Na jaki rodzaj ogrzewania warto się zdecydować?

Czym ogrzewać dom, żeby było w miarę tanio, wygodnie i ekologicznie? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Odpowiedź wcale nie jest prosta. Zwłaszcza teraz gdy rynek energetyczny zmienił się o 180 stopni. Paliwa, które dotąd uchodziły za najtańsze, teraz biją rekordy cen. Podrożały właściwie wszystkie źródła ciepła, pojawiły się problemy z dostępnością, na niespotykaną dotąd skalę. Pandemia koronawirusa i wojna na Ukrainie odcisnęły swoje piętno na rynku paliw. Sytuacja gospodarcza i polityczna nie ułatwia podjęcie decyzji, ale warto dobrze ją przemyśleć, ponieważ z jej konsekwencjami będziemy mierzyć się wiele lat. W artykule omówiliśmy najpopularniejsze obecnie źródła ciepła, ich wady i zalety. To zestawienie powinno ułatwić podjęcie właściwej decyzji.

Pellet drzewny

Zestawienie nie bez powodu otwiera pellet drzewny. Choć podwyżki cen go nie ominęły, to nadal jest to bardzo atrakcyjna opcja, która ma wiele zalet. Pellet jest jednym z najchętniej wybieranych źródeł ciepła w wielu europejskich krajach. Biomasa idealnie wpisuje się w aktualne trendy podążania za źródłami ciepła, które są ekologiczne i przystępne cenowo. Pellet jest czysty i podczas spalania emituje jedynie niewielkie ilości dwutlenku węgla. Proces produkcji pelletu również nie jest skomplikowany i nie przyczyna się do degradacji środowiska. By powstała biomasa drzewna wystarczą ścinki, zrębki drzewne i inne pozostałości z tartaków i zakładów drzewnych. Następnie są przesiewane, suszone i sprasowywane w specjalnej maszynie pod dużym ciśnieniem. Nie stosuje się żadnych dodatkowych substancji klejących, ponieważ naturalnym spoiwem jest zawarta w drewnie lignina.

Więcej o zaletach pelletu można przeczytać tutaj: https://grzejemnieto.pl/pellet-drzewny-z-dostawa-do-domu-sposob-na-efektywne-ogrzewanie/.

Jeśli chodzi o koszty ogrzewania domu pelletem to wciąż paliwo to wypada bardzo korzystnie. Za cenę dobrej jakości biomasy trzeba obecnie zapłacić około 3000 zł. Pellet jest wysokokaloryczny i daje dużo ciepła. Nie wymaga częstych wizyt w kotłowni. Obsługa pieców pelletowych też jest bardzo prosta. Użytkowanie pelletu również nie sprawia problemów i nie generuje zabrudzeń. Podobnie jak jego przechowywanie – wystarczy wybrać pellet workowany, dostępny na przykład tutaj: https://grzejemnieto.pl/produkt/pellet/ .

  Rodzaje grzejników ze względu na rodzaj zasilania

O pellecie często mówi się jak o paliwie przyszłości i jest w tym sporo racji. Dzięki pelletowi wiele europejskich stolic pozbyło się problemu smogu i w tym kontekście z pewnością warto rozważyć jego wybór.

Ekogroszek

Ekogroszek jest jednym z głównym źródeł ciepła w polskich domach. Jest produkowany z węgla, jednak jest znacznie czystszy. Na etapie produkcji ekogroszek jest przesiewany, czyszczony, suszony, w celu wyodrębnienia najlepszej frakcji i właściwym rozmiarze. Ekogroszek jest  paliwem wysokokalorycznym - daje dużo ciepła przy niewielkim zużyciu.

Piece na ekogroszek w niczym nie przypominają starych kopciuchów, którymi ogrzewało się domy wiele lat temu. To nowoczesne urządzenia grzewcze, które spełniają rygorystyczne normy odnośnie emisyjności i wydajności. W kontekście ogrzewania domu ekogroszkiem problemem mogą być natomiast rosnące ceny tego paliwa oraz problemy z dostępnością. Ceny osiągnęły poziom najwyższy w historii - obecnie tona dobrej jakości ekogroszku kosztuje nawet 4000 zł.

Warto też wziąć pod uwagę fakt, że użytkowanie ekogroszku generuje sporo zabrudzeń. By je minimalizować warto wybierać ekogroszek workowany, który pozwala ograniczać pylenie do minimum.

Ogrzewanie gazowe

Gaz miał być paliwem przejściowym, w procesie odchodzenia od węgla i wiązano z nim duże nadzieje. W praktyce ogromne zainteresowanie tym surowcem zbiegło się w czasie z problemami z dostępnością, co wywindowało ceny gazu mocno w górę. Sytuację pogorszyła wojna na Ukrainie, a obecne prognozy co do cen gazu są mało obiecujące. Gaz, podobnie jak węgiel, jest paliwem kopalnym. Jego zasoby nie są odnawialne – ubywa ich w szybkim tempie i według prognoz może nam wystarczyć gazu jeszcze tylko na około 50 lat. Z zalet ogrzewania gazowego można natomiast wymienić duży komfort i wysoką wydajność. Sprawność kotłów gazowych osiąga nawet 110%, nie ma tez problemu z usuwaniem popiołu czy czyszczeniem pieca.

Pompy ciepła

To rozwiązanie najbardziej przyjazne środowisku, ale i najdroższe. Wykorzystywanie energii odnawialnej z wody, ziemi czy powietrza to z całą pewnością przyszłość rynku ciepłownictwa. Jednak przy obecnych cenach prądu koszty eksploatacyjne mogą być wyższe niż przekonują producenci pomp. Opcja póki co dla osób z bardzo zasobnym portfelem, którzy mogą sobie pozwolić na połączenie pompy ciepła z systemem fotowoltaiki.

  Fotowoltaika off grid - czyli instalacja fotowoltaiczna bez akumulatorów i podłączenia do sieci

Jakie źródło ciepła wybrać?

Podejmując decyzję warto myśleć przyszłościowo. Patrząc obiektywnie najrozsądniejszych wyborem wydaje się obecnie pellet, który łączy w sobie wygodę użytkowania, cenę, która wypada korzystnie lub podobnie na tle innych źródeł, a przy tym jest ekologiczny i ma szanse być paliwem przeszłości.