Kiedy i jak sadzić orzech włoski? Sadzenie na wszelkie sposoby

Orzech włoski to bardzo popularne drzewo, które uprawiane jest w naszym kraju od setek lat. Nie ma w tym nic dziwnego - jego owoce są naprawdę pyszne i mają wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych. Jeśli chcesz cieszyć się posiadaniem własnego orzecha musisz jednak wiedzieć, że jest to drzewo dość wrażliwe i wymagające. Sprawdźmy więc jak sadzić orzecha włoskiego by osiągnąć szybki rozwój drzewka i dobre plony w przyszłości.

Kiedy sadzić orzecha włoskiego?

Zacznijmy od najważniejszej informacji a więc od odpowiedzi na pytanie kiedy sadzić orzecha włoskiego. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z sadzonką ze szkółki czy też zamierzamy sadzić orzech włoski z owocu mamy do wyboru dwa terminy - wiosnę oraz jesień. Zarówno jeden, jak i drugi mają swoje mocne i nieco słabsze strony. Sadzenie orzecha włoskiego wiosną, a więc w terminie kiedy tylko rozmarznie ziemia wiąże się z tym, że sadzonkę trzeba regularnie podlewać. Jeśli zaś zdecydujemy się na posadzenie jej jesienią a więc w pierwszej połowie października musimy liczyć się z tym, że będzie ona wymagała okrywania w czasie mrozów.

Jak sadzić orzecha włoskiego?

Przejdźmy teraz do kolejnej kwestii a więc do tego jak sadzić orzecha włoskiego. Przede wszystkim musimy rozpocząć od znalezienie odpowiedniej przestrzeni i stanowiska. Pamiętajmy, że korona orzecha włoskiego może osiągać wymiary nawet kilku metrów, jest to więc roślina, która w przyszłości będzie potrzebowała sporo miejsca a jest przy tym bardzo nieodporna na przesadzanie. Od razu powinna więc znaleźć się w docelowym miejscu, w którym będzie się rozwijać. Jakiego stanowiska potrzebuje orzech włoski? Przede wszystkim zacienionego, osłoniętego od wiatru i mrozu. Ziemia powinna być zaś żyzna o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym. Orzech włoski bardzo nie lubi bowiem ziemi zasadowej.

  Jaka ziemia do magnolii jest odpowiednia? Poradnik ogrodnika

owoce orzecha wloskiego

Jak sadzić orzech włoski z owocu?

Wiele osób nie chce kupować drzewka w szkółce lecz wyhodować je samodzielnie już od etapu orzecha, tym bardziej, że daje to pewność, że będziemy mieli drzewko o podobnych cechach co matczyne. Jak sadzić orzech włoski z owocu? To bardzo proste. W przypadku gdy zbieramy świeże owoce w październiku, wystarczy je jedynie zakopać w gruncie przemieszanym z kompostem na głębokość wynoszącą ok. 6 cm. Siewki pojawią się już późną wiosną i mogą urosnąć nawet do 50 cm.

Jak sadzić orzecha włoskiego z nasiona?

Drugim sposobem na rozmnożenie orzecha włoskiego jest wykorzystanie nasion tej rośliny. Jest on równie prosty. Jak sadzić orzecha włoskiego z nasiona? Podobnie jak w przypadku orzechów robimy to jesienią - przygotowujemy dołki na nasiona o głębokości kilku centymetrów, umieszczamy je w nich a następnie zasypujemy i podlewamy. Warto w tym miejscu zaznaczyć jednak, że czas oczekiwania na pierwsze owocowanie w przypadku drzewek z nasion jest dłuższy i może wynieść nawet do 10 lat.

Jak sadzić orzecha włoskiego w doniczce?

Jeśli obawiasz się, że twoje orzechy włoskie przemarzną i nie wypuszczą siewek możesz zdecydować się na ich przezimowanie w domu. W tym przypadku warto wiedzieć jak sadzić orzecha w doniczce. Jest to bardzo podobne do sadzenia go z owocu. Potrzebujesz świeżych owoców bez plam, skazi chorób, stosunkowo niedużych doniczek, drenażu oraz dobrej, próchniczej ziemi. W każdej doniczce umieść po jednym orzechu. Należy zrobić to na początku października a następnie przezimować rośliny w chłodnym miejscu. Gdy na wiosnę pojawią się siewki zawartość doniczki delikatnie przenosimy do gruntu.

Sadzenie orzecha włoskiego na kamieniu

Ciekawym pomysłem, który do niedawna był dość powszechnie propagowany było sadzenie orzecha włoskiego na kamieniu. Na czym polega ta metoda? Mówiąc najprościej, w otwór, w który miał być posadzony orzech wrzucało się najpierw dość pokaźny, płaski kamień, który miał na celu ułatwić drzewku rozgałęzienie korzeni w różne strony. Obecnie jednak coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania, a specjaliści zgodnie twierdzą, że takie praktyki mogą zarówno pomóc roślinie się ukorzenić, jak i utrudnić jej wzrost i pozyskiwanie składników odżywczych.

  Jak przezimować begonie?

orzech wloski na drzewie

Czego nie sadzić obok orzecha włoskiego?

Jeśli zależy nam na tym, żeby nasz orzech włoski bujnie się rozwijał i owocował zadbajmy o to, by miał odpowiednie sąsiedztwo. Istnieją bowiem rośliny, które w jego towarzystwie nie będą się rozwijać. Wszystkiemu winny jest juglon czyli substancja, która barwi nasze ręce na ciemniejszy kolor podczas obierania orzechów zaś dla innych roślin jest toksyczna i powoduje ich obumieranie.. Czego nie sadzić obok orzecha włoskiego? Przede wszystkim nie poleca się sadzić w bliskim sąsiedztwie orzecha żadnych krzewów oraz drzewek owocowych. Niewskazane jest przede wszystkim sąsiedztwo jabłoni, pomidorów czy pszenicy.

Co sadzić pod orzechem włoskim?

Czy oznacza to, że w sąsiedztwie orzecha włoskiego nic nie wyrośnie? Na szczęście, nie jest to prawdą. Istnieją gatunki roślin, które odporne są na działanie tego składniku. Co sadzić pod orzechem włoskim? Bardzo dobrym sąsiedztwem dla tego drzewa jest cebula, słonecznik, buraki cukrowe oraz melony.