Jakie panele na ogrzewanie podłogowe? Wszystko co musisz wiedzieć

Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejsze rozwiązanie, które ma wiele zalet. Wśród nich wymienić możemy choćby możliwość wykorzystania powierzchni wszystkich ścian, równolegle rozprowadzającą się temperaturę czy wreszcie brak problemów z unoszącym się kurzem i alergenami. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na jego montaż nie tylko w pomieszczeniach takich jak kuchnia, korytarz czy łazienka, ale również w całym mieszkaniu.

Jednocześnie bywa to dość problematyczne, bo o ile we wspomnianych wyżej pomieszczeniach nie mamy problemu z położeniem płytek ceramicznych o tyle w sypialni, salonie czy pokoju dziecięcym nie wyobrażamy sobie nie posiadać bardziej przytulnej, drewnianej podłogi. Czy jest to możliwe? Okazuje się, że tak. Rozwiązaniem są bowiem panele na podłogówkę. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że nie wszystkie z nich sprawdzą się w tej roli. Pora więc odpowiedzieć na pytanie jakie panele na ogrzewanie podłogowe warto zastosować.

Czy panele można łączyć z ogrzewaniem podłogowym?

Wiele osób ceni sobie możliwość wykończenia podłogi drewnem. Nie da się ukryć, że ponadczasowy parkiet prezentuje się doskonale a przy tym sprawia, że wnętrza są przytulne i ciepłe. Nie da się jednak ukryć, że nawet najwyższej jakości drewno niezbyt dobrze radzi sobie z ciągłymi zmianami temperatury i jest narażone na rozsychanie się, powstawanie nieestetycznych szczelin czy pękanie. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z naturalnego, przytulnego wyglądu drewnianej podłogi. Rozwiązaniem są panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe. Wbrew powszechnej opinii, istnieją produkty, które dobrze radzą sobie w tej roli. Musimy mieć jednak świadomość, że panele na ogrzewanie podłogowe nie mogą być produktami najniższej jakości oraz niezwykle ważny jest odpowiedni sposób ich montażu. Mimo wszystko chcielibyśmy raz na zawsze rozwiązać kwestię panele a ogrzewanie podłogowe - otóż tak, rozwiązania te z powodzeniem możemy łączyć zapewniając sobie nie tylko dobrą emisję ciepła ale również estetyczny i przytulny wygląd pomieszczeń.

  Koszt budowy dachu - jak wyliczyć koszt robocizny i materiałów?

panele na ogrzewanie podlogowe

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Wiemy już, że panele z powodzeniem możemy położyć na ogrzewanie podłogowe. Musimy mieć jednak świadomość, że nie wystarczy zakupić pierwszych paneli ze sklepu budowlanego by mieć pewność, że podłoga będzie solidna, trwała i estetyczna. Należy stawiać na produkty wyższej jakości, które przeznaczone są do montażu w miejscach, w których będą narażone na zmianę temperatur. Jakie są to panele? Najczęściej, w przypadku ogrzewania podłogowego stosuje się panele laminowane. Wybierając je warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Pierwszym z nich jest bez wątpienia grubość. Wybrany produkt nie powinien być zbyt gruby. Najlepiej sprawdzają się panele mające ok 8-9 mm grubości. Drugim ważnym czynnikiem, na który koniecznie powinniśmy zwrócić naszą uwagę jest klasa ścieralności. Jest to wartość określana symbolem AC oraz wartością liczbową. Im wyższa liczba tym panele są bardziej odporne na ścieranie. W przypadku paneli na ogrzewanie podłogowe warto stawiać na klasę AC3 lub AC4. Warto zapoznać się również klasą użyteczności. W przypadku paneli na ogrzewanie podłogowe stawiajmy na produkty, które posiadają klasę użyteczności pomiędzy 31, a 32. Klasa użyteczności jest parametrem określającym, czy dany rodzaj paneli sprawdzi się w użytku domowym, czy też w obiektach publicznych. Dodatkowo możemy również dowiedzieć się, czy producent podał wartość temperatur, które są dopuszczalne dla używania jego produktu. Da nam to pewność, że ciepło płynące z ogrzewania podłogowego nie zaszkodzi wykończeniu podłóg w naszym mieszkaniu lub domu.

ogrzewanie podlogowe w lazience

O czym pamiętać podczas układania paneli?

Wiemy już jakie panele do ogrzewania podłogowego sprawdzą się najlepiej. Mówiąc o tym rozwiązaniu warto wspomnieć jednak również o kilku innych ważnych kwestiach, które wpłyną na to to, czy nasza podłoga będzie trwała oraz czy będzie charakteryzowała się eleganckim wyglądem. Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że ogrzewanie podłogowe pod panele powinno być ogrzewaniem wodnym. Istnieje bowiem jedynie bardzo wąska grupa produktów, które nadają się do montażu podłogi nad ogrzewaniem elektrycznym. Dlaczego? To bardzo proste. Panele na ogrzewanie podłogowe nie powinny być narażone szybkim zmianom temperatury, które mogą je uszkodzić. Tymczasem ogrzewanie podłogowe elektryczne, w odróżnieniu do ogrzewania podłogowego wodnego bardzo szybko się nagrzewa, jak również szybko stygnie - zmiany temperatur są więc znacznie bardziej odczuwalne dla materiału.

  Ile betonu potrzeba na fundamenty i na strop? Proste i przejrzyste sposoby obliczenia

Poza tym, niezwykle ważny jest również odpowiedni montaż zanim zamontujemy panele pod ogrzewanie podłogowe należy rozłożyć materiały zapewniające izolację oraz odpowiednie przewodzenie ciepła. Najlepiej w przypadku ogrzewania podłogowego sprawdza się cienka pianka poliuretanowa lub tektura falista połączona z folią. Należy raczej zrezygnować z korkowych podkładów, które choć dobrze wyciszają podłogę jednocześnie utrudniają przepływ ciepła.

Nie sposób nie wspomnieć również o montażu paneli do ogrzewania podłogowego. Chcąc uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń naszej podłogi musimy zdać sobie sprawę z tego, że panele pod wpływem zmiany temperatury oraz wilgotności będą “pracowały” a więc kurczyły się i rozszerzały. Dlatego też pod żadnym pozorem nie powinniśmy decydować się na ich klejenie czy przykręcanie na stałe. Tym bardziej, że kleje pod wpływem wysokich temperatur mogą wydzielać szkodliwe dla naszego zdrowia substancje. Jeśli więc wybieramy panele do ogrzewania podłogowego stawiajmy na te, które możemy łączyć za pomocą systemów zatrzaskowych.

Podsumowując, jeśli planujesz montaż ogrzewania podłogowego a jednocześnie obawiasz się, że w twoim mieszkaniu będą mogły znajdować się jedynie podłogi wykończone płytkami ceramicznymi, pragniemy cię uspokoić. Panele na ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejsze rozwiązanie, które prezentuje się doskonale a jednocześnie może być trwałe i funkcjonalne. Wystarczy jedynie, że zastosujesz się do naszych prostych porad.