Ocieplenie domu przynosi znaczne korzyści finansowe, gdyż zachowujemy więcej energii. Zakładanie ocieplenia wymaga posłużenia się rusztowaniem. Jakie rusztowania będą dobre dla prac ociepleniowych ścian domu?
Ociepl swój dom na zimę
Nadal wiele domów, nawet w dużych miastach, nie posiada właściwego ocieplenia, co odbija się negatywnie na rachunkach za ogrzewanie i zmniejsza komfort życia w lokalu, a przecież w dobie zmian klimatycznych i uniezależniania się Europy od rosyjskich surowców – dbałość o energooszczędność powinna być priorytetem.
Ocieplanie domu zakłada przynajmniej wykonanie uszczelnień i powleczenie fasad materiałami, które zachowują ciepło. Nie uda nam się wykonać tego zadania bez odpowiedniego rusztowania, które będzie tym bardziej potrzebne, im wyżej będziemy zakładać systemy ociepleniowe.
Rusztowania wykorzystywane przy montażu ocieplenia
Ocieplenie domu, inaczej niż budynku publicznego, zakłada użycie rusztowań, z których będziemy mogli korzystać także przy okazji innych prac, które łatwo będzie można przechować. W zależności od wysokości domu wybieramy rusztowanie najlepiej posiadające możliwość regulacji wysokości, lekkie, łatwo składane. Wszystkie te cechy doskonale są spełnione przez rusztowania aluminiowe.
Bezwzględnie liczy się również bezpieczeństwo. Najlepsze do prac nad ociepleniem domu rusztowania będą miały koła, dzięki którym ich przesuwanie nie sprawi kłopotu, ale nie znaczy to, że takie rusztowania są chybotliwe lub mało stabilne, ponieważ posiadają solidne blokady unieruchamiające je w miejscu.
Ocieplanie domu wiąże się też z operowaniem często ciężkimi i dużych gabarytów materiałami. Wybierzmy więc takie rusztowanie, na którym znajdziemy dość miejsca dla siebie, naszego pomocnika i narzędzi.
Nawet jeśli zlecimy ocieplanie domu firmie zewnętrznej, dysponującej własnymi rusztowaniami, to zakup tego rodzaju sprzętu jest inwestycją na długi czas, ponieważ magazynowane w piwnicy lub narzędziowni rusztowanie będziemy mogli wykorzystywać przez lata np. do napraw dachów, malowania fasad, a nawet wymiany zewnętrznych elementów znajdujących się na fasadzie (oświetlenie, donice z kwiatami, itd.).
Co bardziej zapobiegliwi i myślący o przyszłości właściciele domów często razem z rusztowaniem zakupują drabinę lub ich komplet. Alve.pl jest miejscem, gdzie znajdziemy wzorcowe przykłady drabin do prac wewnątrz i na zewnątrz domu.
Rusztowanie – bezpieczeństwo, wygoda, profesjonalizm
Prywatne rusztowanie przyda się więc w wielu sytuacjach. Także, gdy chcemy ocieplić dom od wewnątrz. Wchodzenie i schodzenie z rusztowania należy dokładnie zabezpieczyć, ale najważniejsze jest, aby nie dopuścić do wypadku podczas samego procesu pracy. A więc stabilność i dużo miejsca dla nas na rusztowaniu. Przydadzą się także balustrady i koszyki ochronne.
Normy energooszczędności od dawna są windowane przez Unię Europejską i kraje członkowskie, czyli tę część świata, która chce odgrywać najistotniejszą rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Może okazać się niebawem, że normy te znów staną się wyższe, ponieważ wprowadzanie europejskiego Zielonego Ładu przyspieszyło wraz wybuchem wojny w Ukrainie i słuszną niechęcią cywilizowanego świata do sponsorowania przez zakup surowców rosyjskich agresorów.