Garnki to jedne z najczęściej używanych akcesoriów do gotowania w naszej kuchni. Bez tych naczyń kuchennych nie jest praktycznie w stanie powstać żadna potrawa. Dlatego też są dość często narażone na przypalenie.
Chwila nieuwagi, za gęsta potrawa lub za wysoka temperatura i już mamy czarny osad na garnku i brzydko pachnącą w nim potrawę. Pojawia się pytanie, co z tym zrobić ? Wyrzucić … nie, bo to bardzo dobry garnek i wiele lat już służy. Wyczyścić, ale czym i czy wróci do poprzedniego stanu ? Ależ wróci!. Wystarczy tylko trochę cierpliwości i wiedzy jak tego dokonać.
Sposób na przypalony garnek
Przypalony garnek to nie koniec świata, nie trzeba od razu się go pozbywać. Obecnie mamy wiele sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Wychodzą nam naprzeciw zarówno środki chemiczne, dedykowane do przypalonych powierzchni, jak i skuteczne domowe sposoby na przypalony garnek. Zatem jaki sposób wybrać ? Wszystko zależy od materiału, z którego jest wykonane naczynie. Mamy garnki ze stali nierdzewnej, żeliwne, emaliowane, indukcyjne, teflonowe i aluminiowe. Każdy materiał wymaga innego traktowania i z tego też względu inną metodę zastosujemy.
Zanim sięgniemy po środki chemiczne, warto najpierw przyjrzeć się tym sprawdzonym domowym i zastosować produkty z naszej spiżarni. Zatem, czym można potraktować nasze naczynia do gotowania ?
Co możemy użyć do wyczyszczenia naszego garnka?
Garnek ze stali nierdzewnej jest najmniej wymagający i można go czyścić praktycznie wszystkimi dostępnymi produktami do przypaleń w domu. W tym wypadku doskonale sprawdzą się: ocet, sól, soda, proszek do pieczenia, proszek do prania, tabletki do zmywarki, cytryna, coca-cola oraz węgiel aktywny.
- Garnek emaliowany – ma delikatną powierzchnię i produkty takie, jak ocet, coca-cola, proszek do prania mogą mu zaszkodzić. W tym wypadku zastosuj sodę, sól lub tabletki do zmywarki
- Garnek aluminiowy – jest coraz rzadziej spotykany w naszych domach. Wolno czyścić go octem, solą i kostkami do zmywarki. Natomiast absolutnie nie można stosować druciaków, szorstkich czyścików oraz sody, proszku do pieczenia lub do prania.
- Garnek ceramiczny – nie wolno traktować go solą, ponieważ ona niszczy powłokę ceramiczną. Na przypaloną ceramikę zaleca się stosować roztwór octu lub sody
- Garnek żeliwny – czyścimy na mokro sodą lub możemy zagotować w nim wodę i odstawić na jakiś czas. Żeliwo również umyjemy solą na sucho, czyszcząc go szczoteczką lub ziemniakiem.
- Garnek teflonowy – możemy potraktować go wodą gazowaną. Dwutlenek węgla zawarty w wodzie w trakcie gotowania, pomaga odkleić zaschnięte i przypalone resztki jedzenia. W tym wypadku również można użyć papki z wody i soli i pozostawić tak namoczony garnek przez noc. Rano delikatnie go wypłukać.
Pierwsza pomoc dla przypalonego garnka
Przed rozpoczęciem czyszczenia przypalonego garnka, najpierw usuń z niego reszki jedzenia. Im później to zrobisz, tym będzie gorzej. Dlatego od razu usuń, to co się da wyrzuć, a następnie zalej garnek wodą i doprowadź do wrzenia. Możesz dodać kilka kropel płynu do naczyń. Odczekaj kilka lub kilkanaście minut. Następnie spróbuj resztę wyczyścić (zaschnięte resztki na dnie garnka i spaleniznę) płynem do naczyń i ścierką lub myjką. Jeżeli to nie poskutkuje, to czas na jedną z domowych metod.
