Kiedy i jak sadzić czosnek? Czy pora ma znaczenie?

Czosnek jest rośliną niezwykle przydatną dla naszego zdrowia i dobrej kondycji. Stanowi naturalny antybiotyk, zatem chroni nas przede wszystkim przed różnymi infekcjami, na które szczególnie narażeni jesteśmy w okresie jesieni i zimy. Własne zasoby czosnku dobrej jakości pozwolą nam cieszyć się zdrowiem bez konieczności stosowania nie zawsze skutecznych leków chemicznych. Jak sadzić czosnek, by cieszyć się nim przez cały rok? Poznajcie najlepsze metody na sadzenie czosnku w domowych warunkach!

Kiedy można sadzić czosnek?

Jeśli zainteresowani jesteście sposobami na to jak się sadzi czosnek, powinniście wiedzieć, że najlepszymi porami roku do tego zabiegu są wiosna i jesień.  Aby uprawa czosnku zakończyła się powodzeniem, należy uprzednio wybrać stosownie żyzne, wilgotne i przepuszczalne miejsce w przydomowym ogródku. Na sadzenie czosnku w ogrodzie musimy wybierać jedynie główki o wysokim stopniu twardości i niedotknięte zepsuciami z powodu działań szkodników oraz procesów gnilnych. Nie sadzimy czosnku w postaci całej główki, przeprowadza się sadzenie czosnku z ząbków – starannie od siebie oddzielonych. Warto pamiętać, że czosnek jest niezwykle wyczulony na działanie sztucznych nawozów. Najlepiej przy jego sadzeniu sprawdzi się więc klasyczny kompost, ziemia próchnicza, a także piaszczysto  - gliniasta o obojętnym odczynie.

Jak sadzić czosnek zimowy?

Jeśli chodzi o to jak sadzić czosnek na zimę, musimy wszelkie czynności przeprowadzić między wrzesniem a październikiem. To dlatego, by przed pojawieniem się pierwszych przymrozków roślina na dobre się ukorzeniła w glebie. Gleba przy tym nie może być zbyt kwaśna, w tym wypadku możemy zapomnieć o okazałych i ładnie ukształtowanych główkach. Zimowa osmiana czosnku jest na tyle odporna na działanie mrozu, że bez problemu wytrzyma całą zimę bez okrycia. Ząbki przeznaczone na sadzonki powinny być w miarę duże, płaskie i w kolorze pastelowego fioletu. Kiedy tylko zaczną się ukazywać kwiatostany, należy je regularnie przycinać. Dzięki temu liczba cebulek systematycznie będzie wzrastała. Pędów nie usuwamy. Czosnek  zimowy ma wiele rodzajów. Do najpopularniejszych zaliczymy:

  • Orkan
  • Arkus
  • Mega
  • Zawart
  • Pola
  • Ceves
  • Orlik
  • Janowicki
  • Harnaś
  Przycinanie traw ozdobnych w ogrodzie - kiedy i jak to robić?

Jak sadzić czosnek w doniczce?

Doniczka przeznaczona na sadzenie czosnku powinna być sporej głębokości – korzeń tej rośliny jest zawsze bardziej długi, niż szeroki. Wysokość około 20 centymetrów będzie jak najbardziej odpowiednia. Rozwikłamy zagadkę jak sadzić czosnek w doniczce, gdy zrobimy w doniczce otworki na spodzie i zrobimy kilkunastocentymetrowe przerwy między miejscami na poszczególne sadzonki. Do kilku główek czosnku świetnie nada się kwadratowa doniczka. Im częściej lubimy spożywać czosnek i dodawać go do specjałów kulinarnych w naszym domu – tym większą doniczkę powinniśmy wybrać. Może być ich nawet kilka, jeśli zapotrzebowanie na czosnek jest u nas duże. Na czosnek hodowany w typowo domowych warunkach, na kuchennym oknie, czekać będziemy musieli około 4 miesięcy. Istotne jest dobre nasłonecznienie oraz regularne podlewanie. Czosnek lubi stałą wilgoć, ale nie przesadzajmy z jej nadmiarem. Najlepiej i najszybciej rosnąć będzie od południowej strony.

Jak sadzić czosnek wiosenny?

Pytacie, jak sadzić czosnek na wiosnę? Odmiana jara, która nie puszcza pędów z kwiatami jest tutaj kluczowa. Wszystkim, którzy nie są pewni jak sadzić czosnek wiosenny, chcemy przypomnieć, że marzec jest najodpowiedniejszą porą. Jeśli warunki pogodowe są mało sprzyjające, sadzenie czosnku można przenieść na pierwsze dni kwietnia. Na zbiory poczekać musimy do sierpnia. Wszystkie zebrane główki czosnku przed użyciem powinny zostać poddane dokładnym procesom czyszczenia.

Jak sadzić czosnek niedźwiedzi?

