Jak zbudować budę dla psa?

Nasi pupile również muszą mieć zapewniony komfort i bezpieczeństwo, szczególnie jeśli posiadamy dom z ogrodem, a nasz psiak mieszka w budzie. W związku ze zbliżającymi się srogimi mrozami, warto jest zadbać o to, by pies mieszkał z odpowiedniej budzie. Jak więc ją zbudować?

Jak zbudować budę dla psa?

Zastanawiacie się jak zbudować budę dla psa? Otóż pierwszym krokiem jest idealne ustalenie wymiarów, względem waszego pupila. Nie ma znaczenia czy jest to buldog angielski czy owczarek podhalański, do podstawowych wymiarów zawsze musimy dodać około 20 centymetrów. Pamiętajmy również, że zawsze musimy pobrać wymiary naszego we śnie. Kolejno podczas określania wymiarów budy dla psa niezbędne jest także uwzględnianie wielkości wnętrza. Projekt musi być bowiem w pełni dopasowany do gabarytów naszego pupila. Wysokość psa zawsze należy zmierzyć od jego karku do ziemi, a następnie do uzyskanego wyniku dodać około 5 centymetrów. Warto jest także zmierzyć szerokość pupila i do wyniku dodać około 10 centymetrów. W kolejnym kroku musimy zastanowić się jak długo nasz pies spędza czas na świeżym powietrzu. Jeśli w ogrodzie przebywa on jedynie sporadycznie, wówczas możemy pozwolić sobie na zbudowanie prostej budy, bez dodatkowego ocieplenia. Jeśli jednak nasz pupil jest stałym bywalcem ogrodu, wówczas szczególnie w okresie zimowym, przyda mu się dodatkowe ocieplenie. Wówczas warstwę dociepleniową najlepiej jest wykonać z odpowiednich materiałów termoizolacyjnych, by spadki temperatur szczególnie nad ranem lub wieczorem, nie były dla naszego pupila zbyt uciążliwe. Co więcej, odpowiednio ocieplona buda zapewni mu o wiele większy komfort i bezpieczeństwo. Warto zaznaczyć w tym momencie, że buda dla psa wcale nie musi być nuda. Jeśli chcemy zbudować naszemu pupilowi prawdziwe królestwo, wówczas możemy pokusić się o niekonwencjonalne projekty. Można np. zrezygnować z tradycyjnego, spadzistego dachu, na rzecz półkoli i łuków, które pokryje się drewnianymi dachówkami. Co więcej można także postarać się o kreatywne rozwiązanie odnośnie samego wejścia do budy, a także jej ozdobienia. Tak naprawdę, wiele zależy przede wszystkim od kreatywności właścicieli. Niemniej jednak mając gotowy projekt, można przystąpić do właściwej budowy.

  Fotowoltaika a odliczenie od podatku (ulga termomodernizacyjna) - na czym polega?

Jakie materiały będą potrzebne by zbudować budę dla psa?

Przyszedł czas na dobranie i skomponowanie ze sobą materiałów, potrzebnych do budowy budy dla psa. Najprostsze projekty można spokojnie wykonać z desek, a także krawędziaków, niemniej jednak o wiele lepiej sprawdzi się wybudowanie ścian, a także podłogi z płyty OSB. Będzie ona o wiele łatwiejsza w obróbce, a co najważniejsze zapewni o wiele lepszą szczelność i ochronę przed zimnem. Jeśli zaś ma zostać wybudowana buda dla psa z odpowiednim ociepleniem, to musi być ona wykonana dwuwarstwowo tak by nasz owczarek podhalański czy nawet i buldog angielski zawsze miały zapewniony komfort cieplny. Wówczas należy w pierwszej kolejności ustawić szkielet z płyt OSB, a następnie umieścić na nim izolację z odpowiedniego materiału termoizolacyjnego np. styropianu, najlepiej o grubości od 2 do 5 centymetrów. Całość koniecznie trzeba pokryć folią izolacyjną, co zmniejszy poziom wilgoci w całej konstrukcji. Złączenia wszystkich elementów może dokonać przy pomocy cieślarskich łączników, co zapewni budzie odpowiednią sztywność i dodatkowo zabezpieczy ją przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Nie można również pominąć odpowiedniego materiału impregnującego. Każdy drewniany element powinien zostać starannie zaimpregnowany, dzięki czemu buda będzie chroniona przed pleśnią, a także różnymi szkodnikami. Warto przemyśleć również kwestię materiału, którym zostanie pokryty dach. Oczywiście można zastosować tradycyjną płytę OSB, jednak o wiele lepiej sprawdzi się gont bitumiczny, który wykazuje świetne działanie izolacyjne przed wilgocią i śniegiem. Buda dla pupila pokryta gontem bitumicznym, będzie się również o wiele lepiej prezentować, a także będzie o wiele bardziej stabilna i odporna. W ten sposób zapewnimy psu bezpieczną i ciepłą zimę nawet w budzie.