Kiełki roślin cieszą się niezwykłą popularnością już od kilku lat. Są nie tylko doskonałym i smakowitym dodatkiem do sałatek czy kanapek, ale także prawdziwą bombą witaminową, która może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się jak sadzić kiełki we własnym domu. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Co więcej, możemy zrobić to na kilka sposobów. Jeśli chcesz znać odpowiedź na często pojawiające się w sieci zapytanie: “kiełki jak sadzić” nasz artykuł z pewnością ci pomoże.
Kiedy sadzić kiełki?
Jednym z pytań, które często towarzyszy zapytaniu jak sadzić kiełki w domu jest to dotyczące terminu ich sadzenia. Przyzwyczajeni, że każda z roślin ma swój okres wegetacji uważamy bowiem, że nie da cieszyć się smakiem i walorami kiełków przez cały czas. Nic bardziej mylnego. Uprawiając kiełki w domu możemy bowiem osiągać oczekiwane efekty przez cały rok. Jedyne o co musimy zadbać to wybór odpowiednich nasion. Osoby, które chcą rozpocząć samodzielne sadzenie kiełków powinny postawić między innymi na rzeżuchę, lucernę, fasolę, rzodkiewki, słonecznik czy soczewicę. Możliwości jest naprawdę sporo. Wszystkie te kiełki z powodzeniem możemy uprawiać przez cały rok. Wystarczy jedynie zapewnić im odpowiednią temperaturę oraz poziom wilgotności.
Jak sadzić kiełki?
Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna, ponieważ w dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości na sadzenie kiełków. Wśród nich możemy wymienić zarówno kiełkownice, worki na kiełki jak i słoiki (zarówno specjalistyczne, jak i zwykłe, w przypadku których wykorzystujemy gazę). Jak sadzić kiełki? W większości przypadków jest to bardzo podobne – potrzebujemy gazy lub sitka, na które wysypujemy nasiona wybranej przez nas rośliny oraz wody. Jeśli zapewnimy im dostęp do światła oraz ciepło – pyszne kiełki pojawią się po zaledwie kilku dniach.
Jak sadzić nasiona na kiełki?
Jeśli zastanawiasz się jak sadzić nasiona na kiełki musisz mieć świadomość, że niezależnie od tego z jakiego rozwiązania będziesz korzystać nie potrzebują one dodatkowego przygotowania. Nie musisz ich płukać, leżakować czy zaprawiać. Wystarczy jedynie kupić paczkę nasion rośliny, na której kiełki masz ochotę i postępować zgodnie z naszymi instrukcjami. Dajemy ci gwarancję, że sadzenie kiełków wcale nie jest trudne i z pewnością osiągniesz oczekiwane rezultaty.
Jak sadzić kiełki w domu?
Jeśli zastanawiasz się jak sadzić kiełki w domu musisz wiedzieć, że jest to niezwykle prostym zadaniem, z którym poradzi sobie nawet dziecko. Nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu, odżywek czy nawozów aby osiągnąć oczekiwane przez siebie rezultaty i cieszyć się doskonałym smakiem kiełków. Wszystko czego potrzebują rośliny by wykiełkować to dostęp do wody, ciepło oraz promienie słoneczne. Zadbaj więc o to, by postawić naczynie z kiełkami przy oknie lub w pobliżu grzejnika. Warto również wspomnieć o tym, że czas oczekiwania na pojawienie się kiełków nie jest długi i w przypadku większości roślin nie przekracza tygodnia. Przypatrzmy się teraz dokładniej dwóm sposobom na uprawę kiełków w swoim domu.
Jak sadzić kiełki w kiełkownicy?
Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest kiełkownica, ponieważ dla wielu osób jest to wciąż abstrakcyjne pojęcie. Mówiąc najprościej, kiełkownica to specjalne naczynie, które posiada kilka tacek lub sitek pozwalających na rozwój nasion, dzięki czemu jednocześnie możemy uprawiać kiełki różnych roślin i ich odmian. Jak sadzić kiełki w kiełkownicy? Jest to niezwykle proste. Kiełkownica jest bowiem przedmiotem, który zapewnia nasionom równy dostęp nie tylko do wody, ale również do światła słonecznego. Zaczynamy od wsypania wybranych nasion na poszczególne półeczki, warstwy kiełkownicy. Następnie przepłukujemy je z góry minimum 2-3 razy dziennie. Nie szkodzi to nasionom oraz nie powoduje ich wypłukania. Po nawilżeniu nasion w kiełkownicy ustawiamy ją w nasłonecznionym oraz ciepłym miejscu, co dodatkowo pobudzi wegetację roślin.
Jak sadzić kiełki w słoiku?
Mówiąc o sadzeniu kiełków nie sposób nie wspomnieć o najtańszej a jednocześnie równie skutecznej metodzie. Jak sadzić kiełki w słoiku? To bardzo proste. Potrzebujesz jedynie słoika, gumki recepturki oraz gazy. Pierwszy krok to nalanie wody do słoika. Powinna być świeża. Następnie na górnej części słoika umieszczamy gazę tak, by lekko stykała się ona z powierzchnią wody po czym przytwierdzamy ją za pomocą gumki. W tak przygotowanym słoiku wysypujemy nasiona a następnie odstawiamy w ciepłe i słoneczne miejsce. Już po kilku dniach kiełki powinny być gotowe do zbiorów. Możesz je przechowywać w lodówce przez następne kilka dni.
Podsumowując, jeśli zastanawiasz się czy sadzenie kiełków jest trudne, pragniemy cię uspokoić. To niezwykle proste zadanie, które jednocześnie pozwoli ci cieszyć się smakiem świeżych roślin nawet w środku zimy i da dostęp do witamin oraz innych cennych składników odżywczych. Nie obawiaj się więc podjęcia próby wyhodowania własnej bomby zdrowotnej. Z pewnością nie będziesz mieć żadnych problemów.