Mieszkanie w kamienicy: inspiracje i praktyczne porady na temat aranżacji

W naszym kraju, w większości miast, poza nowoczesnymi wieżowcami, budynkami wielorodzinnymi czy blokami z wielkiej płyty znajduje się wiele kamienic o bardzo długiej historii. Wciąż możemy więc zdecydować się na zakup mieszkania w takim właśnie budynku. Wiele osób decyduje się na taki krok ze względu na wyjątkowy charakter oraz klimat tych mieszkań. Nie da się jednak ukryć, że ich urządzanie, ze względu na cechy charakterystyczne oraz wiek tych budynków bywa wyzwaniem. Może być jednak bardzo satysfakcjonujące. Sprawdźmy więc o czym warto pamiętać urządzając mieszkanie w kamienicy.

Aranżacja mieszkania w kamienicy - jak wykorzystać przestrzeń?

Kiedy stajemy przed koniecznością aranżacji mieszkania w kamienicy często nie wiemy od czego zacząć. Mieszkania w takich budynkach są często niezwykle urokliwe i klimatyczne. Wymagają jednak generalnego remontu a do tego ich metraż bardzo często jest ograniczony. Mimo to, przy odrobinie wysiłku jesteśmy w stanie przekształcić nawet najskromniejsze wnętrza w komfortową i wygodną przestrzeń zachowując przy tym niezaprzeczalny urok mieszkania w kamienicy.

Pierwszym rozwiązaniem, jakie możemy wykorzystać są otwarte przestrzenie. Wyburzając niektóre ze ścian lub ich elementy sprawimy, że mieszkanie będzie wydawało się na większe i bardziej przestronne. Połączenie kuchni i jadalni lub kuchni i salonu pozwoli nam stworzyć wrażenie większej swobody bez ograniczania prywatności domowników. Równie ważne jest także wykorzystanie elementów architektonicznych, którymi charakteryzują się mieszkania w kamienicach (takich jak wysokie sufity) oraz nowoczesnych i funkcjonalnych mebli, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie dostępnych przestrzeni. Mowa tu choćby o rozkładanych sofach czy fotelach posiadających schowki.

Jak urządzić salon w kamienicy?

Salon powinien stanowić centralny punkt mieszkania w kamienicy. To miejsce, które będzie jego wizytówką oraz przestrzeń, w której toczyć będzie się życie rodzinne i towarzyskie. Warto więc zastanowić się nad tym jak powinien wyglądać salon w kamienicy. Inspiracje, jakie możemy znaleźć w sieci często sugerują nam, że warto połączyć nowoczesność z charakterystycznymi dla starego budownictwa elementami. Mowa tu np. o widocznych belkach konstrukcyjnych, wysokich sufitach, drewnianych podłogach czy ceglanych ścianach. Doskonałym sposobem na aranżację salonu w kamienicy jest więc zastosowanie stylu industrialnego lub loftowego. Obydwa style opierają się właśnie na surowych materiałach takich jak beton, cegła czy drewno a przy tym wykorzystują nowoczesne, funkcjonalne meble o prostych liniach.

  Wanny wolnostojące: Co warto wiedzieć przed zakupem?

Dzięki temu możemy stworzyć salon, który będzie klimatyczny a przy tym zapewni nam wygodę. Nie da się jednak ukryć, że nie wszyscy dobrze czują się we wnętrzach o surowym, nieco przemysłowym charakterze. Na szczęście w kamienicy możemy wykorzystać również styl skandynawski - naturalne drewno i jasna kolorystyka rozświetlą salon i sprawią, że pomieszczenie będzie bardzo przytulne. Jeśli zaś zależy nam na tym, by jak najbardziej zachować historyczny charakter budynku postawmy na salon w stylu retro: stylowe, ciężkie meble z ciemnego drewna, zachowanie oryginalnych elementów mieszkania (np. kominka lub pieca kaflowego) w połączeniu z dekoracjami odwołującymi się do minionych lat to sposób na to, by stworzyć niezwykle oryginalną, intrygującą przestrzeń.

modne mieszkanie w kamienicy

Aranżacja sypialni, kuchni i łazienki

Aranżacja mieszkania w kamienicy to zadanie, które wymaga szczególnego podejścia. W pomieszczeniach, które pełnią konkretną funkcję takich jak łazienka, sypialnia czy kuchnia musimy zadbać o zachowanie balansu między nowoczesnością, funkcjonalnością a historycznym charakterem mieszkania. Na szczęście, jest to możliwe.

W przypadku sypialni możemy osiągnąć bardzo ciekawy efekt poprzez zestawienie tradycyjnych elementów, takich jak stylowe drewniane łóżko czy oryginalne podłogi z oświetleniem LED lub minimalistycznymi meblami i dekoracjami.
Kuchnia w kamienicy często jest pomieszczeniem stosunkowo niewielkim, dlatego warto wykorzystać dostępną przestrzeń wybierając minimalistyczne meble, które pomogą nam w zaoszczędzeniu miejsca. Jednocześnie warto zastanowić się nad zachowaniem oryginalnych elementów mieszkania takich jak np. drewniane podłogi czy stylowe kafelki.

Łazienkę w kamienicy możemy zaś zaaranżować łącząc ze sobą płytki ceramiczne z wzorem w stylu retro z całkowicie nowoczesnym wyposażeniem i armaturą. Pozwoli to osiągnąć pełen kontrastu efekt, który nie wpłynie negatywnie na nasz komfort korzystania z łazienki. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że istnieje znacznie więcej inspiracji na mieszkanie w kamienicy i możemy korzystać z różnorodnych stylów i ich cech charakterystycznych. Dlatego też warto szukać inspiracji w sieci - wiele osób, które aranżowały mieszkanie w kamienicy, chętnie chwali się efektami końcowymi swojej pracy. Mogą stanowić one dla nas doskonałą podpowiedź oraz inspirację.

  Gres drewnopodobny czy drewniane panele - co wybrać?

Bezpieczeństwo renowacji mieszkania w kamienicy

Mówiąc o mieszkaniach w starym budownictwie nie sposób nie wspomnieć o ważnej kwestii jaką jest bezpieczeństwo. Aranżacje mieszkania w kamienicy należy zacząć od dokładnego sprawdzenia stanu budynku, znajdujących się tam instalacji oraz konstrukcji (np. schodów czy więźby dachowej). Pozwoli nam to uniknąć nieoczekiwanych komplikacji podczas prac remontowych, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo innych mieszkańców oraz stan budynku. Z tego właśnie powodu wiele osób, które decyduje się na odnowienie mieszkania w kamienicy korzysta z pomocy profesjonalistów, którzy nie tylko posiadają wiedzę i umiejętności potrzebne do przeprowadzenia remontu zgodnie z obowiązującymi standardami, ale także mogą zidentyfikować potencjalne zagrożenia i wskazać najlepsze rozwiązania.

Podsumowując, aranżacja mieszkania w kamienicy nie jest zadaniem łatwym i wymaga odpowiedniego podejścia. Niemniej jednak mieszkania w kamienicach są niezwykle urokliwe, posiadają własną duszę i charakter, które warto wykorzystać do stworzenia wyjątkowej, klimatycznej przestrzeni. Jest to więc wyzwanie, którego warto się podjąć.