Arbuzy to niezwykle pyszne owoce, które są nie tylko doskonałym źródłem witamin ale również świetnie nawadniają organizm. Choć pochodzą z Afryki i większość z nas kupuje je w sklepach nie brakuje osób, które decydują się na samodzielną uprawę arbuza. W naszym kraju jest to możliwe, choć rośliny te wymagają ciepłej i żyznej gleby, osłony przed chłodem i regularnego podlewania. Arbuzy najlepiej uprawiać z rozsady, którą sieje się w lutym lub marcu i wysadza się do gruntu lub tunelu foliowego w maju lub czerwcu. Bardzo ważnym elementem jest także nawożenie arbuzów. Dlatego też przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym wyjaśniamy czym nawozić arbuzy oraz kiedy należy to robić.
Kiedy nawozić arbuzy?
Nawożenie arbuza jest bardzo ważnym zabiegiem, który wpływa na plon i jakość owoców. Arbuzy są bowiem roślinami, które mają bardzo duże zapotrzebowanie na składniki mineralne. Odpowiadając na pytanie kiedy nawozić arbuzy musimy więc podkreślić, że jest to proces ciągły, który wymaga od nas regularności aż do zbioru owoców. Nawożenie zaczynamy już na etapie produkowania rozsad. Nasiona wysiewamy do pojedynczych doniczek w szklarni lub na parapecie w lutym lub marcu.
Po około 5 tygodniach widoczne będą już sadzonki, które zaczynamy regularnie nawozić. Po wysadzeniu rozsad do gruntu przerywamy nawożenie na 2-3 tygodnie, po czym przeprowadzamy nawożenie arbuzów siarczanem amonu lub innym nawozem mineralnym. Drugie nawożenie wykonujemy po zawiązaniu pierwszych owoców, czyli około 4-5 tygodni po pierwszym nawożeniu. Ostatnie nawożenie arbuzów powinno mieć miejsce około 6-7 tygodni po drugim nawożeniu.
Czym nawozić arbuzy?
Wiemy już kiedy należy pamiętać o nawożeniu arbuzów jednak regularność nie wystarczy. Kluczowe znaczenie ma odpowiedź na zapotrzebowanie rośliny, które zmienia się w zależności od pory roku i etapu wegetacji rośliny. Odpowiedź na pytanie: “czym nawozić arbuzy?” nie jest więc jednoznaczna. W czasie hodowanie rozsad stosujemy nawozy wieloskładnikowe, zawierające azot, fosfor, potas i mikroelementy. Dzięki temu zapewnimy roślinom odpowiednią kondycję i odporność na choroby i szkodniki.
Arbuzy przesadzone wiosną do gruntu potrzebują azotu, który pobudza wzrost pędów i liści. Możemy wówczas zdecydować się na nawożenie arbuzów obornikiem granulowanym, który rozsypujemy wokół roślin i delikatnie mieszamy z glebą. Następnie należy obficie podlać rośliny, aby nawóz się rozpuścił i wniknął do korzeni. Gdy roślina zawiązuje owoce potrzebuje dużo fosforu i potasu, które wpływają na jakość i wielkość owoców. Możemy użyć nawozu płynnego, który rozcieńczamy z wodą zgodnie z zaleceniami producenta i podlewamy nim rośliny. W czasie rozwoju i dojrzewania owoców arbuzy potrzebują dużo wapnia i magnezu, które zapobiegają chorobom owoców, takim jak gnicie i pękanie. Możemy użyć nawozu dolistnego, który rozpylamy na liście i owoce roślin.
Jak nawozić arbuzy?
To w jaki sposób nawozimy arbuzy uzależnione jest od tego, jaki rodzaj nawozu wybieramy. Nawozy granulowane mieszamy z zewnętrzną warstwą gleby a następnie obficie podlewamy rośliny, aby nawóz się rozpuścił i wniknął do korzeni. Nawozy w formie płynnego koncentratu rozrabiamy z wodą do podlewania roślin. Pamiętajmy o tym, żeby zapoznać się z instrukcją producenta i nie przekraczać zalecanych dawek ani nie zmieniać proporcji. W ten sam sposób postępujemy w przypadku nawozów dolistnych.
Jak często nawozić arbuzy?
Częstotliwość nawożenia arbuzów uwarunkowana jest okresem wegetacyjnym rośliny. W przypadku rozsad nawożenie powtarzamy co 10-14 dni. Gdy arbuzy trafiają do gruntu nie wymagają już tak częstego nawożenia. Preparaty mineralne stosujemy wówczas w odstępie kilku tygodni. W przypadku większości produktów nie musimy powtarzać zabiegu po kilku dniach, choć jeśli widzimy, że roślina cierpi na niedobory (np. ma żółknące liście) możemy ponowić nawożenie w danym okresie wzrostu arbuza.
Nawożenie arbuzów wiosną
Wiosna to najważniejszy czas dla osób, które chcą samodzielnie uprawiać arbuzy. To właśnie wtedy rośliny te potrzebują więcej opieki. Początkowe nawożenie rozsad nawozem wieloskładnikowym powinno odbywać się co kilkanaście dni. Następnie możemy zdecydować się na nawożenie arbuzów obornikiem, poprzez przemieszanie go z glebą, do której będziemy przesadzać rośliny. Takie rozwiązanie nie tylko dostarcza odpowiednich składników odżywczych ale również poprawia strukturę podłoża. Następnie należy pamiętać o nawożeniu w okresie kwitnienia i zawiązywania się owoców.
Nawożenie arbuzów zimą
Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawą tych owoców zastanawia się czy nawożenie arbuza zimą jest konieczne. Nie ma w tym nic dziwnego. Jest to dość niecodzienna roślina jak na polskie warunki a w sieci możemy natknąć się na wiele sprzecznych odpowiedzi. Dlatego też wyjaśniamy, zimą nie nawozimy arbuzów, ponieważ są to rośliny jednoroczne, które po wydaniu plonów zaczynają powoli żółknąć i usychać. Duże liście arbuza możemy natomiast wykorzystać do stworzenia kompostu, który wykorzystamy w przyszłym roku.