Jak tanio i ekologicznie dogrzać mieszkanie bez użycia prądu? 5 zalet użytkowania biokominka

W okresie jesienno-zimowym często zadajemy sobie pytanie, w jaki sposób dogrzewać mieszkanie bez użycia prądu. Elektryczne grzejniki zużywają dużo energii, znacznie zwiększając miesięczne rachunki. Tradycyjne kominki, jeśli nie są zgodne z nowoczesnymi standardami, zanieczyszczają powietrze. Dlatego, jeśli nie słyszałeś jeszcze o biokominkach, poniżej przedstawiamy 5 zalet używania tego rodzaju kominka.

1. Czystość i porządek użytkowania

Podczas użytkowania biokominka, jako opału zamiast drewna używa się tzw. biopaliwa nazywanego również bioetanolem. Spalanie biopaliwa jest czystsze, ponieważ nie wydziela sadzy i produkuje bardzo małe ilości pary wodnej i dwutlenku węgla. Nie będziesz potrzebować komina ani przewodu kominowego, jest to niebywała zaleta dla osób pragnących cieszyć się kominkiem w swoim domu.

Nie musisz także tyle sprzątać podczas korzystania z biokominka, zapomnij o zamiataniu kory i kawałków drewna, które często gromadzą się podczas dokładania i składowania drewna w tradycyjnym kominku. Nie trzeba także dzwonić po kominiarza i czyścić komina, sprzątać popiołu co wiele osób przyjmuje z ulgą.

2. Biokominek to ekologiczne rozwiązanie

Kominek na biopaliwo to ekologiczne rozwiązanie, ponieważ nie wydziela dymu. Użytkowanie jest bezpieczne i czystsze niż tradycyjne rozwiązanie. Bioetanol spala się z 98% wydajnością i wytwarza podobną ilość CO2 co świeca, dlatego w znacznie mniejszym stopniu zanieczyszcza środowisko. Biokominki można również używać w pomieszczeniach oznaczonych jako strefy z kontrolowanym zadymieniem. Biopaliwo produkuje się z ekstraktów roślinnych, dlatego są zdrowszą opcją niż paliwa kopalne i często nazywa się je także zieloną energią. Ograniczamy również wycinkę drzew, które pozyskuje się do drewna kominkowego.

3. Łatwa instalacja biokominka

Ogromną zaletą biokominka jest łatwość montażu. Powód jest prosty, nie musimy się martwić o instalacje przewodu kominowego i samego komina. Biokominki są mobilne, małe wolnostojące modele można postawić praktycznie w każdym miejscu na stole lub na podłodze i zmieniać ich miejsce według swoich potrzeb.

  Cena ogrzewania podłogowego - koszt założenia i eksploatacji

Jeśli marzy ci się kominek na ścianie, zamontujesz go w podobny sposób jak telewizor. Jeśli planujesz zamontować kominek na tej samej ścianie co telewizor, pamiętaj, aby zachować 45 cm odstęp od kominka. Unikaj bezpośredniego sąsiedztwa firan i zasłon. Wybierz solidną ścianę, na której powiesisz kominek na tyle mocną, aby utrzymała całą konstrukcję. Nie sprawdza się regipsy i cienkie ścianki działowe.

Kominek na biopaliwo-RS-11-2023 - studiodomu.pl 2

4. Bezproblemowe użytkowanie biokominka

Biokominki są bardzo proste w użytkowaniu, wystarczy uzupełnić paliwo w palniku i rozpalić kominek, aby po chwili cieszyć się przyjemnym ciepłem. Pamiętaj, żeby dolewać paliwo do zimnego kominka, najlepiej uzupełniać paliwo następnego dnia lub bezpośrednio przed włączeniem.

Kominki wytwarzają prawdziwe ciepło i płomień a widok ten nie równa się z tym z kominka elektrycznego. Może to również powód, dlaczego projektanci wnętrz tak często proponują je podczas aranżacji przestrzeni, niepodważalnie dodają elegancji i szykowności. Dostępna różnorodność modeli i wzorów takich jak przezroczyste szkło, połyskująca stal czy matowa czerń tworzą nowoczesny dizajn i dodają nowoczesnego charakteru do każdego wnętrza.

Przy wyborze biokominka warto sprawdzić, czy posiada certyfikat TÜV i dzięki temu przeszedł odpowiednie testy i jest bezpieczny w użytkowaniu. Certyfikat ten zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale także jakość produktu i użyteczność.

5. Niezależność energetyczna

Brak prądu, chwilowa przerwa czy awaria ogrzewania użyteczności publicznej w okresie grzewczym to nic przyjemnego. Biokominki dają możliwość uniezależnienia się i przygotowania na każdą ewentualność, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość biopaliwa.