Basen ogrodowy już nie jest synonimem luksusu. Nie wymaga ogromnego nakładu kosztów, prac budowlanych i zdecydowanej zmiany aranżacji ogrodu. Dziś ta przyjemność jest dostępna praktycznie dla wszystkich. Wystarczy mieć kawałek działki, czyli odpowiednie zaplecze, gdzie postawimy nasz basen ogrodowy. Przy tym nie jest to już duży wydatek.
Obecnie na rynku mamy gotowe baseny ogrodowe w dość rozsądnych cenach. Najtańsze to tez tworzyw sztucznych lub stalowe. Natomiast drewniane baseny są bardziej okazałe, trwalsze, ale i też droższe. Zatem jaki basen do ogrodu wybrać?
Basen ogrodowy – dlaczego warto mieć?
Basen ogrody warto mieć z wielu powodów. Po pierwsze to ogromna frajda, móc latem w upalne dni popływać w basenie. Pływanie też pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Pływanie sprawia, że pracują praktycznie wszystkie mięśnie w naszym ciele. Woda zaś powoduje, że wysiłek nie jest tak odczuwalny. W wodzie każdy czuje się lżejszy, a ruchu są bardziej swobodne. Pływanie w basenie poprawia kondycję zdrowotną, posturę i wspomaga nasz kręgosłup.
Po ciężkiej pracy nasz umysł czuje się bardziej zrelaksowany i odprężony. Pływanie szczególnie pomaga osobom po stresującym dniu pracy lub po szkole. Dzięki obcowaniu z wodą stajemy się spokojni i zrelaksowani.
Ciepłe dni nas zachęcają do kąpieli. Dlatego w wolne dni marzymy o tym, aby pojechać nad jezioro, morze lub miejski basen. Niemniej jednak w tym czasie chętnych na skorzystanie z kąpieli słonecznych i wodnych jest bardzo dużo, to zaś sprawia, że taka wyprawa wśród tłumu plażowiczów może być dla nas udręką, a nie przyjemnością. Ponadto zbiorowe kąpieliska nie tylko zabierają nam prywatność, ale też mogą być źródłem wielu zarazków. Tutaj trudno o higienę. Dlatego prywatny basen jest dużo lepszym rozwiązaniem.
Własny basen daje nam dużą niezależność. Możemy z niego korzystać kiedy chcemy i jak chcemy, niezależnie od pory dnia, czy nocy. To zaś wiąże się z wygodą i komfortem wypoczywania na basenie. Ponadto nie tracimy czasu na dojazd i powrót z pływalni. Dojazd nad ulubione jezioro lub pływalnię, znalezienie odpowiedniego miejsca zajmuje sporo czasu. Ten czas możemy poświecić dla rodziny lub na inne zajęcia. Oszczędność czasu i pieniędzy jest dla każdego z nas bardzo istotne.
Chcesz zrobić imprezę latem w plenerze ? Przyjęcia przy basenie są najbardziej udanymi imprezami zarówno rodzinnymi, jak i wśród przyjaciół, czy znajomych. Dobra muzyka, drinki i jedzenie, a przy okazji kąpiele w basenie, idealnie urozmaica takie spotkanie. Nad basenem można zaplanować wiele atrakcji. Przy tym integrujesz się z sąsiadami, wymyślając różne imprezy basenowe dla dzieci z twojego sąsiedztwa, bądź dla dorosłych. Nic tak nie zbliża ludzi do siebie, jak wspólne przebywanie ze sobą.
Rodzaje basenów ogrodowych
Jaki basen ogrodowy wybrać ? Otóż oferta jest dość bogata. Wyróżniamy kilka rodzajów basenów ogrodowych, począwszy od tych typowo dla dzieci, dorosłych oraz dla całej rodziny.
Baseny dmuchane
Baseny dmuchane to kąpieliska wprost stworzone dla małych dzieci. Przy tym nie trzeba wielu starań, aby taki basen postawić we własnym ogrodzie. Jak wiadomo, basen dla dzieci musi być płytki, mieć miękkie ściany, szybko napełniać się wodą i nagrzewać. Ten rodzaj basenów jest szybki w montażu, łatwy w eksploatacji i zdecydowanie najtańszy. Dla maluchów to bezpieczne miejsce zabawy. Dlatego najczęściej jest kupowany. Nie wymaga wyznaczenia stałego miejsca w ogrodzie oraz wykonywanie prac budowlanych.
Baseny dmuchane produkowane są z wytrzymałej gumy i mogą pomieścić nawet kilka metrów sześciennych wody. Po sezonie spuszczamy wodę, zwijamy basen i chowamy do szuflady.