Po sierpniowych zbiorach zauważamy tylko suche listki czosnku. Wykonane cebulki możemy rozsadzić ponownie – znają tę czynność wszyscy, którzy wiedzą jak sadzić czosnek niedźwiedzi. Cebulki rozsadzamy od sierpnia do września, najlepiej w odległosci 30 cm. Jeśli czosnek samoistnie zacznie się rozsiewać – to znaczy, że zaakceptował miejsce i rodzaj gleby. Jeśli nie mamy za bardzo możliwości rozsadzania cebulek – możemy kupić gotowe nasiona czosnku niedźwiedziego w sklepach. Liście czosnku niedźwiedziego często wykorzystywane są w polskiej kuchni,  z ich zastosowaniem przyrządza się niezwykle smaczne zupy oraz sałatki.

czosnek posadzony w ogrodzie

Jak głęboko sadzić czosnek?

Są różne teorie na temat tego jak głęboko sadzić czosnek. Jeśli zastanawiacie się, na jaką głębokość sadzić czosnek, aby wyrósł w pełni zdrowy i pełen korzystnych właściwości, wkładajcie ząbki do otworków w ziemi o głębokości około 7 cm, piętka czosnkowa powinna znajdować się na dole, a czubata część z ogonkiem – na górze. To z tego ogonka z biegiem czasu wykształci się okazały pęd.  Ziemia wokół sadzonki powinna być dobrze ugnieciona. Sadzonka czosnku wyrośnie w dorobnej i obfitej postaci, jeśli przeznaczymy na nią miejsce, w którym wcześniej rosły pomidory, ogórki lub różne gatunki roślin z rodzin sałatowatych.

  Jak założyć ogródek warzywny? Krok po kroku

Jak sadzić czosnek na wiosnę?

Sadzonki czosnku wiosennego umieszczamy w otworach w glebie na głębokość około 3 cm. Odległość pomiędzy poszczególnymi pędami powinna wynosić od 25 do 30 cm. Jeśli zauważymy, że połowa hodowanych zasobów naszego wiosennego czosnku ma złamane szczypiory – będzie to znak, że pora rozpocząć zbiory. Wskazywać na to będzie także coraz częstsze pojawianie się przysychających liści. Jeśli chodzi o odmiany czosnku wiosennego – możemy korzystać z dwóch, Jarusa i Cyryla. Nie warto zwlekać ze zbiorem czosnku i przekładać go na późniejszą porę, ponieważ pozostawiony zbyt długo w wilgotnych warunkach zaczyna gnić i tracić swoje cenne składniki. Pór zbioru trzeba dokładnie pilnować, pamiętając o wcześniejszych terminach wiosennego sadzenia.

Jak sadzić czosnek w domu?

Istnieją różne odmiany czosnku, także czosnek ozdobny, o bardzo specyficznych i charakterystycznych kwiatostanach. Kształtem przypominają one wielką, fioletową kulę i trzeba przyznać, że są przy tym niezwykle urodziwe. Czosnek ozdobny znakomicie nadaje się do roli ogrodowej ozdoby. Jeśli chodzi o to, jak sadzić czosnek ozdobny – cykl prac ogrodowych nad tego rodzaju surowcem jest bardzo podobny do zabiegów charakterystycznych wśród innych roślin z rodziny cebulowatych. Najlepiej sadzić czosnek ozdobny na przełomie wrzesnia i października. Nad cebulką znajdować się powinna warstwa gleby o grubości dwukrotnej wartości średnicy sadzonki. Raz zasadzony czosnek ozdobny rośnie przez bardzo wiele lat. Poleca się przesadzanie tego typu roślin co jakiś czas, aby cebulki przestały się intensywnie zagęszczać. Idealnie nadaje się do tego sam początek lata, czyli przełom czerwca i lipca. Gdy już wiemy jak i kiedy sadzić czosnek, powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę na dodatkowe jego odmiany. Czosnek ozdobny ma wiele typów, do najbardziej charakterystycznych zaliczymy – olbrzymi, białawy i południowy, no i wcześniej już opisany - niedźwiedzi. Ta pierwsza odmiana potrafi rosnąć bardzo wysoko, przez co często traktuje się ją także w roli kwiata ciętego. W cieplejszym klimacie czosnek białawy również może rosnąć bardzo wysoko. Z kolei czosnek połudnowy może kwitnąć już w kwietniu.

  Kiedy przycinać piwonie? Praktyczny poradnik na jesień i zimę

Sadzenie i hodowanie czosnku – czy to się opłaca?

Polska od wielu już lat przoduje jako czołowy plantator czosnku w Europie. Z naszych zasobów korzysta w tej chwili nie tylko cała Europa, ale także inne zakątki świata. Polski czosnek dzięki wysokiej jakości warunkom produkcji stał się silną konkurencją dla czosnku chińskiego, który nie kojarzy się z grupą produktów o najlepszej renomie. Obliczono, że średnia kalkulacja pod uprawę czosnku na jeden hektar daje wynik około 170% opłacalności, pod warunkiem, że odliczymy wszystkie koszty produkcji. Jeśli weźmiemy pod uwagę korzystne warunki pogodowe, można powiedzieć, że zadowalające zyski pozyskiwane z tytułu hodowania czosnku są wysoce prawdopodobne. Wiedząc już, kiedy można sadzić czosnek, warto rozplanować szczegółowy plan działania, aby cykle sadzenia oraz zbiorów  następowały jeden po drugim i zaczęły przynosić przy tym samym oczekiwane zyski.