Lampy z abażurem - modny sposób na oświetlenie wnętrz

Trendy oświetleniowe ostatnich lat są niezmiernie zróżnicowane, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie, by optymalnie urządzić swoje wnętrza, zapewniając w nich perfekcyjne warunki świetlne. Coraz więcej osób decyduje się między innymi na produkty z tekstylnymi abażurami, które znów wracają do łask.

Czym wyróżniają się takie lampy i gdzie najlepiej je umieścić, by odpowiednie doświetlić różne pomieszczenia? Więcej na ten temat napiszemy w dzisiejszym artykule.

Lampy z abażurami - trend z poprzedniej epoki znów w modzie

Wiele osób wciąż kojarzy lampy z abażurami z poprzednią epoką i babcinym salonem. Wbrew pozorom jest to jednak mocno zróżnicowana kategoria produktów oświetleniowych, do której zaliczają się zarówno lampy vintage, jak i ultra nowoczesne konstrukcje, wpisujące się we współczesne trendy minimalistyczne.

Dlaczego warto wykorzystać właśnie takie oprawy? To przede wszystkim efektowna dekoracja, wyróżniająca się ciekawym wyglądem, stanowiąca ważny element każdej aranżacji. Z drugiej strony takie konstrukcje to funkcjonalny sposób na zapewnienie wystarczającej dozy światła w każdym wnętrzu - zarówno w przypadku oświetlenia głównego, zadaniowego, jak i dekoracyjnego.

Lampy z abażurami - z czego mogą być wykonane?

Lampy z abażurami wykonuje się z rozmaitych materiałów - szeroki wybór takich produktów oferuje choćby sklep Lampy.it. Sama konstrukcja bywa zrobiona z metalu lub drewna, co wpisuje się w większość modnych obecnie tendencji.

Z czego produkuje się osłony na źródła światła? Gros abażurów to rozwiązania tekstylne, stworzone z tkanin o różnych właściwościach. Część z nich jest niemalże przezroczysta (tiul, jedwab), dzięki czemu lepiej przepuszcza światło. Inne natomiast mają gruby, mięsisty splot (bawełna, aksamit), zapewniający mocno rozproszone światło w pomieszczeniu, a przez to też bardziej nastrojowy klimat.

  Jak wykończyć wnętrze w wielkim stylu?

Z takich materiałów da się wykonać niemal wszystkie typy opraw oświetleniowych. W abażur mogą być zatem wyposażone zarówno lampy wiszące i sufitowe, jak i oprawy stojące (podłogowe, stołowe), a nawet kinkiety.

Różne nurty wnętrzarskie a oprawy z abażurami do domu

Tkaninowe abażury wpisują się w większość popularnych nurtów aranżacyjnych. Można je spotkać w przestrzeniach urządzonych w duchu skandynawskim i boho, gdzie chętniej stawia się na konstrukcje drewniane z bawełnianymi lub lnianymi abażurami, najlepiej w jednolitym, stonowanym odcieniu szarości, bieli lub czerni, bądź w proste, geometryczne czarno-białe wzory. W pomieszczeniach retro lepiej stawiać na modele we wzory kwiatowe lub roślinne. Dużą sympatią cieszą się ponadto osłony zdobione koronkami i wstążkami. Miłośnicy wnętrz glamour chętnie wprowadzają do pomieszczeń metalowe lampy wyposażone w abażury z połyskującego tiulu lub aksamitu, które dodają przestrzeni elegancji.

Tak duże zróżnicowanie rozwiązań sprawia, że abażury da się wykorzystać na wiele sposobów, wprowadzając je do rozmaitych aranżacji i pomieszczeń. Choć bowiem zazwyczaj ustawia się je we wnętrzach rekreacyjnych, tak naprawdę wyśmienicie sprawdzają się także w kuchniach, przedpokojach, a nawet pokojach dziecięcych.

Nowoczesne technologie a klasyczny design oświetleniowy

Choć teoretycznie oprawy z abażurami wywodzą się z dawnych stylów wnętrzarskich, to jednak zaliczają się niejednokrotnie do nowoczesnych rozwiązań.

Wiele z dostępnych lamp umożliwia używanie ich z energooszczędnymi źródłami światła LED, a nawet na podłączenie ich do domowego systemu inteligentnego oświetlenia, by zapewnić sobie komfort zdalnego sterowania lampami, na przykład za pośrednictwem pilota lub mobilnej aplikacji na telefon. Klasyczny design idzie więc w parze z nowoczesnością i funkcjonalnością.

Modne i praktyczne rozwiązania oświetleniowe do domowych wnętrz - lampy z abażurami dla wymagających

Efektowne lampy z abażurami to uniwersalne i ponadczasowe produkty, które raczej nie wyjdą z mody w nadchodzącym czasie. Z ich pomocą da się stylowo, bezpiecznie i wygodnie doświetlić rozmaite domowe wnętrza, tworząc w nich optymalne warunki do pracy, wypoczynku oraz spotkań towarzyskich. A czy Wy już macie swoje ulubione oprawy z abażurami?