Jak usunąć sierść z dywanu? Wyjaśniamy

Wypadanie zwierzęcej sierści właściwie trwa przez cały rok. Znacząco nasila się jednak w okresie wiosny i jesieni. Właściciele psów i kotów podkreślają, że sierść zalega w każdy domowym kącie, najciężej jest ją jednak usunąć z dywanu – zwłaszcza tego o puszystym i gęstym włosiu. W artykule podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić.

Zwierzęca sierść osiadająca na meblach, kanapie czy dywanie nie tylko potrafi zepsuć estetykę wnętrza, ale również zagraża naszemu zdrowiu. Warto wiedzieć, że objawy alergii mogą ujawniać się nie tylko przy bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem, ale również z jego sierścią. Wówczas obserwuje się kaszel, katar, świąd lub obrzęk skóry, a nawet duszności. Poniżej prezentujemy więc skuteczne sposoby na pozbycie się zwierzęcej sierści zarówno z dywanów o krótkim, jak i gęstym włosiu.

Działanie profilaktyczne

Za wypadanie zwierzęcej sierści odpowiada przede wszystkim natura, dlatego też właściciele czworonogów muszą uzbroić się w cierpliwość oraz oswoić się z kłębami włosów. Warto jednak wiedzieć, że uciążliwe linienie możemy ograniczyć dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Najważniejsze jest, aby regularnie wykonywać kąpiele oraz pielęgnować futro za pomocą szczotki lub grzebienia – podczas czesania ułatwimy zwierzęciu wymianę włosa. Z pomocą przyjdą również kosmetyki, takie jak odżywki ułatwiające rozczesywanie sierści czy szampony ograniczające linienie. Na rynku dostępne są także specjalistyczne suplementy diety, które poprawiają kondycję futra.

Rolka do ubrań

Dywan tkany na płasko z krótkim włosiem wyczyścimy z sierści za pomocą klasycznej rolki do odzieży. Jest to rozwiązanie przede wszystkim proste, szybkie oraz bezpieczne dla naszego dywanu – klej nie powinien zabrudzić jego powierzchni. Wadą tego patentu jest fakt, że przy dużej ilości sierści oraz powierzchni do wyczyszczenia, będziemy musieli często wymieniać listki czyszczące. Rolka nie sprawdzi się także na dywanach z długim włosiem – do kleju przyczepią się jedynie włosy, które nie wniknęły w głąb dywanu.

  Jak usunąć plamy z rdzy? Praktyczne sposoby

Alternatywę dla rolki do ubrań stanowi również najzwyklejsza taśma klejąca. Najlepiej wykorzystać szerokie rolki, z uwagi na to, że usuwanie włosów za pomocą wąskiej taśmy zajmie nam o wiele więcej czasu. Taśmę przyklejamy do powierzchni dywanu i przyprasowujemy ją ręką, a na końcu delikatnie odrywamy, aby nie uszkodzić włosia.

Wilgotna ściereczka

W usunięciu zalegającej zwierzęcej sierści z dywanu pomoże nam również delikatnie zwilżona ściereczka z mikrofibry (lub opcjonalnie gumowa rękawica). Podczas przecierania po dywanie wilgotną ścierką, sierść zaczyna się do niej przyklejać. Wadą tej metody jest to, że ściereczkę musimy płukać za każdym przetarciem dywanu. W przypadku rękawiczek postępujemy tak samo – powinny być one zwilżone.

pies-na-dywanie

Myjka z gumową listwą i gumowa miotła

Myjka z gumową listwą przydaje się w naszym domu zwłaszcza do czyszczenia okien. Gadżet sprawdzi się również w roli pogromcy zwierzęcej sierści. Wystarczy, że myjkę zwilżymy i będziemy pocierać nią dywan.

Warto wypróbować również patent z gumową miotłą, która zamiast klasycznego włosia została wyposażona w gumowe słupki. To akcesorium sprawdzi się zwłaszcza na dużym dywanie o krótkim włosiu. Zwierzęca sierść z łatwością przyczepia się do gumowej powierzchni, a samą miotłę należy jedynie opłukać pod bieżącą wodą.

Rękawica do czyszczenia tapicerki

Z pomocą przyjdzie nam również specjalna rękawica do czyszczenia tkanin z sierści. Wykorzystamy ją do: dywanów, mebli, tapicerki. Gadżet możemy z łatwością wyczyścić, wystarczy, że przeczeszemy rękawicą w przeciwnym kierunku i wówczas usuniemy sierść. Dodatkowo nadaje się ona do prania w pralce.

Turboszczotka

Niektóre współczesne odkurzacze wyposażone są w tak zwaną turboszczotkę. W jej wnętrzu znajduje się wałek ze szczotkami oraz turbina. Podczas ssania odkurzacza wałek się napędza, dzięki czemu doskonale radzi sobie ze zwierzęcą sierścią. Za pomocą turboszczotki możemy wyczyścić dywan, ale także tapicerkę kanapy, krzesła i pościel. Szczotkę nakłada się na rurę odkurzacza.

  Jak umilić sobie czas przy sprzątaniu?

Uwaga: Jeżeli nasz domowy sprzęt nie został w nią wyposażony, to zawsze możemy zakupić szczotkę oddzielnie, pamiętajmy jednak o zwróceniu uwagi na średnicę rury.

Trzepaczka

Ponadczasowym, i skutecznym, sposobem czyszczenia dywanów jest stosowanie trzepaczki. Ten przedmiot nie tylko szybko usunie krótką sierść, ale także kurz i inne zanieczyszczenia. Najważniejsza jest jednak siła uderzenia oraz miejsce – do czyszczenia dywanów najlepiej sprawdzają się klasyczne trzepaki, na których bawiliśmy się w dzieciństwie.

Szczotka ryżowa

Pod nazwą szczotka ryżowa kryje się zmiotka wyposażona w szerokie i twarde włosie, a często również w długi trzon, dzięki któremu unikniemy schylania się. Szczotka ryżowa doskonale radzi sobie z usuwaniem każdego rodzaju sierści. Wystarczy ją delikatnie zmoczyć oraz dokładnie wyszorować powierzchnię dywanu. Warto jednak wiedzieć, że ten gadżet, ze względu na twarde włosie, najlepiej sprawdza się na modelach tkanych na płasko bądź sznurkowych.