Nawożenie budlei - czym i kiedy to robić? Podpowiadamy!

Budleja to bardzo popularny krzew ozdobny, który pochodzi z Azji i Ameryce. Charakteryzuje się tym, że posiada długie, wiechowate kwiatostany w kolorach od białego do purpurowego, które kwitną od lipca do października. Roślina ta wymaga słonecznego stanowiska, żyznej i przepuszczalnej gleby oraz obfitego podlewania w czasie suszy. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji budlei jest również jej nawożenie. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na temat tego, kiedy oraz czym należy nawozić budleję by cieszyć się jej pięknym wyglądem.

Kiedy nawozić budleję?

Budleja, zwana też motylim krzewem, to efektownie i pięknie pachnąca roślina, która przyciąga do ogrodu mnóstwo owadów zapylających. Aby cieszyć się jej obfitym i długotrwałym kwitnieniem, należy jednak odpowiednio o nią zadbać. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest nawożenie. Musimy pamiętać, że budleja kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego najlepszym czasem na nawożenie jest wiosna.

Zaraz po przycięciu krzewu, które wykonujemy na przełomie marca i kwietnia, możemy zastosować nawóz azotowy, który pobudzi wzrost nowych pędów. Następnie, co 4-6 tygodni, nawozimy budleję nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin kwitnących. Taki nawóz dostarczy roślinie niezbędne mikro- i makroelementy, które wpłyną na intensywność i jakość kwiatów. Ostatnie nawożenie wykonujemy w sierpniu, używając nawozu jesiennego, który uodporni roślinę na niskie temperatury i przygotuje ją do zimy. Pamiętajmy, że nawozy należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta i nie przesadzać z ich ilością, ponieważ mogą one spowodować przypalenie korzeni lub zahamowanie kwitnienia.

Nawożenie budlei - o czym warto wiedzieć?

Prawidłowe nawożenie budlei to kolejna kwestia, którą warto poruszyć. Musimy bowiem wiedzieć, że jest to roślina, która ma dość duże zapotrzebowanie na składniki mineralne, dlatego też np. nawożenie budlei obornikiem lub obornikiem granulowanym może okazać się zbyt mało efektywne. Większość osób uprawiających budleję decyduje się więc na wykorzystanie mieszanek mineralnych. Syntetyczne nawozy pozwalają na dostarczenie roślinie dokładnie określonych dawek poszczególnych składników. Dzięki temu ryzyko wystąpienia niedoborów jest znacznie mniejsze. Pamiętać jednak należy, że rośliny nie należy przenawozić, dlatego też zawsze stosujemy się do dawkowania i proporcji wskaz

  Jaka ziemia do palmy jest odpowiednia? Praktyczny poradnik

Idealne nawozy dla budlei

Wiele osób zastanawia się czy istnieje jeden idealny nawóz do budlei, który zapewni nam obfite kwitnienie krzewów. Niestety, nie ma jednego środka, który możemy stosować przez cały okres wegetacyjny rośliny. Jej zapotrzebowanie zmienia się bowiem w zależności od fazy rozwoju krzewu oraz pory roku.

Jeśli chodzi o okres wiosenny budleja potrzebuje przede wszystkim azotu pozwalającego na rozwój nowych pędów i liści. Dlatego też dobrym pomysłem na tę pory roku jest nawożenie budlei siarczanem amonu, który jest jego doskonałym źródłem. Późną wiosną oraz latem budleja wymaga regularnego dostarczania fosforu, potasu oraz mikroelementów, które niezbędne są na etapie kwitnienia. Wówczas stosujemy nawozy wieloskładnikowe. Doskonale sprawdzają się mieszanki dla roślin kwitnących w formie granulatu lub płynnej. Jesienią stosujemy nawozy, które nie zawierają azotu, by roślina nie wypuszczała nowych pędów przed zimą. Nie zdrewnieją one bowiem dostatecznie, przez co obumrą pod wpływem niskich temperatur osłabiając cały krzew.

krzak budlei

Jak powinno wyglądać nawożenie budlei?

Kolejną ważną kwestią, o której trzeba wspomnieć jest częstotliwość nawożenia budlei. O ile w przypadku nawożenia wiosennego po przycinaniu krzewów oraz nawożenia jesiennego zabiegów nie musimy powtarzać i wystarczy jednokrotna aplikacja mieszanek nawozów mineralnych dopasowanych do pory roku o tyle w okresie rozwoju i kwitnienia budleja potrzebuje regularnego wsparcia w postaci nawozu do roślin kwitnących podawanego w odstępie ok 4 tygodni. Pozwoli to roślinie wykształcić duże kwiaty o intensywnych kolorach i zapachu.

Wiosenne nawożenie budlei

Wiosna to bardzo ważny okres dla budlei. Dlatego też nawożenie krzewów w tym okresie ma ogromne znaczenie. Przypomnijmy, że budleja jest krzewem, który wymaga mocnego przycinania na wiosnę, dlatego też rośnie jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze, a w szczególności azot, który niezbędny jest do rozwoju pędów i zielonych części tej rośliny. Nawożenie budlei wiosną powinno mieć miejsce na przełomie marca i kwietnia. W tym terminie najlepiej stosować jest nawozy mineralne o dużej zawartości azotu.

  Nawożenie trawnika - jak powinno wyglądać? Podpowiadamy

Zimowe nawożenie budlei

Wiele osób, które dopiero rozpoczynają uprawę budlei zastanawia się nad tym czy konieczne jest nawożenie budlei zimą. Odpowiedź brzmi: nie jest to konieczne. Mimo iż budleja jest rośliną wieloletnią w czasie zimy nie potrzebuje dodatkowego wsparcia. Jest to bowiem okres spoczynku dla tej rośliny co oznacza, że praktycznie nie pobiera ona składników odżywczych z gleby. Jeśli zależy nam na tym, by krzewy budlei przetrwały zimę o wiele ważniejsze jest jesienne nawożenie bogate w potas i fosfor.