11 domowych sposobów na przypalony garnek
Ocet spirytusowy lub winny
Skuteczną metodą na przypalony garnek jest ocet. Do tego celu potrzebujemy octu spirytusowego lub winnego. Na dno garnka wlewamy na wysokość ok. 2-3 cm wodę z octem, lub sam ocet i gotujemy. Pozostawiam na kilka minut w stanie wrzenia, po czym wyłączamy i studzimy. Możemy pozostawić garnek z roztworem na całą noc. Rano wylać ocet i drewnianą szpatułką delikatnie usunąć resztki spalenizny. Następnie umyć garnek. Metody tej nie stosujemy przy naczyniach emaliowanych.
Soda oczyszczona
Soda idealnie działa w przypadku silnych zabrudzeń naczyń z nierdzewki, żeliwa, ceramiki i emalii. Na spód garnka sypiemy niewielką ilość sody ok. 2-3 łyżek i zalewamy woda w takiej ilości, aby powstała papka. Pozostawiamy na kilka godzin i po tym czasie myjemy gąbką lub szmatką.
Można też zagotować wodny roztwór sody z wodą i próbować szpatułką usunąć spaleniznę z garnka.
Sól kuchenna
Sól kuchenna jest środkiem wykazującym skuteczne działanie w przypadku przypalenia garnków emaliowanych, ze stali nierdzewnej, teflonu, aluminium i żeliwnych. Można ją zastosować na sucho i mokro.
Metoda na mokro
Do garnka wsypujemy grubą warstwę soli około pół szklanki lub szklankę, w zależności od objętości przypalonego naczynia. Zalewamy dwiema szklankami wody, tak aby powstał nasycony roztwór soli. Powstałą mieszankę najlepiej zostawić na noc. Rano garnek normalnie myjemy.
Jeżeli metoda nie pomoże, to możemy jeszcze roztwór soli gotować przez kilka minut i dopiero wtedy odstawić.
Metoda na sucho
Nasypać soli na dno naczynia, a potem szorować gąbką lub szczotką do usunięcia spalenizny. Technika ta idealna jest przy żeliwnych naczyniach. Natomiast nie należy stosować tej metody przy naczyniach z powłoką i z nierdzewki.
Metoda na wrzącą wodę
Do przypalonego garnka wlej wodę i zagotuj. Gdy woda zacznie wrzeć, wyłączamy podgrzewanie. Weź łyżkę lub szpatułkę, którą zazwyczaj mieszasz w garnku i spróbuj odkleić spaleniznę.
Proszek do pieczenia
Naczynie zalej wodę i wsyp proszek do pieczenia. W zależności od intensywności przypalenia, wsyp odpowiednio więcej saszetek. Zostaw naczynie na 12 godzin. Po tym czasie opłucz je pod bieżącą wodą. Wyszoruj szmatką lub gąbką i umyj z płynem do mycia naczyń.
Coca-cola
Coca-cola to popularny odrdzewiacz. Ale i nie tylko. Ten ulubiony napój dzieci i młodzieży doskonale usuwa przypalenia i tłuszcz. Do garnka nalej colę na wysokość ok. 2-3 cm i zagotuj. Po tym czasie spalenizna powinna odchodzić od garnka. Podczas gotowania uważaj, żeby cola nie wyparowała.
Cytryna
Cytryna sprawdza się w kuchni w wielu odsłonach, jako środek czyszczący do okien, odświeżacz do lodówki, a nawet remedium na przypalony garnek. Pokrój cytrynę na ćwiartki i przetrzyj nimi naczynie. Potem zalej je ciepłą wodą i postawa na parę godzin. Cytryna nie tylko usunie przypalony osad, ale i też odświeży naczynie.
Nie stosować w przypadku garnków aluminiowych, ponieważ pod wpływem kwasu aluminium wydziela szkodliwe związki.
Tabletki do zmywarki
Do przypalone garnka wlej wodę około ¼ jego objętości, a następnie zagotuj. Do wrzątku dodaj kostkę do zmywarki. Odczekaj parę godzin i dokładnie opłucz naczynie. Garnek powinien być jak nowy.
Proszek do prania
Podobnie, jak z tabletką do zmywarki, możesz to zrobić z proszkiem do prania. Do wody dodaj proszek mniej więcej ¼ miarki. Odczekaj parę godzin, a następnie umyj dokładnie garnek.