Jaką temperaturę ustawić na piecu gazowym? Sprawdź co ustawić żeby zaoszczędzić

Nikt z nas nie lubi przepłacać, a w nadchodzącym sezonie grzewczym niestety musimy liczyć się ze sporymi podwyżkami. Dotyczy to nie tylko cen węgla, ale również gazu. W związku z tym wiele osób zastanawia się co zrobić i jak ustawić piec gazowy by nie przepłacać a jednocześnie cieszyć się komfortową temperaturą w pomieszczeniach. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, który podpowie ci jaką temperaturę ustawić na piecu gazowym kondensacyjnym by zaoszczędzić. Musisz mieć świadomość, że od prawidłowych ustawień pieca należy bowiem naprawdę sporo i mogą one wpłynąć na wydatki związane ze zużyciem gazu niezbędnego do utrzymania komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

Ogrzewanie gazowe ma wiele zalet. Wśród nich wymienić możemy między innymi brak konieczności składowania opału czy czystość. Jest również bardzo proste w obsłudze, bezawaryjne i intuicyjne. Mimo to, wprowadzenie początkowych ustawień może być dla osób dopiero rozpoczynających korzystanie z tego pieca nieco trudne. Często nie wiemy ja jaką temperaturę ustawić piec gazowy przy ogrzewaniu podłogowym a jaką, jeśli mamy tradycyjne grzejniki. Wiele zależy również od rodzaju kotła. Przypomnijmy - istnieją dwa podstawowe rodzaje kotłów gazowych. Są to piece tradycyjne z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. Drugim zaś rodzajem są kotły kondensacyjne, które wykorzystują 100 procent swojej mocy dzięki temu, że skrapla on wodę powstającą podczas procesu spalania..

Jaka powinna być domyślna temperatura na piecu gazowym?

Zacznijmy od najważniejszego parametru, który należy znać by ustawić piec gazowy w odpowiedni, optymalny sposób. Jest to oczywiście domyślna temperatura na piecu gazowym. Bywa ona różna w przypadku poszczególnych rodzajów kotła.

Domyślna temperatura na piecu gazowym w przypadku kotłów kondensacyjnych nie powinna być zbyt wysoka i przekraczać 50 stopni Celsjusza. Często jednak okazuje się, że możemy jeszcze ją obniżyć - szczególnie jeśli chcemy ustawić piec gazowy przy ogrzewaniu podłogowym, potrzebuje ono bowiem temperatury na poziomie 30-40 stopni. Jeśli zaś zależy nam na tym, by temperatura na piecu nie była domyślna lecz jak najwyższa zadbajmy o to, by nie przekraczać 57 stopni Celsjusza. W tym przypadku bowiem zjawisko kondensacji pary wodnej nie będzie zachodziło co oznacza zwiększenie spalania gazu.

  Kamień elewacyjny a izolacja termiczna: fakty i mity

Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku pieców tradycyjnych. Jak ustawić piec gazowy jeśli posiadamy tradycyjny kocioł? W tym przypadku musimy dostosowywać temperaturę do warunków panujących na zewnątrz. Przykładowo jeśli jest siarczysty mróz wynoszący -20 stopni Celsjusza kocioł powinien mieć 65 stopni. Jeśli jednak temperatura jest wyższa - wprost proporcjonalnie obniżamy temperaturę na piecu gazowym.

ogrzewanie gazowe

Temperatura w pomieszczeniach a ustawienie sterownika

Wiemy już jaka temperatura na piecu gazowym będzie najlepsza w danym przypadku. Jak jednak prawidłowo ją nastawić? Wbrew obawom niektórych osób nie jest to trudne. W dzisiejszych czasach piece wyposażone są w sterowniki, które choć mogą różnić się od siebie wyglądem najczęściej posiadają dokładnie te same funkcje i przyciski. Kluczowe znaczenie ma sprawdzenie w instrukcji jaki symbol na sterowniku oznacza temperaturę na piecu gazowym, za pomocą przycisku z tym symbolem lub odnalezienie go przyciskami ze strzałkami. Następnie ustawiamy optymalną temperaturę za pomocą przycisków ze strzałkami lub ze znakami + i - po czym zatwierdzamy ją - najczęściej przyciskiem OK, ale również SAVE czy OPTIONS. Wszystko zależy po prostu od tego, w jaki sterownik został wyposażony nasz piec na gaz.

ogrzewanie gazowe w domu

Zbyt niska temperatura na piecu gazowym

Mimo wiedzy jak ustawić piec gazowy może okazać się, że wybierzemy zbyt niską temperaturę na piecu. Jest to błąd, który zamiast przynieść nam oszczędności sprawi, że paliwa spali się znacznie więcej. Za niska temperatura na piecu gazowym sprawia, że jego efektywność z bardzo wysokiej wynoszącej od 90 do nawet ponad 100 procent (w przypadku kotłów kondensacyjnych) spada do poziomu nawet 50%. Oznacza to zwiększenie ilości spalanego gazu nawet dwukrotnie. Co więcej, zbyt niska temperatura doprowadzić może do zjawiska zwiększonej kondensacji, która może wpłynąć na szybsze korodowanie kotła gazowego i doprowadzić do poważnej awarii. Istnieje również zagrożenie, że przy zbyt niskiej temperaturze gaz nie będzie całkowicie się wypalał co może doprowadzić do powstawania zanieczyszczeń zarówno w obrębie paleniska, jak i komina.

  Ekologiczne rozwiązania konstrukcyjne i termoizolacyjne

Podsumowując, jeśli zadajesz sobie pytanie jaką temperaturę ustawić na piecu gazowym kondensacyjnym lub tradycyjnym nie działaj na własną rękę. Nasze wskazówki mogą okazać się bardzo pomocne, jednak musisz mieć świadomość, że każde urządzenie różni się niektórymi parametrami, dlatego też nie ma optymalnych dla wszystkich piecy rozwiązań. Najlepiej zacząć więc od dokładnego przeczytania instrukcji producenta, na której znajdziesz wszystkie informacje na temat tego, jak ustawić optymalną temperaturę i tym samym zmniejszyć ilość spalanego gazu i zachować komfort cieplny w pomieszczeniach.