieć przed zimą.