Wąski pokój w bloku to swego rodzaju standard, szczególnie w domach wielorodzinnych z czasów PRL-u. Na ogół taka mała prostokątna przestrzeń jest trudna do zagospodarowania. Dotyczy to szczególnie pokojów dziecinnych lub odrębnych sypialni. Zastanawiasz się jak ustawić meble w wąskim pokoju ? Podpowiemy ci kilka sposobów, jak zaaranżować takie nieustawne wnętrze.
Jak urządzić wąski pokój? Triki optyczne
Kształt takiego pokoju nie ułatwia zadania. W zależności o rodzaju tego pomieszczenia, czyli czy jest to pokój dzienny, czy może pokój dla dziecka, to jedna zasada na pewno tutaj się sprawdzi, a mianowicie podzielenie pokoju na strefy.
Jeżeli chodzi o pokój dzienny, który w nowoczesnym budownictwie często jest dzielony z kuchnią, to na jednej krótkiej ścianie może znaleźć się aneks kuchenny wraz ze stołem i krzesłami- to strefa kuchni i spożywania posiłków. Druga strefa, to strefa relaksu, czyli kanapa, mały stolik kawowy i telewizor.
Jeżeli mówimy o pokoju dziecka, to warto ten pokój podzielić na strefę nauki i zabawy oraz strefę odpoczynku. W pierwszej strefie stawiamy biurko, ewentualnie gdy jest to maluch, to kąt z zabawkami. Druga strefa to łóżko, wygodna pufa do siedzenia lub mała szafka nocna.
Aranżacja wąskiego pokoju w bloku
Aranżacja wąskiego pokoju w bloku, gdy jest on wyjątkowo długi i ciasny, może wydawać się karkołomnym przedsięwzięciem. Niemniej jednak jest na to prosty sposób. Podobnie jak poprzednio możemy wydzielić strefę odpoczynku i strefę dzienną lub część kuchenną. Szafki kuchenne ustawiamy na krótszej ścianie. Natomiast łóżko lub sofę stawiamy po drugiej stronie wzdłuż dłuższej ściany. Telewizor możemy powiesić naprzeciwko. W ten sposób unikniesz przeciskania się między stolikiem kawowym.
W wąskim pokoju nie musimy rezygnować z jadalni. Wystarczy tak zaplanować aneks kuchenny, aby część szafek kuchennych stała się swego rodzaju wyspą. Przy niej możesz postawić hokery i już masz wygodną przestrzeń do spożywania posiłków.
Jakie meble do wąskiego pokoju?
Narożniki są idealnym rozwiązaniem do wąskich pokojów. Optycznie powiększają przestrzeń, zmieniając proporcje pomieszczenia. Jeżeli zatem na przeciwległej ścianie nie masz okna od góry do samego dołu, to ustaw tam narożnik.
Ponadto zrezygnuj z mebli o ostrych kantach. Lepiej gdy będą miały kształty opływowe np. okrągłe stoliki kawowe czy inne nowoczesne stoły. To, co jest istotne w wąskim pokoju to optyczne powiększenie przestrzeni oraz nadanie jej swego rodzaju lekkości. Zatem nie kupujemy dużych i ciężkich mebli do takiego pomieszczenia. Najlepiej nadadzą się lekkie fotele, regały, meblościanki, szafy do zabudowy, jeżeli jest to przedpokój itp.
Dobrym rozwiązaniem w długim i wąskim pokoju dziennym z aneksem kuchennym jest wykonanie minibarku i postawienie hokerów, zamiast typowego stołu z krzesłami. W ten sposób zaoszczędzimy na przestrzeni, a nie stracimy przy tym jadalni.
Jak ustawić meble w wąskim pokoju?
W zależności, czy naszym prostokątnym pomieszczeniem jest pokój dzienny w kawalerce, sypialnia, czy pokój dziecka, ta aranżacja będzie nieco inaczej wyglądała. Zobacz jak zaaranżować takie pomieszczenie, które wydaje się na pierwszy rzut oka nieustawne.
Pokój dzienny w kawalerce
Pokój w kawalerce to często pomieszczenie wielofunkcyjne. Zatem jest jednocześnie miejscem do odpoczynku, pracy, nauki, a nawet gotowania. Z tego też względu musimy zapewnić wszystkie te funkcje temu pomieszczeniu, a także wygospodarować miejsce do przechowywania.
Miejsce do przechowywania zapewni ci szafa do sufitu. Na ogół dobrze ustawić ją na krótszej ścianie. Jeżeli jednak nie masz miejsca, to możesz postawić na dłuższej ścianie, ale wybierz model z połyskującymi frontami. Dzięki temu optycznie powiększysz pomieszczenie.
