Jaki jest najlepszy sposób, aby dobrać odpowiednie karnisze nowoczesne?

Karnisze są elementem wystroju, który często bywa niedoceniany w czasie aranżacji. W efekcie zdarza się, że nie pasują do stylu, w jakim utrzymane jest dane wnętrze. Jak dobrać nowoczesne karnisze do pokoju, aby doskonale komponowały się z obranym stylem?

Długość karnisza - jak ją dobrać?

Aby nasz karnisz dobrze się prezentował, musi być przede wszystkim odpowiedniej długości. Zgodnie z zaleceniami projektantów wnętrz, karnisz powinien być szerszy od samej wnęki okiennej o co najmniej 40, a optymalnie 60 centymetrów. Oznacza to, że karnisz powinien wystawać poza wnękę okienną ok. 20-30 cm po każdej ze stron. Należy pamiętać, aby wsporniki były rozmieszczone w odległości ok. 10-15 cm od bocznych krawędzi okiennych.

Aby zachować odpowiednie proporcje wizualne, warto zadbać o to, aby karnisz był odrobinę dłuższy niż sam parapet. W ten sposób możliwe będzie wysuwanie tkanin zasłonowych poza wnękę okienną, przez co nie będziemy zasłaniać światła okiennego. Karnisz powinien umożliwiać swobodne otwarcie okna na pełną jego szerokość, gdy tkanina jest w pełni rozsunięta.

Jak pomierzyć wnękę okienną pod dobór karnisza?

Przede wszystkim konieczne jest zmierzenie światła okiennego, czyli wnęki okiennej na szerokość. Następnie do otrzymanej wartości należy dodać po 20-30 centymetrów z każdej ze stron. Ten wymiar to długość, jaką powinien mieć drążek karnisza.

Pamiętaj, że jeśli z różnych przyczyn Twoja wnęka okienna jest niestandardowa, możesz kupić dłuższy karnisz i samodzielnie go przyciąć. W większości przypadków wystarczy zwykła piłka do metalu lub drewna, jeśli drążek wykonany jest z tego surowca. Nigdy nie kupuj zbyt krótkiego karnisza - nie będzie on pełnił swojej funkcji ani pod względem estetycznym, ani praktycznym.

  Wyciszenie mieszkania - 15 praktycznych pomysłów na wygłuszenie pomieszczeń

Interesują Cię karnisze nowoczesne - Karnix.pl ma w swojej ofercie kilkadziesiąt ciekawych modeli. Co ważne, marka ta oferuje również wykonanie karniszy na wymiar - jeśli Twoja wnęka okienna jest niestandardowa, pomożemy Ci indywidualnie dopasować wymarzony karnisz!

Styl karnisza a aranżacja pokoju

Drewniane karnisze najlepiej sprawdzają się we wnętrzach o ciepłym, przytulnym charakterze, nawiązującym do stylu rustykalnego, skandynawskiego i boho. Występują w wielu rozmiarach i kolorach, a ich dodatkowym plusem jest to, że w razie potrzeby możesz samodzielnie zmienić ich barwę.

Jeśli chodzi o karnisze metalowe, są doskonałym uzupełnieniem wnętrz w stylu industrialnym i minimalistycznym. Takie karnisze dobrze prezentują się nawet bez tkanin, stanowiąc ozdobę same w sobie. Mogą być dodatkiem do wnęki okiennej osłoniętej dopasowanymi roletami i stanowić "rusztowanie" pod popularne cotton balls czy inne formy oświetlenia.

Plastikowe karnisze najczęściej wybierane są do pokojów dziecięcych - są lekkie i łatwe w czyszczeniu. Ich wadą jest stosunkowo niska trwałość i to, że nie prezentują się tak okazale, karnisze drewniane, metalowe czy aluminiowe.

Plastik to także najpopularniejszy materiał, z jakiego wykonywane są karnisze szynowe. Jednak do tego celu wykorzystywane jest także aluminium.

Warto również mieć na uwadze, że większość oferowanych przez renomowane marki karniszy posiada wymienne końcówki, które potrafią znacznie odmienić charakter danego drążka. Dostępne są końcówki o prostych, geometrycznych kształtach, jak i bardziej rzeźbione, np. we florystyczne wzory. Co ciekawe, takie końcówki umożliwiają odmianę wnęki okiennej bez jednoczesnej wymiany całego karnisza.