Nowoczesne budownictwo to znacznie lepsza szczelność budynków – zarówno pod względem okien, jak i izolacji ścian. Sprawia to, że tradycyjne metody wentylacji, a więc wentylacja grawitacyjna nie zdają egzaminu. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest więc wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Ten sposób wentylacji ma wiele zalet, nie da się jednak ukryć, że jego montaż nie zawsze jest zasadny. W obliczu wielu artykułów na temat tego, czy warto wykonać wentylację mechaniczną przyjrzyjmy się dlaczego nie warto jej robić.
Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Mówiąc najprościej, jest to system wentylacyjny, w którego skład wchodzą wentylatory, które zasysają powietrze z wewnątrz pomieszczeń oraz wtłaczają je z zewnątrz. Dzięki temu ta sama ilość powietrza jest zanieczyszczonego jest odprowadzana jak a czystego wprowadzana do pomieszczenia. Mogłoby to spowodować wychłodzenie wnętrza budynku, jednak system ten wyposażony jest również w rekuperator, czyli wymiennik ciepła, który odzyskuje energię cieplną z zanieczyszczonego powietrza z wnętrza budynku i przekazuje ją powietrzu świeżemu. Co więcej, w dzisiejszych czasach możemy skorzystać z wentylatorów z filtrem antysmogowym, dzięki którym powietrze z zewnątrz jest całkowicie czyste i bezpieczne.
Kiedy warto zrobić rekuperację?
Wentylacja z odzyskiem ciepła ma sporo zalet dlatego też warto wiedzieć, kiedy będzie najlepszym dla nas rozwiązaniem. Rekuperację warto wykonać w nowoczesnych, doskonale izolowanych budynkach, które nie mają możliwości odpowiedniego wietrzenia za pomocą wentylacji grawitacyjnej. Z powodzeniem możemy jednak zdecydować się na takie rozwiązanie również w starszych, już istniejących budynkach, jeśli przeszły termomodernizację i posiadają szczelne okna oraz izolację ścian. Korzystanie z wentylacji mechanicznej z rekuperatorem jest dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu możemy precyzyjnie sterować poziomem wentylacji, nie tracić ciepła w sezonie grzewczym (a tym samym obniżyć rachunki za ogrzewanie) ale również skutecznie wentylować i chłodzić pomieszczenia w naszym domu latem. Warto jednak mieć świadomość, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest skomplikowaną instalacją, która wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, aby zapewnić jej prawidłowe działanie. Jeśli nie masz odpowiednich umiejętności lub wiedzy, samodzielne wykonywanie tego typu wentylacji może być trudne i niebezpieczne.
Nieprawidłowo zainstalowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może prowadzić do szeregu problemów, takich jak:
- Niedostateczna wentylacja, co może prowadzić do zbyt wysokiej wilgotności i zagrożenia rozwojem pleśni i grzybów.
- Nieefektywne odzyskiwanie ciepła, co może prowadzić do wysokich rachunków za ogrzewanie.
- Uszkodzenia lub awarie instalacji, które mogą spowodować konieczność jej naprawy lub wymiany, co może być kosztowne.
Dlatego też zaleca się, aby wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła wykonywać tylko przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają odpowiednie umiejętności i wiedzę do jej prawidłowego zainstalowania i obsługi.
Kiedy nie warto robić wentylacji z odzyskiem ciepła?
Przejdźmy jednak do tematu naszego artykułu i odpowiedzmy na pytanie kiedy nie warto robić wentylacji z odzyskiem ciepła. Pierwszą kwestią jest wielkość budynku. Jeśli jest on stosunkowo niewielki warto zdać sobie sprawę z tego, że praca rekuperatora może być dość głośna i przeszkadzać nam w życiu codziennym. Drugim przypadkiem są budynki, które posiadają nieszczelne okna lub nieocieplone ściany. W przypadku takich domów rekuperacja nie ma większego sensu, ponieważ odzyskane ciepło i tak zostanie odprowadzone na zewnątrz przez liczne mostki termiczne – oszczędności związane z kosztami ogrzewania nie będą na tyle duże by zwrócić nam koszt inwestycji. Z wentylacji z odzyskiem ciepła lepiej zrezygnować również w sytuacji, gdy zamierzamy decydować się na jej samodzielny montaż. Bez specjalistycznej wiedzy i doświadczenia wentylacja będzie nie tylko nieefektywna, ale nawet niebezpieczna dla mieszkańców budynku. Może również doprowadzić do rozwoju wilgoci lub pleśni. Co więcej, na samodzielnie wykonaną wentylację mechaniczną nie otrzymamy gwarancji, w związku z czym oszczędności są znikome a możliwość straty finansowej naprawdę duża.
Zasadność inwestycji
Zanim podejmiemy decyzję co do sposobu wentylacji naszego budynku warto więc ocenić zasadność inwestycji. W jaki sposób to zrobić? Przede wszystkim zastanówmy się jakim budżetem dysponujemy. Pamiętajmy, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie jest w stanie zastąpić nam remontu i termomodernizacji budynku. Jeśli więc jesteśmy właścicielami domu, który wymaga gruntownych zmian oraz wykonania izolacji musimy pamiętać, że wykonanie wszystkich prac będzie niezbędne po to, by wentylacja mechaniczna spełniała swoją funkcję. Zastanówmy się więc, czy jesteśmy w stanie ponieść taki koszt bez poszukiwania wątpliwych oszczędności poprzez samodzielne wykonywanie instalacji. Wentylacji mechanicznej nie opłaca się również wykonywać w przypadku małych budynków zużywających niewiele energii cieplnej.