Kiedy i jak sadzić jeżówki? Sadzenie jeżówki bez tajemnic

Jeżówka to jedna z niezwykle popularnych roślin ogrodowych, która przykuwa uwagę dużymi kwiatami o bardzo intensywnej barwie różu lub fioletu. Jej nazwa wywodzi się od charakterystycznego, pokrytego kolcami środka, który może przypominać jeża. Aby jednak rozwijała się prawidłowo i cieszyła wzrok pięknym wyglądem warto wiedzieć kiedy siać jeżówkę, jakie warunki powinna mieć oraz kiedy przesadzać jeżówki by było to dla nich optymalne. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik na temat jeżówki. Kiedy sadzić, o czym pamiętać i jak odpowiednio ją pielęgnować? Nie będzie to już dla ciebie żadnym problemem.

Jak sadzić sadzonki jeżówki?

Mówiąc o sadzeniu jeżówek mamy na myśli umieszczanie w przygotowanej glebie sadzonek, które znaleźć możemy w każdym sklepie ogrodniczym. Jest to rozwiązanie znacznie bardziej wygodne niż uprawa jeżówki z nasion, choć ta oczywiście również jest możliwa.

Jak sadzić sadzonki jeżówki? Przede wszystkim warto mieć świadomość, że jest to roślina, która nie przepada za przesadzaniem, dlatego też warto wybrać dla niej miejsce, w którym będzie mogła zostać przez kilka lat. Jeżówka potrzebuje nasłonecznionego stanowiska. Jeśli znajdziemy takie wykopujemy dołki dbając o to, by były oddalone od siebie o około 30 cm. Następnie wyjmujemy sadzonkę z doniczki i wsadzamy ją do wykopanego otworu tak, by początek łodygi był równy z linią ziemi. Co ważne, nie wyciągamy z doniczek od razu wszystkich sadzonek, ponieważ nie powinny być one długo narażone na działanie słońca – może to doprowadzić do ich wysuszenia. Po umieszczeniu sadzonki otwór zasypujemy, obficie podlewamy sadzonkę oraz ściółkujemy. Pozwoli to nie tylko zmniejszyć rozwój chwastów, ale również sprawi, że ziemia wokół rośliny na dłużej zatrzyma wilgoć.

Przeczytaj również  Kiedy i jak przycinać drzewa i krzewy owocowe? Poradnik cięcia

kwiaty jezowki

Kiedy przesadzać jeżówki?

Jak wspominaliśmy, jeżówki są roślinami, które powinno przesądzać się jedynie gdy jest to konieczne, ponieważ źle znoszą zmiany stanowiska. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na posianie ich w doniczkach lub na stanowisku, gdzie nie będą miały odpowiednich warunków możemy to zrobić. Kiedy sadzić jeżówki? Sadzonki jeżówki powinniśmy sadzić wiosną, kiedy nie ma już ryzyka, że zaszkodzą jej przymrozki. Podobnie sprawa wygląda z ich przesadzaniem. Optymalnym miesiącem na prace tego typu jest kwiecień – nie ma wówczas zagrożenia, że mróz zniszczy roślinę. Da jej to również odpowiednią ilość czasu na dobrą adaptację w glebie przed kolejną zimą. Musimy bowiem pamiętać, że jeżówka to roślina wieloletnia a jej podziemne korzenie są mrozoodporne. Z powodzeniem może więc być ozdobą naszego ogrodu przez długi czas.

Czy jeżówka kwitnie w pierwszym roku?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Na szczęście, możemy odpowiedzieć na nie twierdząco. Nawet jeśli wydaje nam się, że sadzonki jeżówki nie prezentują się okazale musimy wiedzieć, że już w pierwszym roku może nam efektownie zakwitnąć, jeśli tylko będzie miała dobre warunki. Kwiaty jeżówki pojawiają się w okolicy lipca i cieszyć będą nasze oko aż do września. W kolejnym roku aby roślina ponownie zakwitła należy przyciąć jej pędy wraz z ustąpieniem przymrozków. Proces ten powtarzamy każdej wiosny – jeżówka jest bowiem wieloletnią rośliną, która może pięknie kwitnąć każdego roku.

dwa kwiaty jezowki

Pielęgnacja jeżówki – jak to robić?

Znamy już odpowiedź na pytanie jak sadzić jeżówkę. Warto więc wspomnieć nieco więcej o jej prawidłowej pielęgnacji. Jeżówka nie jest rośliną wymagającą – doskonale radzi sobie nawet w mało żyznej glebie i nie wymaga regularnego podlewania. Nie oznacza to jednak, że możemy całkowicie z niego zrezygnować. Wprost przeciwnie, jeśli zadbamy o podlewanie co najmniej 2-3 razy w tygodniu a także nawożenie jej nawozem do roślin kwitnących możemy liczyć na znacznie obfitsze kwitnienie oraz większe kwiaty. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego stanowiska dla jeżówki. Jeśli zastanawiasz się jak sadzić jeżówki wybierz te miejsca, w których nie brakuje słońca. W zacienionym miejscu kwiaty będą znacznie mniej efektowne.