Basen ogrodowy z tworzywa sztucznego
Marzysz o własnej pływalni, ale nie chcesz w swoim ogrodzie budować basenu, to możesz nabyć gotowy basen i rozstawiać go tylko latem. Basen ogrodowy z tworzywa sztucznego produkuje się z PCW, które dodatkowo jest wzmocnione włóknem szklanym. Tego typu tworzywo jest bardzo trwałe, wytrzymałe oraz odporne na działanie promieni słonecznych UV i wysokie temperatury. Tego rodzaju baseny mają budowę wielowarstwową, dodatkowo są wzmocnione pianką poliuretanową. Dzięki temu basen jest bardziej sztywny i woda się w nim tak szybko nie wychładza. Po sezonie basen plastikowy wysuszamy i oczyszczamy, a po złożeniu chowamy w pomieszczeniu gospodarczym lub w pawlaczu.
Basen rozporowy
Basen rozporowy jest najtańszą i najprostszą konstrukcją. Baseny tego typu przybierają ostatecznie kształty po napełnieniu wodą. Bez wody jest on płaską niecką z opadającymi ścianami. W tym wypadku trzeba kontrolować proces napełniania wody, aby nie doszło do awarii. Ścianki basenów rozporowych wytrzymają napór tysiąca litrów wody. Ustawia się je na wyrównanym i wypoziomowanym terenie. Na pochyłym terenie taki basen może się wywrócić. Baseny rozporowe są dość niskie i mają mniejsze rozmiary niż ich stelażowe odpowiedniki.
Basen stelażowy
Ścianki basenu są podtrzymywane w pionie przez metalową ramę i stelaż o konstrukcji stalowej lub drewnianej. Wzdłuż obwodu basenu co kilkadziesiąt centymetrów są ustawione podpory. One właśnie utrzymują ciężar wody. Baseny stelażowe mogą być dość duże i wysokie. Prostokątne baseny stelażowe mogą mieć nawet 12 m długości. Tego typu pływalnie są w kształcie owalny, prostokątny lub eliptycznym. Nie muszą być do 100 % wypełnione wodą. Na ogół je się ustawia na podbudowie np. z kostki brukowej.
Baseny stalowe
Baseny o konstrukcji stalowej z paneli z ocynkowanej stali grubości ok. 0,6-0,8 mm dedykowane są do postawienia w ogrodzie. Taki basen z zewnątrz pokryty jest tworzywem sztucznym, który jest odporny na promieniowanie UV. Od wewnątrz pokryta jest lakierem ochronnym. Baseny stalowe są okrągłe lub owalne. Tego typu zbiorniki mają długość nawet do 10 metrów a głębokość ok. 1,5 metra. Z tego też względu nadają się do pływania. Basen układa się na wcześniej przygotowanym podłożu. Cała forma utrzymana jest na stelażu.
Baseny drewniane
Baseny drewniane stanowią niepowtarzalną aranżację ogrodów. Wyglądają solidnie i pięknie komponują się z całością, tworząc naturalny ekosystem. Baseny te wykonuje się z drewna sosnowego, które jest solidnie zaimpregnowane, są zabezpieczone tak, aby drewno nie zaczęło butwieć w kontakcie z wodą lub gruntem. Wnętrze basenu jest wyłożone folią, która montowana jest na konstrukcji specjalnymi profilami. Pod takim basenem konieczne jest wyrównanie i utwardzenie podłoża wylewką betonową lub kostką brukową. Pod spód układa się matę izolacyjną. Baseny drewniane często sprzedawane są wraz z deskami tarasowymi, z których wykonujemy estetyczną opaskę wokół basenu. Baseny drewniane mogą być ośmiokątne, kwadratowe lub prostokątne. Basenu tego typu można rozłożyć samodzielnie i jesienią je złożyć. Drewnianą konstrukcję co jakiś czas zabezpieczamy olejem lub lakierem.
Jaki basen ogrodowy wybrać?
Jaki basen do ogrodu? Zanim zdecydujesz się na konkretny basen, zaplanuj na niego miejsce i zmierz wielkość powierzchni działki. Pamiętaj, że z każdej strony zbiornika należy zostawić co najmniej metr wolnego miejsca, aby wygodnie go rozłożyć. Zatem wielkość basenu będzie uwarunkowana, wielkość miejsca przeznaczenia na prywatną pływalnię. Wybór głębokości basenu ,to sprawa indywidualna, która powinna być przemyślana przed zakupem. Jeżeli posiadasz małe dzieci, to dopasuj głębokość basenu do ich wieku, aby cała rodzina mogła się w nim bezpiecznie kąpać.
Czym kierować się przy wyborze basenu?
