Swobodny i eklektyczny styl boho od kilku lat zdobywa coraz większą popularność nie tylko w modzie, ale także w aranżacji wnętrz. Nic więc dziwnego, że coraz częściej pojawia się też w domowych łazienkach. Jakie są główne cechy tego niebanalnego stylu i jak w prosty sposób stworzyć aranżację łazienki w stylu boho? Oto kilka praktycznych sugestii.
Łazienka w stylu boho – główne cechy tego architektonicznego trendu
Jakie są główne wyznaczniki stylu boho? Przede wszystkim boho oznacza swobodę, różnorodność i eklektyzm. Wnętrza boho łączą ze sobą wiele elementów – kolory, wzory, faktury i materiały. Meble i dodatki są często z odzysku lub mają charakter vintage. Liczy się oryginalność, kreatywność i niepowtarzalny klimat. Styl boho nie podlega rygorom czy sztywnym regułom. Projektując taką łazienkę, możesz puścić wodze fantazji i pozwolić sobie na dużą swobodę!
Kolorystyka łazienki boho
Zastanawiasz się, na jakie kolory postawić w aranżacji łazienki w stylu boho? Kolorystyka inspirowanych tym stylem wnętrz nawiązuje często do świata natury. Świetnie sprawdzą się stonowane, delikatne odcienie – beż, kolor piaskowy, kremowy, wenge. Jednak w stylu boho mieszczą się też mocniejsze, bardziej nasycone barwy. Jeśli szukasz mocniejszych akcentów kolorystycznych, w łazience boho postaw na przykład na głęboką zieleń, ciemny turkus, fiolet, a nawet róż. Ważne jest harmonijne łączenie odcieni i stworzenie spójnej całości. Kontrasty są mile widziane! Popularnym zabiegiem aranżacyjnym jest stworzenie stonowanego, jasnego tła i urozmaicenie go kilkoma kontrastowymi elementami w mocniejszym kolorze.
Jakie meble do łazienki w stylu boho wybrać?
Tradycyjnie meble w stylu boho wykonane są z naturalnych materiałów jak drewno, wiklina czy rattan. Naturalne drewno nie radzi sobie jednak najlepiej z warunkami panującymi w łazience. Ryzyko zalania, częste zmiany temperatury i poziomu wilgotności nie sprzyjają meblom drewnianym. Można co prawda zadbać o odpowiednie zabezpieczenie drewna. Jednak dużo praktyczniejszym wyborem jest szafka z umywalką czy szafki wiszące wykonane z odpornych na wilgoć materiałów drewnopodobnych. Jest to najczęściej lakierowana lub laminowana płyta MDF czy płyta meblowa. Mile widziane są lekko „zużyte” faktury drewna, które nadają wnętrzu klimat vintage. Ciekawy efekt w łazience boho dadzą też meble z drugiej ręki – stare kuferki, komody, kredensy. Ważny jest klimat, a nie perfekcja. Wszelkie niedoskonałości tylko dodają uroku!
Jako że łazienki boho to najczęściej jasne i pełne światła wnętrza, niezbędnym elementem takiej aranżacji jest też szafka łazienkowa z lustrem lub ewentualnie lustro w dekoracyjnej ramie. W tym drugim przypadku ciekawym dodatkiem jest lustro w wiklinowej oprawie lub dekoracyjnej ramie w stylu vintage.
Dodatki boho, czyli jak nawet proste wnętrze zmienić w romantyczną aranżację
Wnętrza boho, w tym także inspirowane tym stylem łazienki, charakteryzują się dużą ilością dodatków. Postaw przede wszystkim na naturalne materiały – orientalne makaty, bawełniane lub jutowe dywaniki, ręczniki z motywami etno itp. Do tego ceramiczne i drewniane drobiazgi – miski, donice, świeczniki. Idealne dodatki do łazienki w stylu boho to także kosze z wikliny lub morskiej trawy. Im więcej eklektycznych dodatków, tym lepiej! Pamiętaj jednak o zachowaniu spójności i harmonii.
Aranżację łazienki w stylu boho uzupełnisz także roślinami doniczkowymi. Pamiętaj jednak, że nie każdy gatunek poradzi sobie w panujących w łazience warunkach. Alternatywą dla żywych roślin są ozdobne suszone kwiaty, wianki i inne roślinne motywy.
Aranżując łazienkę w stylu boho, pamiętaj o kilku zasadach. Po pierwsze – postaw na naturalne materiały i surowe faktury. Po drugie – wprowadź sporo kolorowych, wzorzystych dodatków. Po trzecie – nie obawiaj się odważnych połączeń i kontrastów. Po czwarte – dozwolone są „niedoskonałości” i przedmioty z duszą. Po piąte – wnętrze może ewoluować i zmieniać się wraz z Tobą. Boho oznacza swobodę i wyrażenie siebie!
Styl boho w łazience to przede wszystkim kreatywność i swoboda. Skup się na niepowtarzalnym nastroju i klimacie. Im bardziej eklektycznie, tym lepiej! Pozwól, by wnętrze odzwierciedlało Twoją osobowość. Właśnie w tym tkwi prawdziwy urok i siła stylu boho!