Jak ubrać sztuczną choinkę? 4 ciekawe inspiracje

Choinka, nieważne czy sztuczna, czy żywa, jest centralnym punktem domu podczas świąt. To naturalne, że każdy chciałby, żeby wyglądała jak najlepiej i idealnie komponowała się ze świątecznym wystrojem całego mieszkania. W rzeczywistości jednak łatwiej to powiedzieć niż wykonać – zwłaszcza perfekcjonistom, którzy chcą, aby bożonarodzeniowe drzewko było dopracowane w każdym calu. Poniżej kilka praktycznych wskazówek, jak nadać sztucznej choince spektakularny wygląd.

Warto szanować las nie tylko od święta

Jedni co roku kupują żywą choinkę, inni wolą sztuczne drzewko wielorazowego użytku. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jedno jest pewne: choinka sztuczna jest bardziej eko, o ile służy właścicielom przez wiele lat. Faktem jest, że pomaga zatroszczyć się o las i oszczędzić drzewom wycinki. Na jej korzyść przemawiają również:

  • oszczędność pieniędzy – choć zakup sztucznej choinki może początkowo wiązać się z większym wydatkiem, to w dłuższej perspektywie pozwala sporo zaoszczędzić. W końcu można używać jej wielokrotnie, nawet przez kilkanaście lat z rzędu, co ostatecznie czyni ją bardziej ekonomicznym wyborem;
  • oszczędność czasu – po sztuczną choinkę nie trzeba jeździć co roku, a potem tracić czasu na wybór tej odpowiedniej. Wystarczy przynieść ją z piwnicy i gotowe! W wersji dla leniwych da się nawet przechowywać ją już przystrojoną, oczywiście najpierw odpowiednio zabezpieczając całość. Wówczas można wnieść drzewko do mieszkania nawet w ostatniej chwili i w spokoju kończyć przygotowanie wigilijnych potraw;
  • porządek – prawdziwe choinki są wspaniałe, ale też wymagające w utrzymaniu. Trzeba je regularnie podlewać, a i tak szybko tracą igły. Do obowiązków dochodzi więc też ciągłe zamiatanie. Zakup sztucznego świerku eliminuje ten problem.

Obecnie sztuczne choinki do złudzenia przypominają te naturalne i cechują się nienaganną estetyką. W sprzedaży dostępne są produkty imitujące sosny, świerki czy jodły, dodatkowo pokryte sztucznym śniegiem oraz ozdobione szyszkami. Łatwo więc dostosować drzewko do własnych upodobań i stylu świątecznej aranżacji.

  Białe fotele - dlaczego warto wykorzystać je w aranżacji salonu?

bombka na choince

Jak udekorować sztuczną choinkę?

Świąteczne drzewko, również to sztuczne, można bez większego wysiłku ozdobić tak, że całość będzie prezentować się jak dzieło profesjonalisty. Choinka cierpliwie czeka już na swoje 5 minut – co jeszcze trzeba kupić? Podczas twórczego procesu przydadzą się:

  • ozdoby choinkowe pasujące do tematu przewodniego,
  • drabina domowa lub stabilny stołek do montażu dekoracji na najwyższych gałęziach,
  • bawełniane rękawiczki, które sprawdzą się przy kształtowaniu gałęzi (tak, większość sztucznych choinek można formować).

Voilà! Teraz pora na najprzyjemniejsze, czyli samo dekorowanie. Na jaki motyw przewodni padnie wybór w tym roku?

mala choinka

Skandynawski minimalizm

Choinka w stylu skandynawskim jest przyozdobiona skromnie, ale w tej prostocie kryją się niezwykły urok i elegancja. Jak osiągnąć ten efekt? Tu mniej znaczy więcej. Wystarczy sznur lampek o ciepłej barwie światła oraz kilka ozdób plecionych ze słomy, np. śnieżynek, gwiazdek i reniferów. Naturalny efekt dopełni worek jutowy, w który można wstawić choinkę.

Klasyka w najlepszym wydaniu

Choinka w tradycyjnej wersji to prawdziwa królowa salonu. Błyszczy, migocze i cieszy oko. Sama jest pokaźnych rozmiarów, a w kolorystyce jej ozdób króluje czerwień, zieleń oraz złoto na przemian ze srebrem. Liczy się też zróżnicowanie materiałów: szkło, porcelana, aksamit, a do tego malowane zdobienia i brokat. Nieodzownym elementem jest też gwiazda na czubku.

Nie należy się obawiać, że duża liczba bombek spowoduje wrażenie nadmiaru. Ten sposób dekoracji to nawiązanie do tradycji oraz nostalgiczna podróż do czasów dzieciństwa.

szyszka na choince

Motyw leśny

Przy dekorowaniu choinki warto też zainspirować się jej środowiskiem naturalnym i spróbować je odtworzyć. Niech na drzewku przysiądzie ptak, a obok niego wiewiórka, niech na gałązkach zawisną szyszki i orzechy. Zamiast Świętego Mikołaja pod choinką może przycupnąć sarna, a prezentów pilnować łoś.

  Styl nowoczesny - prostota, minimalizm i ponadczasowość w Twoim domu

Można też puścić wodze fantazji i przy dekorowaniu odnieść się do leśnego świata rodem z bajki. Wówczas świetnie sprawdzą się figurki skrzatów i elfów.

strojenie choinki

Projekt DIY, czyli zrób to sam

A gdyby tak wykonać ozdoby choinkowe samodzielnie i przy okazji miło spędzić czas z rodziną w akompaniamencie kolęd? Najmłodsi domownicy na pewno będą zachwyceni! Własnoręczne dekorowanie pierniczków, malowanie szyszek czy wycinanie śnieżynek z papieru to doskonały sposób, by poczuć magię świąt. Po latach pewnie kilka z tych skarbów trafi do pudełka z rodzinnymi pamiątkami.

Oby ten krótki przewodnik po stylach dekorowania świątecznego drzewka okazał się przydatny. Na koniec warto jednak pamiętać o najważniejszym: nieważne jak, ważne z kim. Nie ulega wątpliwości, że każda choinka, udekorowana wspólnie najbliższymi, będzie piękną ozdobą domu.