Poza głębokością i wielkością basenu należy wybrać odpowiedni rodzaj konstrukcji. Przenośne baseny można podzielić na całoroczne oraz te, które w okresie zimowym, należy przechowywać w zamkniętym i suchym miejscu. Zbiorniki całoroczne są droższe. Z tego też względu przed zakupem zastanów się, w jakim okresie chcesz z niego korzystać, czy tylko latem, czy ma stać w ogrodzie przez cały rok. Warto, przy tym wiedzieć, że baseny z tworzyw sztucznych mogą być pozostawione na zewnątrz do temperatury 0 st.C. Tworzywo sztuczne ma to do siebie, że w temperaturach poniżej zera twardnieje, co powoduje pękanie.
Przy zakupie basenu rozporowego lub stelażowego porównaj oferty pod kątem ceny. Ceny mogą się różnić w zależności od ich wyposażenia. Warto zwrócić uwagę na pompę, jaka jest oferowana w zestawie.
Baseny stelażowe są często sprzedawane w komplecie z pokrywą oraz urządzeniami filtrującymi, oraz z dodatkowymi akcesoriami ułatwiającymi np. utrzymanie czystości basenu lub matą ogrodową pod basen, a także zabawkami do kąpieli. Dlatego warto przeanalizować wiele ofert i zwrócić uwagę na to, co oprócz samego basenu dostajesz w zestawie. Kolejną ważną sprawą jest długość gwarancji producenta.
Gdy planujesz zakup basenu dla dzieci, weź również pod uwagę wodne place zabaw, które uprzyjemnią im kąpiel w basenie w upalne dni.
Gdzie ustawić basen ogrodowy?
Zanim kupimy basen do ogrodu, zastanówmy się, gdzie go postawimy. Miejsce na postawienie basenu powinno być równe i wypoziomowane. Warto przy tym wybrać miejsce na słońcu, aby przy okazji woda mogła się szybciej nagrzać, a kąpiel w basenie nie była szokiem termicznym.
Jeżeli chodzi o wielkość zbiornika, o nie powinien on dominować wielkością, bo to zaburzy estetykę całego ogrodu.
Montaż basenu ogrodowego – zrobić to samemu czy zlecić profesjonaliście?
W raz zakupem basenu ogrodowego otrzymujemy od producenta dokładną instrukcję jego montażu. Na ogół baseny rozporowe, czy stelażowe, wykonane z tworzyw sztucznych są proste w montażu i można samemu je zmontować, stosując się do instrukcji producenta. Generalnie wszystkie zbiorniki ogrodowe, które nie są całoroczne, można w prosty sposób zmontować samemu.
Niemniej, jednak gdy chcesz basen w ogrodzie zamontować na stałe, to warto w tym wypadku zlecić tę pracę profesjonalistom. Na rynku mamy wiele profesjonalnych firm, które zajmują się dostarczaniem i realizacją montażu basenów u klienta. Zatem, gdy chcesz mieć basen w swoim ogrodzie całoroczny, to warto zlecić to profesjonalistom.
Jakie akcesoria kupić do basenu w ogrodzie?
Basen ogrodowy możemy nabyć z różnego rodzaju akcesoriami. W zależności od modelu basenu sprzedawane są wraz z nim w komplecie. Niektóre z nich są potrzebne, inne są opcjonalne. Zobacz, jakie akcesoria basenowe możesz otrzymać do twojego prywatnego zbiornika ogrodowego:
- Pompka- na ogół jest na wyposażeniu basenów dmuchanych.
- Pompa filtrująca do basenów ogrodowych- oczyszcza wodę w basenach od wielkości 2,44 metra (baseny rozporowe i stelażowe). Parametry pompy filtrującej powinny być dostosowane do wielkości basenu. Wraz z pompą możemy otrzymać zestaw filtrów.
- Chemia basenowa- na ogół otrzymujemy produkty na start, które potem będzie trzeba dokupywać, aby utrzymać właściwą czystość wody.
- Pokrywa basenowa- przydaje się do wszystkich rodzajów basenów. Chroni basen przed zanieczyszczeniami.
- Mata ogrodowa pod basen- służy do ochrony przed uszkodzeniem basenu. Rozkłada się ją na powierzchni, gdzie ma stać basen. Zabezpiecza go przed ostrymi elementami w podłożu np. kamienie.
- Drabinka- jest częścią wyposażenia dużych i głębokich basenów. Ułatwia wchodzenie do basenu.
- Łatki- służą do naprawy basenu.
Ile kosztuje basen ogrodowy?
Najtańsze baseny, to te z PCV, które są o powierzchni kilku metrów kwadratowych. Można je mieć już za około 100- 200 zł. Na ogół przeznaczone są dla małych dzieci. Baseny stelażowe są droższe. Najmniejsze kosztują od 300 zł. Większe, mogą kosztować nawet około 2000 zł. Basen stalowy o średnicy 3,6 metra kosztuje już 1500 zł. Najdroższe są baseny drewniane. Tutaj ceny zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych. Duży może kosztować nawet 25 tys. złotych.