Koszty eksploatacji instalacji centralnego ogrzewania zwiększają się z roku na rok. Szczególnie dotyczy to starych, nieocieplonych domów, z których szybko ucieka ciepło przez mostki termiczne. Jednak okazuje się, że nie trzeba od razu docieplać ścian, by osiągnąć oszczędności, choć na pewno w dalszej perspektywie warto o tym pomyśleć, aby ograniczyć rachunki jeszcze bardziej.
Zamontuj efektywny kocioł grzewczy
W starym domu po pierwsze trzeba pomyśleć nad wymianą lub ponownym zaprogramowaniem kotła grzewczego. W tym układzie służy on do przesyłu ciepła z sieci ciepłowniczej. Jednak aby ciepło było dystrybuowane po całym domu, konieczne jest zapewnienie efektywności urządzenia. Trzeba zaprogramować je na widocznym panelu, np. ustawiając temperatury na dzień i na noc w danych strefach. Można zresztą nimi manipulować w razie potrzeby. Przykładowo optymalna temperatura, jeśli chodzi o ogrzewanie elektryczne domu w ciągu dnia to 20–21 stopni Celsjusza, z kolei w nocy powinna oscylować w granicach 18 stopni. W ten sposób ściany nie przesiąkną wilgocią, a jednocześnie ciepło będzie utrzymywane. Kocioł grzewczy musi być poddawany regularnym przeglądom i konserwacji.
Przede wszystkim zadbaj o grzejniki i ich otoczenie
Nie tylko dobry kocioł elektryczny c.o. ma znaczenie, bo trzeba też zadbać o grzejniki. Nie ważne czy są aluminiowe, czy żeliwne i jaką mają konstrukcję. Przede wszystkim chodzi o to, by odpowiednio ustawić termostat, a także dbać o regularny przepływ wody, czyli brak zapowietrzenia grzejników. Zatkanie układu w jednym miejscu skutkuje, że szybko robi się zimno i trzeba przenieść się w cieplejsze miejsce albo do czasu usunięcia awarii zaopatrzyć się w trzy swetry. To jednak jeszcze nie wszystko. Jest sposób na ciepło uciekające ze starego domu. Jeżeli tak się dzieje, warto zamontować ekrany aluminiowe na podkładzie styropianowym po drugiej stronie grzejnika pod parapetem. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić od 2 do 5%. Wydaje się niewiele, ale jednak dla budżetu domowego przecież każdy grosz się liczy. Pamiętaj, by nie przesłaniać grzejników ani przesłonami, ani meblami. Choć niektóre grzejniki nie dodają aranżacji elegancji, to jednak ich przesłonięcie powoduje, że traci się nawet 20% ciepła, zatem koszty zamiast zmaleć – wzrosną. Meble nie powinny stać bliżej niż 10 cm od grzejnika.
Stosuj skuteczną i energooszczędną metodę wietrzenia, a ponadto dbaj o dostęp światła słonecznego w ciągu dnia
Aby zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, należy wprowadzić dobre nawyki wietrzenia. W przypadku wentylacji grawitacyjnej najlepiej wietrzyć raz, a porządnie. To oznacza, że wietrzy się przez 5 minut w okresie grzewczym raz lub ewentualnie dwa razy w ciągu dnia, choć raz może w zupełności wystarczyć. Dzięki temu uniknie się nadmiernych mostków termicznych. Jednocześnie ciepłe powietrze może potem wyciągnąć wilgoć ze ścian i mebli. To jeszcze nie wszystko, bowiem ciepło dociera do wnętrza, ale i wydostaje się z niego także poprzez szyby. Dlatego w słoneczny dzień, warto odsłonić rolety zewnętrzne i cieszyć się światłem, ale i nieco niższymi rachunkami za ogrzewanie. Z kolei gdy jest pochmurno i zimno zasłonięte rolety ograniczą ucieczki ciepła na zewnątrz.
Ogrzewanie centralnego ogrzewania do tanich nie należy. W przypadku starych domów koszty w okresie grzewczym przez 3–4 najchłodniejsze miesiące mogą wynieść ok. 9 tys. zł. To naprawdę dużo, zatem warto szukać oszczędności tam, gdzie się da. Zacznijcie od wymiany kotła do c.o., a następnie postępujcie krok po kroku.