Jak zamontować pergolę na ogrodzeniu?

Pergola, to często drewniana albo metalowa rama, która służy jako element ozdobny do Twojego ogrodu.  Jest delikatnym zadaszeniem sprawdzającym się świetnie nawet w najgorętsze lato. Zobacz, jak łatwo i sprawnie zamontować na swoim ogrodzeniu taką konstrukcję.

Wybór miejsca

Warto na początku dobrze zastanowić się nad miejscem, w którym chcemy umieścić taką kratkę. Pergola może być całkowicie nową, wolnostojącą konstrukcją opartą na specjalnych słupkach. Może być również charakterystyczną kratką, przymocowaną do stojącego już płotu.

Umieszczając pergolę bezpośrednio na ogrodzeniu, musisz liczyć się z pewnymi zniszczeniami, jakie mogą ponieść Twoje panele ogrodzeniowe. Przede wszystkim będą mocowane do nich specjalne uchwyty pozwalające na przytrzymanie kratki. Z czasem zasadzone specjalnie z myślą o pergoli kwiaty zaczną się na nią wspinać, dodając całej konstrukcji wagi.

Warto wspomnieć również o samej zieleni. Pergola powinna być ustawiona w miejscu z dobrym dostępem do światła słonecznego, inaczej kwiaty nie rozwiną się właściwie.

Przed ostatecznym wyborem miejsca zastanów się nad funkcją, jaką chcesz, żeby przyjmowała Twoja pergola. Jeśli ma być ona zwykłą dekoracją, dobrze sprawdzi się kratka ogrodowa w Castoramie. Zazwyczaj z drewna lub metalu powinna być lekka i estetyczna.

Przykładowy montaż pergoli na ogrodzeniu

Masz już wybrane miejsce? Przejdźmy do złożenia całej konstrukcji. Montowanie tej specjalnej kratki będzie różniło się w zależności od rodzaju posiadanego przez Ciebie ogrodzenia i wielkości instalowanej pergoli.

Kratki wybierane do mocowania są zazwyczaj lekkie. Ze względu jednak na ich pozycjonowanie, warto wybrać mocniejsze śruby, które utrzymają całą konstrukcję nawet podczas wichury i innych ekstremalnych warunków pogodowych.

Swoją pergolę przymocujesz do ogrodzenia za pomocą specjalnych uchwytów. Zazwyczaj są zrobione z trwałych i porządnych materiałów na przykład metalu. Wystarczy przytwierdzić je do parkanu, a na nie nałożyć wcześniej wybraną kratkę.

  Jakie rośliny doniczkowe warto mieć w domu?

Czasami tak zbudowana konstrukcja może wydawać się niestabilna. Jeśli masz wątpliwości co do bezpieczeństwa instalowanej przez siebie pergoli, zrezygnuj z wieszania jej bezpośrednio na ogrodzeniu. Montaż specjalnych słupków i belki nośnej utrzymującej specjalną kratkę nie jest taki trudny.

kratki ogrodowePrace wykończeniowe i roślinność

Wystarczającą ozdobą może być sama kratka ogrodowa. Pergole przyjmują różne kształty i wielkości. Mogą być proste, skośne albo łukowe. Wykonane z drewna wyglądają estetycznie i świetnie dopasują się do stylowych, przytulnych ogrodów.

Pergola nie byłaby taką świetną dekoracją, gdyby nie zieleń wspinająca się po niej wiosną i latem. Kratki często zostają oplecione specjalnymi roślinami, takimi jak winorośle czy pnącza. To wytrzymałe i szybko rozwijające się kwiaty, które potrafią wytrzymać różne warunki pogodowe. Często możemy zobaczyć je wspinające się po murach starych budynków. Naprawdę nic ich nie pokona. Zainstalowane obok nowego budownictwa z pewnością dodadzą mu więcej charakteru.

Montaż pergoli na ogrodzeniu naprawdę nie musi być trudny. Wystarczy, że wybierzesz bezpieczne i odpowiednio nasłonecznione miejsce w swoim ogrodzie. Zdecyduj się, czy mury Twojej nieruchomości wytrzymają ewentualne wiercenie i mocowanie, po czym zabierz się do roboty. Nie zapomnij o wyborze odpowiednich kwiatów, najlepiej niezwykle wytrzymałych i estetycznych roślin pnących, które w mig przejmą świeżo zainstalowaną kratkę. W razie potrzeby ozdób ją dodatkowymi akcesoriami. Widok na zieleń, z pewnością będzie wart całego tego zachodu.