Kiedy i jak sadzić bataty? Sadzenie batatów krok po kroku

Bataty, czyli słodkie ziemniaki to roślina uprawna, która cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego - są naprawdę pyszne. Aby jednak móc cieszyć się ich smakiem i osiągać dobre plony warto wiedzieć jak sadzić bataty oraz w jaki sposób powinna wyglądać ich prawidłowa pielęgnacja. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, który pokaże ci, że sadzenie batatów w Polsce jest możliwe i możemy osiągać naprawdę dobre efekty uprawy.

Jak sadzić bataty?

Jeśli zadajesz sobie pytanie o to, jak sadzić bataty musisz mieć świadomość, że mogą być one uprawiane na dwa sposoby - w gruncie lub w doniczce. Jeśli zdecydujesz się na uprawę na polu lub w ogrodzie warzywnym pamiętaj, że słodkie ziemniaki mają dość długi okres wegetacyjny, który wynosi nawet ponad 4 miesiące. Oznacza to, że potrzebować będą dodatkowego wsparcia. Odpowiedzią na pytanie jak sadzić bataty może więc być uprawa pod folią lub w szklarni co zdecydowanie go przyspieszy. Możesz również zdecydować się na wcześniejsze wyhodowanie pędów na ziemniakach sadzonkach. Wystarczy, że posadzisz je w doniczce lub zdecydujesz się na uprawę wodną.

Kiedy sadzić bataty?

Jak w przypadku każdej innej rośliny uprawnej, tak również sadzenie batatów należy przeprowadzić w odpowiednim terminie. Kiedy sadzić bataty do gruntu? Jak wspominaliśmy, okres wzrostu rośliny jest dość długi, jednocześnie jednak jest ona podatna na działanie niskich temperatur, dlatego też musimy mieć absolutną pewność, że nie będzie już przygruntowych przymrozków. Wszystko zależy więc od tego, na jaką metodę uprawy się zdecydujemy. Jeśli chcemy od razu posadzić bulwy z gniazdami nasiennymi do gruntu właściwego optymalnym terminem na sadzenie batatów będzie końcówka marca lub początek kwietnia. Wówczas jednak warto zapewnić im wzrost pod tunelem foliowym lub szklarnią. Jeśli nie mają rosnąć pod tego typu ochroną w marcu posadźmy je w doniczki a następnie przesadzamy do gruntu na początku maja lub w końcówce kwietnia. Bataty będą nadawały się do zbioru mniej więcej w połowie jesieni.

  Opryski drzew owocowych - kiedy, czym i jak to robić?

bataty

Bataty w doniczce - jak i kiedy sadzić?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że wcale nie musi przesadzać ich do gruntu a z powodzeniem uprawiać w dość dużej donicy, która jednocześnie może stanowić ozdobę balkonu lub tarasu. Musimy bowiem przypomnieć, że kwiaty batata są naprawdę efektowne i prezentują się pięknie. Jak sadzić bataty w doniczce? Jest to bardzo proste. Przede wszystkim potrzebujemy odpowiedniej gleby, która powinna być żyzna a jednocześnie zapewniać dobry drenaż. Następnie wykonujemy otwór i wkładamy do niego bulwę. Jeśli zamierzamy uprawiać bataty w doniczce w celach dekoracyjnych ciekawym pomysłem jest wkopanie go do ⅔ wysokości tak, by część wystawała nad ziemią. Już po kilku dniach powinny pojawić się pierwsze pędy, z których pozostawiamy kilka najsilniejszych. Możemy je formować w dowolne kształty za pomocą owijania na tyczkach, łukach czy pergolach.

Bataty do gruntu - jak i kiedy sadzić?

Pora odpowiedzieć również na pytania osób, które zastanawiają się jak i kiedy sadzić bataty do gruntu. To zadanie również nie jest trudne. W końcówce lutego warto wybrać niewielkie bulwy, które posłużą nam jako sadzonki. Ważne, by miały dużo oczek. Następnie możemy namoczyć je w wodzie co pomoże w szybszym wypuszczaniu pędów. Większe ziemniaki możemy wówczas przekroić. Gdy pojawią się kiełki przesadzamy je do doniczek, które powinny być w nasłonecznionym miejscu. Następnie, gdy nie ma już zagrożenia przymrozkami (terminy podaliśmy wyżej) - możemy posadzić je do gruntu. Sadzonki zakopujemy w glebie zmieszanej z kompostem na głębokość ok 30 cm.

Sadzenie batatów w Polsce

Jak widzisz, sadzenie batatów w Polsce jest możliwe zarówno w celach dekoracyjnych, jak i w celu uzyskania plonów. Musisz jednak pamiętać, że jest to roślina o dość długim okresie wegetacyjnym, dlatego też konieczne jest przestrzeganie zasad, które opisaliśmy powyżej. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim odpowiednio szybkie ukorzenienie sadzonek, które może odbywać się poza gruntem np. w donicach. Jeśli zależy nam na uprawie gruntowej - nie ma ku temu przeciwwskazań. Nawet posadzone na początku maja bataty zdążą wydać plon.

  Zakładanie trawnika krok po kroku - jak i kiedy zakładać trawnik?

Pielęgnacja słodkich ziemniaków - jak to robić?

Wiemy już kiedy sadzić bataty. Słodkie ziemniaki potrzebują jednak również odpowiedniej pielęgnacji. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na to, na jakim podłożu, lub w jakiej glebie będziemy je uprawiać. Warzywo to preferuje podłoże żyzne ale przepuszczalne, dobrze sprawdzi się więc np. piasek. Ziemię dobrze jest wymieszać z kompostem aby miała ona w sobie niezbędne dla rośliny składniki odżywcze. Jeśli w trakcie ich uprawy chcemy dodatkowo je nawozić - stawiajmy na nawozy organiczne, które są najlepsze dla rośliny. Sadzenie batatów powinno być połączone z ochroną przed szkodnikami, które bardzo upodobały sobie tę roślinę. Stawiamy na ekologiczne produkty lub naturalne odstraszacze. Najlepiej sprawdza się wywar z pokrzywy. Ponadto, jeśli zależy nam na tym, by bulwy były duże i było ich sporo warto również zatroszczyć się o przycinanie zielonych części roślin gdy te rozrosną się za bardzo.