Nie kupuj mebli z ostrymi kantami, mogą być bardziej niebezpieczne. Wybierz małe stoliki kawowe o okrągłych kształtach, i lekkiej konstrukcji. W ten sposób twój pokój nie będzie robił wrażenia ciasnego i zagraconego.
Jako element wypoczynkowy warto zainwestować w kanapę na wysokich drewnianych nóżkach. Dzięki temu całość nabierze lekkości.
Jeżeli swój pokój dzielisz z aneksem kuchennym, a kuchnia jest na jednej ścianie, to pomyśl o składanym stoliku. Zamontujesz go do ściany i będziesz rozkładał w porze posiłku lub gdy masz zamiar pracować na komputerze. Taki stolik montujemy przy oknie, aby był dostęp do naturalnego światła.
Dekoracyjnym i eleganckim miejscem do przechowywana będzie również ażurowy regał. Przy tym wybierz jasny model, który optycznie nie pomniejszy twojego mieszkania. Dolne części wypełnij tekstylnymi pudełkami, a na górnych niech będą postawione różne dekoracje.
Wąska sypialnia
Jak ustawimy meble w takiej sypialni, zależy od rozkładu okien i drzwi. To, co jest najważniejsze to ustawienie łóżka, potem wydzielenia miejsca na szafę, toaletę, a może i domowe biuro.
Zasada nr 1. Nie ustawiaj wezgłowia łóżka pod oknem i przy kaloryferze. To może powodować zaburzenie cyrkulacji powietrza w sezonie grzewczym, uniemożliwia wyczyszczenie grzejników oraz nie będziesz miał miejsca na szafki nocne.
Zasada nr 2. W wąskiej sypialni warto umieścić łózko w poprzek pokoju, czyli wezgłowie na dłuższej ścianie. Wybierz model z zagłówkiem. Dzięki takiemu zaplanowaniu łóżka znajdziesz jeszcze miejsce na biurko, które może być twoim miejscem pracy i wykonywania codziennej toalety. Biurko ustaw bokiem do okna.
Wąski pokój dziecka
Prostokątny pokój dziecka dzielimy na strefy. Strefa wypoczynku, czyli łóżko, szafka na ubrania oraz strefa do nauki i zabawy.
Gdy okno znajduje się na krótszej ścianie, to warto parapet przedłużyć na część dłuższą ściany. Tam może być miejsce na komputer, a słońce padające bokiem, nie będzie raziło dziecka.
Łóżko stawiamy na dłuższej ścianie. Dla przedszkolaka najlepszy będzie model z dwoma poziomami. Górny poziom z materacem to miejsce do spania z osłonami zabezpieczającymi przed wypadnięciem. Niższy poziom będzie kanapą i miejscem zabaw. Pod wysokim łóżkiem umiejscawiamy wysuwaną szufladę, która jest dodatkowym miejscem do przechowywania. Na krótkiej ścianie naprzeciwko okna, możemy umieścić szafę do samej góry, na ubrania i rzeczy dziecka. W małych pomieszczeniach sprawdzą się modele z przesuwanymi drzwiami.
Gdy drzwi są naprzeciwko okna, to szafę ustaw przy drzwiach bokiem, wzdłuż dłuższej ściany. Warto zdecydować się na lustrzany front szafy, który optycznie powiększy pomieszczenie.
Co jeszcze zrobić, aby wąski pokój wydawał się większy
Małe i wąski pomieszczenie nie musi nas przytłaczać swoimi niewielkimi rozmiarami. Są pewne triki optyczne, które pozwolą nam nadać mu więcej przestrzeni i nie wprawić nas w klaustrofobię. Zobacz, jak możesz jeszcze zaaranżować wąski pokój.
1. Kolory ścian
Optyczne powiększenie małego wnętrza, zapewni nam odpowiednio dobrany kolor ścian. Dłuższe ściany malujemy na jasny kolor, a krótsze możemy na ciemny i krzykliwy.
2. Dobór kolorów mebli
Na ogół zaleca się w takich wnętrzach wybieranie jasnym kolorów mebli. Takie rozwiązanie nie przytłoczy naszego pokoju. Niemnie jednak możemy od tej zasady zrobić pewien wyjątek np. pod oknem (krótsza ściana) postawić ciemne biurko.
3. Wzory na ścianach
Wzory mają to do siebie, że też mogą zmienić optyczną perspektywę wąskiego pokoju. Na przykład poziome pasy na krótszej ścianie optycznie poszerzają wnętrze. Natomiast pionowe pasy optycznie podnoszą sufit- to rozwiązanie szczególnie jest zalecane do pomieszczeń o niskim suficie.