Plamy rdzy na ubraniach mogą się zdarzyć każdemu z nas, niezależnie od tego czy z nią mamy kontakt na co dzień, czy sporadycznie. Wystarczy, że mokre ubranie położymy na metalową lekko zardzewiałą suszarkę lub grzejnik w celu jego wysuszenia. Rdza na ubraniu może pojawić się w wyniku jego kontaktu z zardzewiałą powierzchnią suszarki lub kaloryfera. Taka plama rdzy jest trudna do usunięcia, ale nie jest to niemożliwe
Czym usunąć rdzę z ubrania?
Na rynku mamy do wyboru specjalne detergenty do usuwania plam z rdzy, możemy ubranie oddać do specjalistycznej pralni lub zastosować domowe sposoby na rdzę. Czyszczenie rdzy z ubrań najlepiej udaje się w przypadku włókien naturalnych. Gorzej jak poplamimy skórę lub tkaninę syntetyczną. Domowe sposoby na plamy z rdzy są skuteczne, ale nie w każdy przypadku. Z tymi łatwiejszymi poradzi sobie kwasek cytrynowy, sól kuchenna, cytryna, maślanka, fluorek potasu, kwas winny lub zsiadłe mleko.
Niemniej jednak delikatne tkaniny, takie jak np. jedwab wymagają nieco innego postępowania.
Sposób na plamy z rdzy na delikatnej tkaninie
Jedwab, aksamit czy atłas wymagają specjalnego traktowania. Zalewamy je octem, posypujemy popiołem z cygara i po upływie godziny zmywamy roztworem wody ze spirytusem i płuczemy w wodzie.
Inny sposób na plamy rdzy na jedwabiu lub wełnie jest potraktowanie ich mieszanką roztworu chlorku cyny i kwasu solnego. W tym celu do chlorku cyny dodajemy jedną kroplę 5% kwasu solnego. Następnie bierzemy pałeczkę do uszu lub nawijamy na zapałkę watę i wacik zanurzamy w roztworze. Nanosimy na plamę z rdzy i szybko spłukujemy. Pamiętajmy, aby tą miksturą nie zabrudzić okolic plamy.
Usuwanie plam rdzy z koszuli
Plamy z rdzy na białym to najgorsze co może nas chyba spotkać, jeżeli chodzi o plamy. Widoczne i do tego rzucają się w oczy. I co z nimi zrobić ? Otóż jest kilka sposobów.
Taką plamę możemy natrzeć proszkiem do pieczenia i potem obficie spłukujemy i pierzemy. Na świeżą plamę sypiemy sól, skrapiamy sokiem z cytryny lub kwasem winnym. Tak pozostawiamy na godzinę na słońcu, a potem pierzemy.
Do ciepłej wody dodajemy kilka kropel 10% kwasu szczawiowego. Przepłukujemy tym plamę na bluzce. Następnie obficie płuczemy chłodną wodą i pierzemy. Do białych ubrań warto użyć dedykowanego detergentu. Taki wywabiacz do rdzy zapewne świetnie da sobie radę, przy tym nie uszkadzając ubrania.
Usuwanie plam z rdzy z tkanin kolorowych
tkaniny kolorowe rządzą się swoimi prawami. Na ogół do usuwania plamy rdzy na spodniach można zastosować fluorek potasu z kilkoma kroplami kwasu octowego. W tym celu plamę przecieramy wacikiem do uszu, który uprzednio zanurzyliśmy w tym roztworze. Następnie od razu spłukujemy. Uważaj na okolice plamy, aby ich nie zabrudzić.
Innym sposobem jest sporządzenie następującej mikstury: 4 łyżki wody, 3 łyżki wody utlenionej 12% i 5 łyżek amoniaku. Taką mieszaniną smarujemy plamę, a następnie ją tamponujemy szmatką nasączoną roztworem boraksu. Potem normalnie pierzemy.
Inne sposoby na plamy z rdzy
Istnieje jeszcze wiele domowych sposobów na usuwanie plam rdzy z ubrań. W tym celu sporządzamy odpowiednie mikstury, i tak:
- Szklankę octu wraz z sokiem z dużej cebuli gotujemy na ogniu. Do tego dodajemy 3 dag gliny i płatków mydlanych. Papkę umieszczamy na plamie na ok. 20 minut i po tym czasie zapieramy wodą z mydłem.
- W stężonym kwasie mlekowy z dodatkiem wody moczymy plamę, a następnie zaprasowujemy żelazkiem. Zabieg powtarzamy aż do momentu, gdy plama będzie jasna i niewidoczna. Na koniec pierzemy ubranie.
Czego NIE wolno robić czyszcząc rdzę?
- Gdy ubranie ma plamę z rdzy nie usuniętą, to nie wolno jej poddawać wysokiej temperaturze, czyli prać w pralce, suszyć w suszarce bębnowej lub traktować żelazkiem. W ten sposób tylko utrwalimy zabrudzenie, które stanie się niemożliwe do usunięcia.
- Zanim zastosujesz detergent do czyszczenia rdzy z ubrań, to nie wylewaj go bezpośrednio na plamę. Najpierw sprawdź jego działanie na niewidocznym skrawku materiału, aby przekonać się, że nie zniszczy i nie odbarwi tkaniny.
- Tkaniny z tworzyw sztucznych z plamami rdzy najlepiej oddać do pralni.