Kiedy i jak sadzić maliny? Wiosną, latem czy jesienią?

Maliny to owoce kojarzące się z latem, słońcem i sezonowymi przysmakami. Są bogactwem wielu witamin i składników odżywczych, które mogą nas uchronić przed różnymi chorobami. Lubimy je wszyscy, choć nie każdy decyduje się hodować je we własnym zakresie. Osoby, które chciałyby zająć się hodowlą tych roślin na poważnie często nie bardzo się orientują jak i kiedy sadzić maliny. Jeśli poznacie dokładne tajniki, kiedy sadzi się maliny, wszelkie prace ogrodowe popłyną ekspresowo i w niedługim czasie będziecie się mogli cieszyć bogatymi zbiorami owoców. A więc - do dzieła!

Kiedy sadzi się maliny?

Pora, kiedy najlepiej sadzić maliny, powinna być dopasowana do naszego zapotrzebowania na te owoce. Jeśli lubimy mieć ich pod dostatkiem, warto postawić na jesienne sadzenie. Większość rodzajów malin sadzi się z gołym korzeniem, idealny czas to cały wrzesień aż do pierwszych dni listopada. Maliny najlepiej rosną w formie szpalerów z dodatkowym oparciem, dla większej wygody przy zbiorach, komfortu i sfery wizualnej można je rozpiąć na drucie. Malina to krzew, który potrafi rozrastać się niezwykle dynamicznie i szybko. Rekordowe pędy sięgać mogą nawet 3 metrów długości. I pomyśleć, jak wiele słodkich owoców można zebrać na takiej długości!

Kiedy sadzić maliny wiosną?

Większości gatunków malin dostępnych na rynku nie poleca się sadzić wiosną, mogą się po prostu nie przyjąć. Jeśli już nie macie wyjścia i musicie wiedzieć, kiedy sadzić maliny wiosną, najodpowiedniejszym momentem będzie wczesny okres tej pory roku, jeszcze przed nadejściem słonecznych dni. Wtedy jest cień szansy, że roślina odpowiednio ukorzeni się w ziemi i zaskoczy nas owocami w sezonie letnim. Trzeba jednak pamiętać o tym, że maliny sadzone wiosną dają mniejsze zbiory od swoich odpowiedników, które zostały posadzone jesienią. Z kolei maliny, które mają rosnąć w doniczkach, bez obaw sadzić możemy przez cały rok. Zresztą, dobrze jest zauważyć, że rośliny te nie boją się niskiej temperatury, a korzeń wykształcić potrafią nawet w temperaturach bliskich 0 stopni.

  System nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu – dlaczego warto?

maliny na drzewie

Kiedy sadzimy maliny letnie?

Zagadnienie kiedy sadzimy maliny letnie jest dość dyskusyjne. To szczególna odmiana, której owoce mogą się pojawić tylko na pędach dwuletnich. Przez pierwszy rok formują się jedynie pąki kwiatów. Aby pojawiły się owoce, kwiaty muszą wytrzymać warunki zimowe. Jest to skomplikowane, a cały proces dla samych kwiatów - wysoce ryzykowny. Pierwsze owoce malin letnich pojawiają się dopiero w dwa lata od chwili posadzenia. To bardzo długo. Jeśli chodzi o czas owocowania - ma on miejsce w lipcu, ale może zdarzyć się też w sierpniu. W czasie wakacji pędy dwuletnie wydają swoje owoce, a bieżące czekają na kwitnienie w następnym sezonie.

Kiedy sadzić maliny jesienne?

Skoro wiemy już, kiedy sadzić maliny jesienne, pora zastanowić się nad właściwym ich rozstawem. Doświadczeni plantatorzy malin uważają, że szerokość rzędów nie powinna być mniejsza, niż 1,5 metra. Gęstość nasadzeń musi wynosić co najmniej 40 cm. Zastosowane paliki pozwalają zachować ład i porządek, a także swobodny dostęp do owoców z każdej strony pnączy. Jeśli wybieramy glebę pod maliny jesienne, musimy zainwestować w ziemię żyzną i próchniczną. Lekko kwaśny odczyn z pewnością zadziała tu pozytywnie. Nawożenie zawsze odbywa się w pierwszym cyklu rozwojowym. Wiele zależy od aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Nawóz spełni swoją rolę, jeśli temperatura gleby będzie przekraczała wartość 7 stopni

Przeprowadzamy sadzenie malin jesiennych kiedy jeszcze nie będzie przymrozków. Każdą sadzonkę należy rozwinąć z folii i pozbyć się złamanych korzeni. Dół na krzak maliny powinien być wypełniony do połowy ziemią próchniczą, jego szerokość - najlepiej 20 cm, a głębokość 10 cm. Maliny nie powinny być sadzone zbyt płytko, ponieważ istnieje ryzyko przemarznięcia. Zbyt głębokie sadzenie spowalnia procesy wzrostu krzewów.

Kiedy najlepiej sadzić maliny?

Korzeń maliny powinien być zanurzony w wodzie przez około 3 godziny przed zasadzeniem. Po tym czasie możemy wsadzić sadzonkę do dołku. Po przysypaniu wszystkiego ziemią należy sowicie podlać. Natychmiastowa instalacja podpórek w postaci palików jest jak najbardziej wskazana. Sadzonka będzie się cieszyła dobrym ukorzenieniem, jeśli przytniemy wszystkie krzewy na wysokość 30 cm nad pąkiem, ale nie każda odmiana krzewów maliny wymaga tego typu podejścia.

  Jaka ziemia do aloesu jest odpowiednia? Podłoże ma znaczenie

krzak malin

Maliny sadzonki - kiedy sadzić?

Maliny z gołym korzeniem - jesienią. Wszystkie pozostałe gatunki malin, w tym przeznaczone do doniczek - przez cały rok, oprócz miesięcy letnich. Ogromną zaletą malin jest wiatropylność. Możemy posadzić jeden lub kilka krzaczków, by mieć pewność, że prawdopodobnie w najbliższym sezonie przybędzie ich jeszcze więcej. I to wszystko bez konieczności wydawania pieniędzy. Dla plantatorów, którzy mają dużo miejsca na polach i działkach to świetne rozwiązanie. Smakoszy malin wszak nie brakuje!

Kiedy sadzić maliny polana?

Odpowiednią porą na to kiedy sadzić maliny polana również będzie jesień. Ta odmiana owocowa powtarza swoje cykle zakwitania. Na jednorocznych pędach kwiaty pojawiają się w lecie. Owoce mogą dojrzewać nawet do listopada. Jesienny plon bywa naprawdę imponujący, nawet mimo przymrozków. Z kolei na wiosnę, w dolnych częściach pędów zauważyć możemy nowe przyrosty i kwiaty. Pochodzące stamtąd owoce dojrzewają w lipcu. Te zbiory są jednak skromniejsze.