Kuchenka mikrofalowa, to jedno z najczęściej wykorzystywanych urządzeń AGD. Spełnia ona w naszym domu wiele funkcji, takich jak: rozmrażanie, podgrzewanie, grillowanie, czy nawet samo gotowanie. Jako że to robi dość szybko i sprawnie, z tego też względu często z niej korzystamy. Zatem też często wymaga czyszczenia. Mycie kuchenki mikrofalowej nie jest jednak takie trudne. Dowiedz się jak to zrobić szybko i sprawnie.
Współczesne kuchenki mikrofalowe są wyposażone w wiele funkcji ułatwiającym nam w dużej mierze ich użytkowanie. Oprócz samych funkcji grillowania obecne urządzenia są wyposażone w systemy pomiarowe i kontroli produktu przyrządzanego w mikrofali. Przykładem tutaj jest funkcja szybkiego podgrzewania.
Wkładając mięso do kuchenki mikrofalowej, już nie musimy jego ważyć oraz ustawiać parametry czasu i temperatury. Nasz udział ogranicza się tylko do włożenia i naciśnięcia przycisku. Urządzenie samo wszystko ustawi. Tak samo szybko i sprawnie rozmrozimy cały posiłek. Niektóre mikrofalówki wyposażone są w funkcje gotowania na parze. Zatem inteligentny system elektroniczny współczesnych kuchenek mikrofalowych, szybkość wykonywania poszczególnych działań i prostota użytkowania sprawiają, że używamy je codziennie. A jak używamy codziennie, to właściwie powinniśmy regularnie je konserwować.
Jak dbać o kuchenkę mikrofalową?
Czyszczenie mikrofalówki powinniśmy wykonywać praktycznie po każdym jej użytkowaniu. W tym wypadku warto ją regularnie (po każdym użyciu) przemywać mokrą ściereczką oraz usuwać ewentualne zabrudzenia, w postaci resztek jedzenia, które pozostały po procesie obróbki cieplnej. Dzięki temu przy następnym użytkowaniu, do naszego jedzenia nie dostaną się brzydkie zapachy i unikniemy zapieczenia się starego brudu i tłuszczu. Co później w dużej mierze utrudni mycie mikrofalówki oraz wpłynie na komfort jej użytkowania. Zabrudzenia również mogą uszkodzić samo urządzenia lub utrudnić jego działanie.
5 domowych sposobów a wyczyszczenie mikrofalówki bez wysiłku
Zatem jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową ? Oto pięć sposobów, które skutecznie wyczyszczą naszą mikrofalę. Przy okazji użyte do tego środki, są na ogół dostępne w naszym domu.
Mycie mikrofalówki cytryną
Cytryna skutecznie usuwa zabrudzenia z tłuszczu i pozostawia przyjemny zapach. To jeden z najprostszych sposobów na czyszczenie mikrofali. W tym celu musimy przygotować roztwór cytryny i wody. Można w tym wypadku użyć samego soku z cytryny, jak i plastrów lub cząstek, wymieszanych z wodą. Tak przygotowaną mieszankę przelewamy do szklanego naczynia (nie używać metalowych naczyń i innych przedmiotów) i wkładamy do urządzenia.
Nastawiamy urządzenie na najwyższą moc. Pozostawiamy roztwór w mikrofali na ok. 4 minuty lub do momentu, aż wytworzy się duża ilość pary. Para rozmiękczy resztki jedzenia oraz tłuszczu i pozwoli łatwo je usunąć. Wyjmujemy miseczkę z roztworem cytryny, pozbywamy się resztek owocu (jeżeli cytryna była pokrojowa w plastry) i tą wodą przemywamy wnętrze kuchenki. Obrotowy talerz wyciągamy z urządzenia i myjemy go wodą z dodatkiem płynu do naczyń.
Mycie mikrofalówki octem
Ocet również doskonale nadaje się do eliminacji brzydkich zapachów. Podobnie jak cytryna oczyszcza i odkaża wnętrze kuchenki, dając świeży zapach w jej komorze. Poradzi sobie również z zanieczyszczeniami. Sporządzamy roztwór wody z octem w stosunku 1:1. Wstawiamy szklaną miskę do wnętrza mikrofali i nastawiamy na kilka minut lub do momentu aż wytworzy się odpowiednia ilość pary. Potem wyciągamy miskę i przemywamy wnętrze kuchenki roztworem.
Takim roztworem możemy również wyczyścić z zewnątrz kuchenkę mikrofalową. Ocet spowoduje, że urządzenie będzie błyszczeć. Zabrudzony wentylator dobrze wyczyścić specjalną szczotką, którą nakładamy na rurę odkurzacza. Dzięki temu oczyścimy go z zalegającego kurzu.
Metoda czyszczenia mikrofalówki wodą z octem, może nie wszystkim przypaść do gustu. Ocet ma dość intensywny zapach, który nie każdy toleruje. Dlatego w zanadrzu mamy jeszcze inne metody, a mianowicie mycie mikrofalówki sodą oczyszczoną lub płynem do naczyń.
Soda oczyszczona do mycia mikrofalówki
Jak wyczyścić mikrofalówkę ze spalenizny ? Na to soda oczyszczona jest najlepszym patentem. Kiedy twoje urządzenie jest mocno zabrudzone, przy okazji zalegają w nim już przypalone resztki jedzenia i tłuszczu, to w tym wypadku należy sporządzić roztwór sody z wodą. 2-3 łyżek sody rozpuszczamy w szklance wody i podgrzewamy na ok. 4-5 minut. Po tym czasie wycieramy wnętrze kuchenki suchą i czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym.
Talerz obrotowy myjemy pod bieżącą, ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Nie zaleca się go myć w zmywarce.
Płyn do naczyń do umycia mikrofalówki
Czysta woda z dodatkiem płynu do naczyń również idealnie pozwoli umyć kuchenkę. Jeżeli twój płyn ma zapach cytrynowy, to od razu też pozostawi w niej świeży zapach.
Automatyczne usuwanie przykrych zapachów
Niektóre modele kuchenek mikrofalowych posiadają funkcje automatycznego usuwania przykrych zapachów. Jeżeli nie lubimy lub nie mamy czasu na codzienne odświeżanie i mycie kuchenki mikrofalowej, to warto wybrać model z opcją automatycznego usuwania zapachów. O ile urządzenie nie jest w środku brudne, to można tę funkcję wykorzystywać w codziennym użytkowaniu mikrofalówki.
Czego nie należy robić podczas czyszczenia kuchenki mikrofalowej?
Uwaga: do komory mikrofalówki nie wkładamy metalowych naczyń, ani sztućców. Potrawy przyrządzamy w szklanych lub ceramicznych naczyniach.
Kuchenki mikrofalowej we wnętrzu nie należy czyścić ostrymi myjkami, druciakami lub innymi szorującymi i ostrymi narzędziami. Tego typu przedmioty mogą zarysować powierzchnię urządzenia. Tak samo nie używamy żadnych mleczek do czyszczenia i innych sanitarnych środków czyszczących, posiadających silne właściwości ścierające. Tego typu preparaty nie tylko mogą uszkodzić delikatną powierzchnię kuchenki, ale też pozostawić toksyczne substancje i chemiczny zapach we wnętrzu naszej mikrofalówki. Co potem wpłynie na jakość przyrządzanych w niej potraw.