Najpopularniejsze urządzenia do każdego ogrodu

Ogród to miejsce, w którym każdy domownik wypoczywa szczególnie w okresie letnim, ale i wykonuje różnego rodzaju prace. Chodzi głównie o pielęgnację oraz upiększanie wszystkich porastających na danej działce roślin i krzewów. Tyle ile prac ogrodowych, tyle również potrzebnych maszyn i urządzeń. Oczywiście, wiele da się zrobić bez kupowania konkretnych sprzętów, ale takowe mogą znacznie usprawnić i przyspieszyć proces ich wykonywania.

Sprawdźmy więc, które maszyny do ogrodu są najczęściej wybierane spośród wszystkich oraz jakie mniej konieczne urządzenia warto posiadać w swoim dobytku. 

Kosiarki spalinowe i elektryczne 

Najczęściej używanym urządzeniem w ogrodzie jest kosiarka. W okresie letnim to z niej korzysta się przynajmniej raz w tygodniu i to właśnie od niej zależy równomierny porost trawnika na działce. Wyróżniamy głównie dwa typy tych urządzeń. Pierwszym i najpopularniejszym jest kosiarka spalinowa. Napędzana silnikiem dwusuwowym daje nam gwarancję skoszenia każdego trawnika niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Sprzęt ten jest stosunkowo masywny, jednak wynagradza to dodatkowy napęd generowany przez przełożenia i przenoszony na koła kosiarki. Dzięki temu, czynność koszenia jest przyjemna i nie męczy. 

Drugim typem są kosiarki elektryczne. Używa się ich z reguły do podcinania trawnika na mniejszych i równiejszych terenach. Spowodowane jest to obecnością kabla zasilającego, który nieco ogranicza manewry. Sprzęty te są za to ekonomiczne i nie emitują spalin. Ponadto, są dużo lżejsze i cichsze od urządzeń wymienionych wcześniej. 

 

Niezbędne sprzęty ogrodowe 

Oprócz kosiarki, istnieją jeszcze inne maszyny ogrodnicze muszące znaleźć się w garażu każdego z nas. Jedną z takich jest zdecydowanie pilarka łańcuchowa. Przy jej użyciu możemy podcinać uschnięte i chore gałęzie drzewek ogrodowych, a także ścinać drzewa zagrażające bezpieczeństwu na ogrodzie. Tutaj również istnieje podział na urządzenia spalinowe i elektryczne. Te pierwsze posiadają z reguły dużo większą moc i częściej używa się ich do wycinki.  

  Niezwykłe uroki jaśminowców - idealne krzewy ozdobne do Twojego ogrodu!

Kolejnym, potrzebnym urządzeniem jest kosa spalinowa. Przy jej użyciu, jesteśmy w stanie wykosić miejsca, do których nie ma dostępu zwykła kosiarka. Z bardziej koniecznych, możemy wyróżnić jeszcze okrzesywarki do gałęzi oraz elektryczne nożyce do żywopłotów i krzewów. 

Przydatne maszyny ogrodnicze 

Istnieje jeszcze szereg urządzeń, dzięki którym praca w ogrodzie może przebiegać dużo sprawniej. Należą do nich chociażby rozdrabniacze do gałęzi czy odkurzacze i dmuchawy do liści. Obydwa te sprzęty wpływają na estetykę ogrodu. Jeden z nich pomaga pozbyć się zalegających na ogrodzie urwanych gałęzi drzew. Drugi natomiast doskonale zastąpi proces grabienia liści i pozbiera wszystkie w jedno miejsce.  

Dla zachowania bujności i gęstości trawnika, stosuje się także aeratory i wertykulatory. Mają one za zadanie napowietrzenie gleby i usunięcie z niej części trawnika nie mających szans na rozwój. Istnieje kilka możliwości nabycia aeratorów i wertykulatorów. Z reguły są to urządzenia napędzane silnikiem elektrycznym, jednak nie brakuje także rozwiązań akumulatorowych. Możemy kupić te dwie maszyny osobne lub w jednej postaci z wymiennymi nakładkami.